Eukaliptus - 5 sposobów na drogi oddechowe

Eukaliptus znany jest ze swoich właściwości wykrztuśnych, ale może być też niezwykle pomocny w walce z problemami układu oddechowego. Ponadto ekstrakt z tej rośliny znajduje szerokie zastosowanie chociażby w aromaterapii i zabiegach kosmetycznych.
Eukaliptus - 5 sposobów na drogi oddechowe
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Z czym kojarzy nam się eukaliptus? Oczywiście z misiem koala. Jednakże nie tylko dla tych zwierząt stanowi on wielką wartość. W naszym życiu znajdzie zastosowanie jako naturalny lek na dolegliwości układu oddechowego.

Niniejszy artykuł przedstawi 5 sposobów z wykorzystaniem tej rośliny, które pomogą wyleczyć dolegliwości związane z oddychaniem.

W wielu krajach eukaliptus ma duże znaczenie gospodarcze, dlatego też prowadzi się nawet jego plantacje. Niesie to ze sobą pewne ryzyko, ale i korzyść dla środowiska. W każdym razie  wyciągi z eukaliptusa wykazują fantastyczne zdolności lecznicze dla ludzkiego organizmu.

Czym jest eukaliptus?

Eukaliptus jest to drzewo z rodziny mirtowatych o bardzo charakterystycznym, głębokim zapachu i miękkiej teksturze. Pochodzi głównie z Australii i Nowej Gwinei. Jego właściwości lecznicze były znane już od wieków. Australijscy aborygeni stosowali liście eukaliptusa w celu zmniejszenia gorączki.

Roślina wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i wykrztuśne. Najlepiej sprawdza się w walce z problemami układu oddechowego, takimi jak astma czy grypa.

Dziś funkcjonuje już w wielu formach, np. jako herbata czy olejek eukaliptusowy. Można też wykorzystać jego liście – co jest najbardziej zalecanym rozwiązaniem. W przeszłości używano go także do leczenia tyfusu, szkarlatyny, nawrotów gorączki, malarii i cholery.

Pamiętaj jednak, że należy go spożywać ostrożnie i z umiarem, bowiem zdarza się, że staje się toksyczny dla naszego organizmu.

Eukaliptus i jego korzyści dla zdrowia

Czy wiesz, że Aborygeni wykonują z pni eukaliptusa, po wydrążeniu wnętrza przez termity: didgeridoo – własne ludowe instrumenty dęte? Niektóre gatunki uprawia się jako rośliny ozdobne. Eukaliptus królewski może osiągnąć nawet 100 metrów wysokości. 

Przyjmuje najróżniejsze formy i może być wielorako stosowany. Oprócz dobrodziejstw dla układu oddechowego, może być też pomocny w poniższych dolegliwościach.

 • Reumatyzm: eukaliptus rozpuszczony z wodą jest zwykle najczęstszym sposobem na złagodzenie bólu spowodowanego przez reumatyzm. Zaleca się, aby kąpiel trwała co najmniej 20 minut.
 • Cukrzyca: Napary wykonane z liści eukaliptusa zmniejszają poziom glukozy w organizmie.
 • Infekcje i problemy układu oddechowego: Składniki eukaliptusa absorbują bakterie przechowywane w organizmie. Aby je usunąć zaleca się spożywanie naparu z eukaliptusa przez cały tydzień. W przypadku ostrych stanów zapalnych należy jednak udać się do specjalisty aby postawić dokładną diagnozę i rozpocząć kurację.

Co więcej, eukaliptus może być też sojusznikiem w leczeniu: zapalenia oskrzeli, grypy, przeziębień, uczucia zatkanego nosa itp.

Suche włosy: Ciekawym rozwiązaniem jest rozpuszczenie ekstraktu z eukaliptusa w codziennym szamponie lub odżywce. Pozwoli to nawilżyć suche dotychczas włosy.

Eukaliptus i 5 sposobów na problemy układu oddechowego

1. Napar z eukaliptusa

Napary są wykonywane bezpośrednio z liści eukaliptusa. Cenną radą jest wykorzystanie suchych liści rośliny. Jeśli posiadamy akurat te świeże, można je ususzyć na słońcu. Wystarczy kilka godzin.

napar z eukaliptusa

Składniki

 • 1 szklanka suszonego liścia eukaliptusowego (100 g)
 • 4 szklanki wody (1 litr)

Co należy zrobić?

 • Podgrzej wodę, gdy się zagotuje dodaj liście eukaliptusa.
 • Pozwól naparowi gotować się kilka chwil przed zaserwowaniem.
 • Zaleca się zażywanie maksymalnie 4 filiżanek naparu dziennie.

2. Eukaliptus na płukankę do gardła

Choć zazwyczaj stosuje się eukaliptus w przypadku zatkanego nosa czy generalnie dróg oddechowych – doskonale sprawdzi się jako składnik mieszanki do płukania gardła. Aby nie torturować swojego gardła, zalecamy stosować eukaliptus 2 razy dziennie. Rano i przed pójściem spać.

Składniki

 • 2 łyżki suszonych liści eukaliptusa (30 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml

Co należy zrobić?

 • Dodaj liście eukaliptusa do wody i zagotuj.
 • Odstaw z ognia i pozwól mieszance ochłonąć do temperatury pokojowej.
 • Następnie należy dodać odrobinę mieszanki do małego pojemniczka i płukać nią gardło przez 20 minut.

3. Eukaliptus i inhalacja

Jeśli zachowamy ostrożność: inhalację z eukaliptusa możemy wykonywać nawet 2 razy dziennie. Silny i orzeźwiający zapach oczyszcza drogi oddechowe, już po kilku takich sesjach odczujemy rezultaty.

Składniki:

 • 2 łyżki suszonych liści eukaliptusa (30 g)
 • ½ szklanki wody (125 ml)

Co należy zrobić?

 • Zagotuj wodę z suszonymi liśćmi eukaliptusa, dopóki nie uzyskasz brązowej barwy.
 • Przelej do pojemnika średniej wielkości.
 • Wdychaj parę, które unosi się nad mieszaką, ale uważaj aby nie poparzyć dróg oddechowych. Najlepiej jeśli zakryjesz głowę ręcznikiem, to gwarantuje większą skuteczność inhalacji.

Wskazówka: możesz też zastosować olejek eukaliptusowy. Przede wszystkim wykorzystywany jest właśnie w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Wtedy do gorącej wody wystarczy dodać tylko kilka kropel olejku.

4. Eukaliptusowa kąpiel

Kultura kąpieli od wieków wykorzystywała dobroczynne właściwości wszelkich ziół i roślin. Stąd pomysł, aby zastosować do kąpieli także eukaliptus.

Podczas kąpieli nasze ciało szybciej absorbuje jego lecznicze właściwości. Eukaliptus wchłaniany jest przez pory naszej skóry co pozwala wydalić śluz z organizmu. Jest świetnym rozwiązaniem na przeziębienia i katar.

Składniki

 • 1 szklanka suszonych liści eukaliptusa (100 g) ( lub kilka kropli ojeku eukaliptusowego)
 • 4 szklanki wody (1 litr)

Co należy zrobić?

 • Zagotuj wodę razem z liśćmi eukaliptusa.
 • Wlej infuzję do wanny i poczekaj, aż osiągną odpowiednią temperaturę.
 • Następny krok jest najprzyjemniejszy: relaksująca kąpiel w eukaliptusowym dobrodziejstwie. Pozwól sobie na 30 minut odpoczynku.
 • Umyj się pod bieżącą wodą.

5. Własny olejek eukaliptusowy

Kiedy nie mamy czasu na każdorazowe przygotowywanie środków z eukaliptusa: możemy działać z wyprzedzeniem, tworząc olejek eukaliptusowy. Przechowywany w lodówce będzie zawsze pod ręką.

eukaliptus olejek

Składniki:

 • 3 łyżki liści eukaliptusa (45 g)
 • 2 szklanki wody (500 ml)

Co należy zrobić?

 • Na początku trzeba rozdrobnić liście i dodać je do wody. Gotuj przez 5 minut.
 • Następnie zdejmij z ognia i odstaw na około 20 minut.
 • Potrzebujemy zakraplacza, który umożliwi wchłonięcie ekstraktu. Kiedy tak się stanie – przelej go do pojemniczka i przechowuj.

Problemy z oddychaniem wymagają natychmiastowej interwencji. Eukaliptus działa szybko i jest w pełni naturalnym rozwiązaniem. Układ oddechowy to nie jedyne pole działań tej rośliny.

Stosuje się go przy owrzodzeniach, poparzeniach i w przypadku problemów z gojeniem się ran. Zapewnia też wsparcie podczas leczenia trądziku i łuszczycy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Silva, J., Abebe, W., Sousa, S. M., Duarte, V. G., Machado, M. I. L., & Matos, F. J. A. (2003). Analgesic and anti-inflammatory effects of essential oils of Eucalyptus. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2003.09.007
 • Silva, Cristiane Figueira da; Loss, Arcângelo; Carmo, Élida Ribeiro do; Pereira, Marcos Gervasio; Silva, Eliane Maria Ribeiro da, Martins, M. A. (2015). Eucalyptus camaldulensis. Ciência Florestal.
 • WebMD. Eucalyptus. Recuperado el 26 de junio de 2020. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-700/eucalyptus

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.