Serce i jego kondycja - 7 objawów, które Cię zaniepokoją

Czy uważasz, że Twoje serce może nie być w najlepszej kondycji? Poznaj zatem najważniejsze objawy jego niedomagania i nie wahaj się przed skonsultowaniem się z lekarzem - specjalistą, jeśli cokolwiek Cię zaniepokoiło.
Serce i jego kondycja - 7 objawów, które Cię zaniepokoją
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czy miewasz jakieś podejrzenia, że Twoje serce może nie funkcjonować w pełni prawidłowo? Jeśli tak, powinieneś w razie jakichkolwiek, choćby najdrobniejszych nawet wątpliwości skontaktować się ze specjalistą z dziedziny kardiologii i poddać się badaniom.

Nawet jeśli nie masz żadnych obaw związanych z jego kondycją, to i tak warto rozważyć ten krok. Serce jest bowiem tym narządem, którego po prostu nie wolno w żadnym stopniu zaniedbywać, lepiej wręcz chuchać na zimne.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci najważniejsze kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę, aby ustalić, czy Twoje serce funkcjonuje prawidłowo, czy też zdradza jakieś objawy i nieprawidłowości, które powinny Cię skłonić do zasięgnięcia opinii specjalisty. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego powinieneś zacząć się martwić, jeśli Twoje serce nie funkcjonuje prawidłowo?

Jeśli chodzi o Twoje zdrowie, to bez cienia wątpliwości najważniejszym organem w Twoim organizmie jest serce. W końcu pełni ono rolę silnika, którego jedyną rolą jest utrzymywanie nas przy życiu. Na szczęście dbanie o ten kluczowy narząd jest łatwiejsze niż Ci się może wydawać.

Problemy z sercem stają się w obecnych czasach coraz bardziej powszechne. Wynika to w głównej mierze z nagminnie występujących złych nawyków, które szkodzą zdrowiu, a które są wręcz normą w naszej codziennej, pełnej stresu i obowiązków codzienności.

Co ciekawe, wszelkie dolegliwości ze strony serca zazwyczaj nie pojawiają się w ciągu nocy.

Są one w przeważającej mierze skutkiem stosowania niezdrowych, nieprawidłowo zbilansowanych diet odchudzających i “uzdrawiających”. A także szkodliwych nawyków i nałogów oraz lekceważenia typowych objawów, które powinny stanowić wyraźny znak ostrzegawczy.

Niewydolność serca

Najczęściej występujące powody, dla których Twoje serce może ulec uszkodzeniu lub jego praca zostanie zakłócona obejmują między innymi:

  • Niewłaściwe odżywianie się
  • Brak odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej
  • Palenie tytoniu
  • Brak odpowiedniej ilości odpoczynku

Jeśli dostrzeżesz u siebie choć jeden z opisanych poniżej objawów, powinieneś jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą z dziedziny kardiologii. Nie muszą one od razu oznaczać poważnej choroby serca, często mogą być zupełnie niezwiązane z tym organem. Jednak na wszelki wypadek warto dać się zbadać i uzyskać diagnozę.

1. Ból w klatce piersiowej lub uczucie duszności w piersiach

Ból w klatce piersiowej może spowodowany przez różnego rodzaju schorzenia, serce to tylko jedna z możliwości. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na tego typu dolegliwości, jeśli bóle stają się intensywne i wiążą się jednocześnie z uczuciem ciężkości i ucisku.

Ból w mostku

Kiedy ból w klatce piersiowej jest spowodowany przez chorobę serca, oznacza to, że do tego narządu dociera krew z niewielką zawartością tlenu. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być naprawdę liczne, dlatego też ważne jest, aby jak najszybciej uzyskać pomoc.

2. Arytmia

Nasze serce przez większość czasu bije swoim zrównoważonym, normalnym rytmem. Zwykle nie zauważamy tego, gdy funkcjonuje ono w zdrowy i regularny sposób.

Jeśli jednak zauważysz, że Twoje serce zaczyna nagle bić bardzo szybko, bardzo wolno lub występują jakieś nagłe, nieregularne zmiany jego rytmu, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Oznacza to bowiem, że Twoje serce nie funkcjonuje tak, jak powinno, co stanowi niezwykle istotny powód do zainteresowania się jego stanem.

3. Bezdech senny

Czasami bezdech senny jest zjawiskiem pomijanym lub wręcz lekceważonym. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ten stan może być także objawem nieprawidłowego funkcjonowania Twojego serca.

Ta konkretna dolegliwość wiąże się z tym, że Twój organizm wstrzymuje na pewien czas proces wymiany gazowej, z różnych przyczyn. Taki stan rzeczy może powodować wystąpienie ataku serca z powodu niedostatecznego dopływu tlenu do mózgu i samego tego narządu.

Nawet jeśli przez krótki czas występowały u Ciebie objawy bezdechu sennego, musisz zachować ostrożność i natychmiast skontaktować się z kardiologiem.

Wynika to z tego, że bezdech senny może mieć nie tylko negatywny wpływ na jakość Twojego snu, jak i Twojego partnera. Ale także może stanowić istotne zagrożenie dla Twojego serca – a więc nawet dla życia w najbardziej niekorzystnych przypadkach.

4. Opuchnięte stopy lub wręcz całe nogi

Czy masz zwyczaj spożywać duże ilości soli? Czy chodziłeś ostatnio więcej niż zwykle? Często jest bowiem tak, że obrzęk nóg lub stóp (a szczególnie kostek) wiąże się z opisanymi powyżej okolicznościami. Z reguły w ciągu jednego lub dwóch dni ta sytuacja powinna wrócić do normalnego stanu.

Obrzmiałe stopy

Należy jednak upewnić się, że obrzęk nóg nie występuje u Ciebie przez cały czas.

W takim przypadku może to być bowiem spowodowane zjawiskiem zatrzymania płynów w organizmie, które z kolei w przeważającej większości przypadków spowodowane jest niewydolnością serca lub złym stanem układu krążenia.

5. Dreszcze i kłopoty ze złapaniem oddechu

Jeśli występuje u Ciebie stosunkowo często problem ze złapaniem oddechu, któremu dodatkowo towarzyszą dreszcze lub silne uczucie zmęczenia, to powinieneś zacząć się niepokoić. Zdecydowanie nie jest to normalne zjawisko, a w przeważającej większości przypadków oznacza ono, że Twoje serce nie funkcjonuje prawidłowo.

W takim przypadku ważne jest, aby zacząć obserwować swoje przyzwyczajenia i nawyki. Jeśli zmieniłeś je ostatnio lub podjąłeś uprawianie nowego rodzaju aktywności fizycznej w ciągu ostatnich kilku dni, to taki brak powietrza może być normalny.

Jeśli jednak nie zmieniłeś w żaden sposób swojego stylu życia w ostatnim czasie, to powinieneś jak najszybciej zbadać swoje serce, aby sprawdzić, czy jest ono w należytym stanie.

6. Zaburzenia erekcji

Jednym z pierwszych objawów wskazujących na potencjalnie rozwijającą się chorobę serca są zaburzenia erekcji, szczególnie u pacjentów w wieku od 40 do 50 lat.

Zaburzenia erekcji

Jeśli natomiast cierpisz także na inną chorobę układu krążenia lub liczysz sobie więcej niż 50 lat, to także dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z Twoim lekarzem.

W ten sposób będziesz w stanie określić, czy zaburzenia erekcji zostały wywołane przez jakiś problem zdrowotny, którego przyczyną jest Twoje serce, czy też źródło tej dolegliwości leży zupełnie gdzie indziej.

7. Zespół złamanego serca

Ból, który odczuwa się w trakcie choroby określanej jako kardiomiopatię indukowaną stresem, zespół takotsubo lub potocznie jako zespół złamanego serca jest podobny lub nawet silniejszy od tego, z jakim masz do czynienia podczas ataku serca.

Jest to na szczęście tymczasowa dolegliwość, która z niewyjaśnionych do tej pory przyczyn zazwyczaj dopada ludzi do tej pory cieszących się dobrym zdrowiem.

Choroba ta została wykryta u pacjentów bez wysokiego poziomu cholesterolu, czy też wysokiego ciśnienia krwi, przestrzegających dobrze zbilansowanej diety lub też nieprowadzących siedzącego trybu życia.

Organizm pacjentów, których serce zostaje zaatakowane przez kardiomiopatię indukowaną stresem cechuje się nagłym wzrostem poziomu katecholamin, które są substancjami podobnymi do adrenaliny.

Rozstanie i smutek

Są one uwalniane w ciele osoby chorej, zazwyczaj wskutek głębokich zaburzeń psychicznych, stanu silnego stresu lub wzburzenia emocjonalnego.

Nagły wzrost katecholamin jest spowodowany faktem, że ciało próbuje uwolnić substancje, których przeznaczeniem jest przywrócenie organizmu i stanu emocjonalnego do stanu równowagi, jak najszybciej po doświadczeniu wysokiego poziomu lęku i stresu.

Jak można się domyślać, taki stan emocjonalny z reguły towarzyszy wydarzeniom takim jak śmierć bliskiej osoby, czy też nagły rozpad długoletniego związku, np. z powodu zdrady. Stąd też jego potoczna nazwa.

Na szczęście ten stan chorobowy jest jedynie tymczasowy i w 90% nie powoduje trwałych uszkodzeń serca, ani też nie ma charakteru nawracającego.

Ogólne wskazówki pozwalające utrzymać swoje serce w dobrej kondycji

Staraj się prowadzić zdrowy tryb życia, przestrzegać prawidłowej, dobrze zbilansowanej diety, uprawiać jakąś aktywność fizyczną i starać się dbać o swoje zdrowie psychiczne.

Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek dziwne objawy, nie wahaj się skonsultować się ze specjalistą z dziedziny kardiologii. Nasze serce często potrafi dać objawy wskazujące na wiele możliwych problemów zdrowotnych. Niekoniecznie związanych z tym konkretnym organem, których w żadnym wypadku nie należy ignorować.

Zwróć uwagę na objawy, które wydają się występować regularnie. Istnieje wiele rodzajów badań i testów medycznych, które mogą natychmiast wykryć wszelkie choroby związane z tymi objawami.

Tak naprawdę to w wielu wypadkach wystarczy zwykłe badanie krwi. Pozwoli Ci wykryć potencjalne nieprawidłowości funkcjonowania Twojego serca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.