Choroby serca mogą prowadzić do powikłań

· Wrzesień 28, 2017
Nie wolno nam zapominać, że choroby serca mogą wpłynąć na cały układ krążenia oraz doprowadzić do komplikacji zagrażających życiu.

Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci w skali świata. Często zapominamy, że nieleczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Jak wyjaśnia Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej (Society for Vascular Surgery) z siedzibą w Chicago, choroby serca są zwykle związane z miażdżycą. Jednak te schorzenia nie tylko dotykają serce.

Mogą zaatakować nogi, stopy, nerki a nawet mózg. Co więcej, choroby serca rozwijają się szybko wraz z akumulowaniem się płytki miażdżycowej, co może doprowadzić do choroby tętnic obwodowych. Kiedy tętnice się zapychają, transport tlenu we krwi do wszystkich części ciała staje się coraz trudniejszy.

Choroby serca a choroba tętnic obwodowych

Ze wszystkich schorzeń związanych z krążeniem, choroba tętnic obwodowych (ang. PAD) jest najbardziej powszechna w Stanach Zjednoczonych. Pojawia się ona, kiedy powikłania zaczynają dotykać nogi i stopy.

Jeżeli krew nie dociera do dolnych kończyn, na stopie pojawia się rana, która nie chce się goić. W poważnych przypadkach dochodzi nawet do amputacji. Chorzy, którzy odczuwają ból podczas chodzenia powinni porozmawiać ze swoim lekarzem i przeprowadzić testy. Sprawdzą one ciśnienie krwi w kostkach, co może pomóc w uniknięciu komplikacji.

Dobre nawyki, by zapobiec chorobom serca

Tytoń Mmoże być przyczyną chorób serca

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszy sposób na zachowanie tętnic i żył w dobrym stanie to pamiętanie o kilku podstawowych zaleceniach zdrowotnych. Warto zacząć od poznania swoich własnych statystyk. Na przykład jakie mamy ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi, itd.

Dodatkowo, czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na choroby serca to:

  • Palenie tytoniu
  • Stres
  • Siedzący tryb życia
  • Dieta bogata w tłuszcze, białka i węglowodany.

Oczywiście aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na zdrowy układ krążenia

Ważne, aby osoby które cierpią na choroby serca odwiedzały specjalistów. Będą oni w stanie ocenić czynniki ryzyka u chorego oraz zalecą mu odpowiednią kurację. Jeżeli nieinwazyjne leczenie jest nieskuteczne, następnym krokiem będzie odblokowanie naczyń krwionośnych. Zabiegi chirurgiczne mogą pomóc zapchanym tętnicom.

Choroby serca a choroby układu krążenia

Chociaż choroby tego typu mogą być ze sobą utożsamiane, w rzeczywistości dotyczą innych części ciała. Choroby serca dotykają wyłącznie tego organu wraz z naczyniami krwionośnymi, które je okalają.

Jak zapewne wiesz, serce to silny mięsień, który działa jak pompka i jest wielkości pięści. Stale pompuje krew w Twoim układzie krążenia zapewniając, że dociera ona do każdej części organizmu.

Krążenie krwi a choroby serca

Tak naprawdę, schorzenia oraz problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi nie pojawiają się nagle. Wraz z upływem czasu, tętnice, które prowadzą krew do serca i mózgu zaczynają się zapychać, zwykle w wyniku gromadzenia się tłuszczu i cholesterolu.

Ten zmniejszony strumień krwi, który dociera do serca może spowodować jego zawał. Z drugiej strony, niewystarczający dopływ krwi do mózgu spowodowany skrzepami może doprowadzić do udaru mózgu.

Choroby serca u kobiet

Ból serca

Niektóre kobiety myślą, że choroby serca to problem mężczyzn. W rzeczywistości dotykają one również kobiet.

Rodzaje schorzeń serca oraz chorób układu krążenia

Miażdżyca

Choroba ta pojawia się, kiedy tętnice zaczynają być coraz cieńsze oraz twardnieją. Wraz z upływem lat, to normalne, że nasze tętnice w pewnym stopniu twardnieją. Jednak u osób, które cierpią na miażdżycę, w wyniku gromadzenia się płytki wewnętrzna ściana tętnic jeszcze bardziej się zawęża.

Choroba Brugadów

To choroba genetyczna. Spowodowana jest zmianami w genach, które kierują formowaniem się białek regulujących przepływ jonów przez błonę komórkową (kanały jonowe).

Małopłytkowość samoistna

Ta choroba krwotoczna pojawia się kiedy płytki krwi naszego systemu odpornościowego są niszczone. Płytki te są niezbędne do poprawnego krzepnięcia krwi.

Upewnij się, że jesteś dobrze poinformowany o chorobach serca. Odżywiaj się zdrowo, dużo ćwicz oraz dbaj o zdrowie. Naprawdę warto!