Jak uniknąć infekcji wirusowych? Główne metody

Jak zapewne już wiesz, głównym kanałem zarażenia chorobami wirusowymi są ręce. Istnieją jednak podstawowe środki, które możemy podjąć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów.
Jak uniknąć infekcji wirusowych? Główne metody
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Bardzo często chorujemy, ponieważ złapaliśmy infekcję od innych ludzi. W ten sam sposób, w jaki my możemy zarazić innych. Dlatego ważne jest, aby jasno powiedzieć, w jaki sposób możemy uniknąć infekcji wirusowych.

Choroby infekcyjne należą do najczęstszych schorzeń zakaźnych. Spośród nich najczęściej zdarzają infekcje dróg oddechowych, a także zapalenie żołądka i jelit.

Według statystyk ogromna większość tych przypadków jest spowodowana przez wirusy, takie jak wirus grypy, wirus RSV czyli syncytialny wirus oddechowy, rotawirus i adenowirus. Stosowanie antybiotyków w takich przypadkach zwykle nie jest skuteczne, ponieważ leki te mają na celu leczenie chorób bakteryjnych.

Natomiast w walce z wirusami, najważniejsza jest wiedza jak uniknąć infekcji wirusowych.

Jakie są główne drogi infekcji?

Jak zapewne już wiesz, główną drogą zarażenia chorobami wirusowymi są ręce. Nasze dłonie są w ciągłym kontakcie z przedmiotami, których dotykały inne osoby i używamy ich do mimowolnego dotykania nosa lub ust.

Wirus
Wirusy to mikroskopijne byty, które mogą się rozprzestrzeniać na różne sposoby

W ten sposób bardzo łatwo możemy zarazić się mikroorganizmami od innych ludzi. Chociaż jest to główna droga infekcji, istnieją również inne bardzo powszechne, takie jak:

 • Drogi oddechowe: gdy chory kaszle lub kicha, drogą kropelkową wydala wiele cząstek zawierających wirusy, które dostają się do organizmu ludzi, którzy je wdychają.
 • Słabo wentylowane pomieszczenia: nagromadzenie cząstek zawierających wirusy w środowisku jest zwykle spowodowane brakiem wentylacji w pomieszczeniu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Czy dezynfekcja żywności jest konieczna, aby zapobiec infekcji?

Pożyteczne zwyczaje, które pozwalają uniknąć infekcji wirusowych

Jak widzimy, bardzo łatwo jest zarówno przekazać komuś jak i samemu zarazić się chorobą wirusową. Dlatego chcemy pokazać szereg wskazówek, które są bardzo przydatne, jeśli chodzi o zapobieganie tego rodzaju chorobom.

 1. Używaj jednorazowych chusteczek higienicznych: chusteczki jednorazowe najlepiej spełniają wymogi higieniczne, dlatego nie należy używać tradycyjnych chusteczek z materiału. Ponadto, podczas kichania lub kaszlu musimy zakrywać nos i usta chusteczką. Jeśli nie masz jej pod ręką, powinniśmy użyć wewnętrznej części ramienia. Nigdy nie powinniśmy zakrywać ust lub nosa dłońmi, ponieważ jeśli ich później prawidłowo nie umyjemy, przenosimy zarazki na innych ludzi.
 2. Stosowanie masek ochronnych: w celu ochrony przed cząsteczkami wirusowymi wydalonymi przez innych chorych stosowanie masek jest najlepszą formą zapobiegania. Nie musi to być maska ​​medyczna. Możemy użyć szalika lub chustki, szczególnie w miejscach, gdzie przebywa wiele osób.
 3. Częste, nawykowe mycie rąk: to kolejny sposób na uniknięcie infekcji wirusowych. Powinniśmy myć ręce mydłem i wodą za każdym razem, gdy kaszlemy lub kichamy, nie mówiąc już o korzystaniu z toalety.
 4. Przygotowywanie posiłków w higieniczny sposób: to bardzo ważnego aby uniknąć zachorowania. Nie należy też jeść przeterminowanych potraw.
 5. Wietrzenie pomieszczeń. Jak wspomniano, źle wentylowane pomieszczenia zawierają liczne cząsteczki zawierające wirusa. Z tego powodu właściwa wentylacja rano – przez co najmniej 15 minut – jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia oczyszczanie i cyrkulację powietrza.
 6. Nie powinniśmy pić wody, która nie nadaje się do picia. Nie powinniśmy również używać tych samych sztućców ani naczyń ani szklanek co inni ludzie.

Czy szczepionki pomagają uniknąć infekcji wirusowych?

Obecnie, jeśli chodzi o wirusy oddechowe zsyntetyzowano jedynie szczepionkę przeciwko wirusowi grypy. Jak dotąd jest to jedyny wirus oddechowy, którego rozprzestrzenianiu się możemy zapobiec w ten sposób. Musimy jednak co roku modyfikować ich skład i skuteczność, ponieważ wirusy te mają wysoką zdolność do mutacji.

Kilka szczepionek
Szczepionka przeciw grypie jest jedyną, która istnieje obecnie, aby zapobiegać infekcjom oddechowym

Oprócz szczepionki przeciwko wirusowi grypy, prowadzi się badania nad innymi wirusami, jak chociażby syncytialny wirus oddechowy (RSV). Wirus ten atakuje głównie dzieci, a szczepionki oczekuje się w nadchodzących latach.

Wniosek

To fakt, że infekcje wirusowe są bardzo powszechne i bardzo łatwo się nimi zarazić ze względu na ich łatwą transmisję. Istnieje jednak szereg środków, które możemy podjąć, aby uniknąć infekcji wirusowych. Przede wszystkim, musimy zdawać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za zapobieganie rozprzestrzenianiu się niektórych patologii.

Niezbędna jest odpowiednia higiena rąk, a także używanie chusteczki, aby zakrywać nos i ust w czasie kaszlu lub kichania. Oprócz stosowania wszystkich oferowanych porad pamiętajmy ponadto, że trwają badania nad nowymi szczepionkami, które ochronią nas przed tymi chorobami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Jiménez Morales, M. (2008). Publicidad viral: La comunicación por contagio. Hipertext.Net. https://doi.org/10.31009/131949
 • Hernández-Carreño, L., Padilla-Loredo, S., & Quintero-Soto, M. L. (2012). Factores de riesgo en adolescentes para contraer el virus del papiloma humano. Revista Digital Universitaria.
 • Quian, J., Gutiérrez, S., Dibarboure, H., Muslera, A., Iroa, A., & Arocena, E. (2010). Vacunación antigripal en personal de salud del Hospital Pediátrico del Centro Hospitalario Pereira Rossell. Evolución de la cobertura del año 2006 al 2008. Revista Médica Del Uruguay.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.