Jak myć owoce i warzywa podczas pandemii koronawirusa?

Ogólnoświatowy kryzys spowodowany przez koronawirusa spowodował konieczność zwrócenia bacznej uwagi na różnego rodzaju środki bezpieczeństwa. Są one niezbędne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Istnieją jednak pewne wątpliwości dotyczące tego, jak należy poprawnie myć owoce i warzywa, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. W tym artykule podamy Ci kilka istotnych wskazówek.
Jak myć owoce i warzywa podczas pandemii koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Prawidłowo umyte owoce i warzywa to ważny krok na drodze eliminowania potencjalnych zanieczyszczenia, które mogą być źródłem infekcji. Dlatego ważne jest, aby znać właściwe kroki, które należy wykonać, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się.

Strach i zmartwienie są w dzisiejszych czasach o wiele większe z powodu wybuchu epidemii koronawirusa. Jednak wytyczne, o których dzisiaj będziemy mówić, należy stosować za każdym razem, gdy będziesz jadł owoce i warzywa. Co więcej, są one zawsze prawdziwe. Nawet jeśli będziesz je jeść te produkty bez skóry.
Kiedy myjemy owoce i warzywa, eliminujemy także wszelkie pozostałości brudu i brudu, jakie mogą one na sobie mieć. Co więcej, musimy również wyeliminować ewentualne pozostałości pestycydów, bakterii i innego rodzaju patogenów, które mogą powodować zatrucie i problemy zdrowotne.

Ogólnoświatowy kryzys spowodowany przez koronawirusa spowodował konieczność zwrócenia bacznej uwagi na różnego rodzaju środki bezpieczeństwa. Są one niezbędne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Istnieją jednak pewne wątpliwości dotyczące tego, jak należy poprawnie myć owoce i warzywa, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. W naszym dzisiejszym artykule podamy Ci kilka istotnych wskazówek na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Czy koronawirus może przenosić się przez żywność, a zwłaszcza przez owoce i warzywa?

Od początku pandemii koronawirusa Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (oryg. European Food and Safety Authority – EFSA) dokładnie śledzi bieżącą sytuację. Według raportów tej agencji nie ma obecnie aktualnych dowodów na to, że jedzenie może być prawdopodobnym sposobem przenoszenia wirusa.

„Naukowcy i władze na całym świecie monitorują rozprzestrzenianie się wirusa. Jak dotąd nie było żadnych doniesień o przenoszeniu się infekcji przez żywność”.
–EFSA-

Jak powiedziała główna naukowiec EFSA, Marta Hugas, naukowcy doszli do tego wniosku na podstawie doświadczeń z wcześniejszych wybuchów epidemii innych odmian koronawirusa. Dotyczy to nawet niektórych podobnych do SARS-CoV-2 przypadków, takich jak SARS-CoV lub MERS-CoV.

Koronawirus

Obecnie wirus rozprzestrzenia się między ludźmi tylko wtedy, gdy zdrowa osoba będzie wdychać krople aerozolu, które zarażona osoba wydala ze swoich dróg oddechowych poprzez kichanie lub kaszel.

Do tej pory badania ujawniają, że towary i ich powierzchnie nie są sposobem na rozprzestrzenianie koronawirusa. Ale tak samo jak zwykle, ważne jest prawidłowe mycie produktów, obejmujące między innymi owoce i warzywa.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Kremy warzywne na poprawę odporności – 3 przepisy

Jak prawidłowo myć owoce i warzywa?

Jak już wyjaśniliśmy powyżej, jest bardzo mało prawdopodobne, aby koronawirus rozprzestrzeniał się w żywności. Jednak utrzymanie określonych norm codziennej higieny pomoże zminimalizować wszelkie ryzyko. Po pierwsze, ważne jest dokładne umycie rąk mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund, zanim zabierzemy się za owoce i warzywa.

Do mycia wyżej wymienionych produktów nie trzeba używać mydeł ani detergentów, które mogą pozostawić resztki na ich powierzchni.

Ale jak prawidłowo należy umyć owoce i warzywa? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalecenia dotyczące tego procesu:

Jak myć różne warzywa?

W przypadku warzyw liściastych, takich jak sałata i warzywa, najpierw oddziel liście a następnie umyj je jeden po drugim. Dzięki temu będziesz w stanie usunąć brud i ewentualne pestycydy oraz nawozy, które mogą pozostać w wewnętrznych częściach rośliny.

W przypadku warzyw o twardszej konsystencji (ogórki, kabaczek, papryka i tak dalej) możesz użyć na przykład specjalnej szczotki do mycia warzyw. Delikatnie wyszoruj ich całą powierzchnię pod bieżącą wodą.

Przygotowywanie jedzenia

Natomiast jeśli chodzi o kalafior i brokuły, zalecamy najpierw pokroić je na mniejsze kawałki, najlepiej na pojedyncze kwiaty. Następnie umieść je w sitku i zanurz w zimnej wodzie. W ten sposób będziesz mógł wyczyścić wewnętrzne części rośliny, do których nie dotarłbyś inaczej bez jej rozcięcia.

Aby umyć warzywa korzeniowe, takie jak ziemniaki, buraki, marchew lub rzepa, możesz pozwolić im się namoczyć przez krótki czas, aby zmiękczyć wszelkie zabrudzenia. Następnie wyszoruj je szczotką lub gąbką bez detergentów pod bieżącą wodą. Pamiętaj, aby zawsze umyć je przed obieraniem.

Jak myć najpopularniejsze rodzaje owoców?

Truskawki, jagody, maliny i im podobne są bardzo delikatne. Dlatego należy umieścić je w sitku i zanurzyć na krótki czas w zimnej wodzie. Następnie delikatnie potrzyj je rękami i spłucz pod bieżącą wodą.

Zawsze powinieneś myć owoce o jadalnej skórce przed zjedzeniem – niezależnie od tego, czy planujesz jeść je obrane, czy też nie. Opłucz je pod kranem z bieżącą wodą i delikatnie pocieraj rękami. Niektóre przykłady takich owoców obejmują brzoskwinie, gruszki, jabłka, śliwki i nektaryny.

W przypadku cytryn, kiwi, papai lub innych owoców z niejadalną skórką, musisz je umyć przed obieraniem. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zanieczyszczenia wnętrza owoców nożem, którego używasz do tego celu.

Aby lepiej zachować owoce i warzywa w czystości, należy je wysuszyć ręcznikiem papierowym. Ponadto niektóre owoce i warzywa warto zanurzyć w wodzie na kilka minut przed jedzeniem, albo nawet sparzyć na ułamek sekundy wrzątkiem (jak na przykład pomidory). Ale tylko niektóre z nich można poddać temu zabiegowi.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Owocowe puree – korzyści z karmienia nimi dzieci

Czy konieczne jest stosowanie środków dezynfekujących podczas mycia owoców i warzyw?

Po raz kolejny przypominamy, że dla koronawirusa bardzo trudnym i mało prawdopodobnym zadaniem jest rozprzestrzenianie się w pożywieniu. Dlatego też władze i organy z dziedziny zdrowia i bezpieczeństwa żywności nie zalecają stosowania środków dezynfekujących podczas mycia owoców i warzyw.

Jeśli nadal chcesz ich używać, musisz upewnić się, że produkty te można bezpiecznie stosować z żywnością. Co więcej, należy dokładnie przestrzegać instrukcji podanych przez producenta.

Wszyscy eksperci główny nacisk kładą na skrupulatne przestrzeganie podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa produktów spożywczych. Oprócz mycia owoców i warzyw powinniśmy również zastosować w praktyce następujące wytyczne:

  • Dokładnie myj ręce przed i po pracy z żywnością. Ponadto starannie umyj przybory kuchenne i powierzchnie robocze.
  • Owoce i warzywa trzymaj oddzielnie, z dala od surowego mięsa i ryb. Unikaj używania tych samych przyborów kuchennych i desek do krojenia podczas ich przygotowywania.
  • Gotuj i podgrzewaj warzywa przed zjedzeniem. Jeśli masz zamiar zjeść sałatkę, pamiętaj o dokładnym umyciu wszystkich składników przed ich pokrojeniem i podaniem.
  • Wybierz świeże owoce i warzywa, które są w dobrym stanie.

Nigdy nie zapominaj o wszystkich tych ogólnych środkach zapobiegawczych, aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Mycie owoców i warzyw jest podstawowym środkiem bezpieczeństwa

Jest to wskazówka, którą powinniśmy zawsze przestrzegać przed jedzeniem i gotowaniem tego rodzaju potraw. Może to pomóc chronić Cię przed koronawirusem, chociaż jedzenie jest bardzo mało prawdopodobnym sposobem przeniesienia się infekcji.

Jednak przy obecnym stanie wiedzy nie możemy jeszcze w stu procentach wykluczyć tej ewentualności. Jednocześnie usuniesz też resztki brudu, nawozu i innych patogenów, które mogą znajdować się na powierzchni swoich produktów spożywczych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.