Ziemniaki - jak je przygotować, by były smaczne i zdrowe

Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, powinniśmy jeść ziemniaki w porze obiadowej i unikać ich w nocy, ponieważ mogą utrudniać spokojny sen i prowadzić do przyrostu masy ciała
Ziemniaki - jak je przygotować, by były smaczne i zdrowe
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Smażone, pieczone, gotowane, ze skórką lub bez … Jaki jest najlepszy sposób na zdrowe ziemniaki bez utraty ich smaku?

W dzisiejszym artykule podzielimy się kilkoma prostymi i oryginalnymi pomysłami, aby wykorzystać wszystkie właściwości oferowane przez ziemniaki.

Ziemniaki

Ziemniaki pochodzą z Peru i Boliwii i należą do rodziny psiankowatych, podobnie jak pomidor, pieprz i bakłażan.

Obecnie stanowią podstawę pożywienia dla ludzi na całym świecie. W rzeczywistości, z tej niepozornej bulwy można stworzyć niezliczone dania: puree, zupy, omlety, ciasta, przystawki, a nawet napoje alkoholowe.

Ziemniaki składają się głównie z wody i skrobi, ale zawierają również składniki odżywcze, takie jak białka i minerały (potas, wapń, fosforan, magnez), oraz witaminy (B i C) i błonnik.

Wskazówki dotyczące włączania ziemniaków do zdrowej diety

1. Organiczne gotowane w mundurkach

Zalecamy przygotowywanie ziemniaków w mundurkach, niezależnie od tego, czy je gotujesz, pieczesz czy gotujesz na parze.

Należy jednak używać ekologicznych ziemniaków, aby zapobiec szkodliwym skutkom pestycydów, herbicydów i innych substancji chemicznych, które mogą znajdować się w glebie.

  • Skórka ziemniaka jest bardzo pożywna i jest szczególnie bogata w witaminę C. Zawiera również witaminy z grupy B i minerały, takie jak potas, fosforany, magnez, cynk i żelazo.
  • Dzięki różnorodności składników odżywczych zawartych w skórce, ziemniaki regulują poziom cukru we krwi, zmniejszają stres i zapobiegają chorobom serca.
ziemniaki

Jeśli jemy skórkę ziemniaków, musimy unikać części, które są zielone lub kiełkują, ponieważ zawierają solaninę, która jest substancją toksyczną.

2. Pieczone frytki

Jeśli lubisz frytki, możesz je pokroić w długie, cienkie paski, posmarować oliwą z oliwek i upiec w wysokiej temperaturze. Przygotowując je w ten sposób, otrzymasz frytki, które są zdrowsze, bardziej chrupiące i smaczniejsze od tych smażonych na głębokim oleju.

3. Częściowo pieczone

Inna opcja dla miłośników frytek polega na podgotowaniu ziemniaków, aż będą lekko miękkie, a następnie, dobrze wysuszone, należy podsmażyć na patelni z olejem. W ten sposób ich zawartość tłuszczu będzie znacznie niższa, niż gdybyśmy je całkowicie usmażyli.

ziemniaki FRYTKI

4. Najlepsze odmiany

Istnieje tak wiele odmian ziemniaków, że najzdrowszym sposobem jest wybór typów według regionu i sezonu (i jeśli to możliwe, z upraw ekologicznych). Wybierając według regionu i pory roku, możesz być pewien, że uzyskasz najlepszą jakość w najlepszej cenie.

Mówiąc o ogólnych cechach, możemy sklasyfikować najlepsze zastosowanie dla różnych rodzajów ziemniaków według ich koloru:

  • Żółty: smażone i pieczone.
  • Czerwony: gulasze, sałatki i gotowane na parze.
  • Biały: sałatki.
  • Fioletowy: gulasze i grillowane.

5. Smażone, ale z umeboshi

Sposób na zrównoważenie nadmiernego zakwaszenia, do którego dochodzi podczas smażenia ziemniaków, polega na dodaniu kilku śliwek umeboshi do smażenia. Te japońskie śliwki wyrównują kwasowość z ich właściwościami alkalizującymi. Po ugotowaniu nie wolno ci jeść umeboshi.

ziemniaki

6. Najlepszy olej

Podczas smażenia ziemniaków ważne jest wybranie wysokiej jakości oleju, który nie rozkłada się w wysokich temperaturach. Istnieją dwa oleje, które spełniają ten standard: oliwa extra virgin i olej kokosowy.

Inną opcją jest smażenie ich przy użyciu ghi, czyli specjalnego klarowanego masła, które jest również bardzo odpowiednie i zdrowe, ponieważ ma niską zawartość tłuszczu i laktozy. Możesz znaleźć ghee, podstawowy produkt w krajach takich jak Indie, w sklepach lub zrobić je samodzielnie w domu.

7. Najlepsze do obiadu

Ziemniaki to bulwy, które dostarczają nam dużo energii dzięki wysokiej zawartości węglowodanów. Z tego powodu najlepiej spożywać je rano lub w porze lunchu.

Z drugiej strony, jeśli jesz w nocy, mogą powodować problemy ze snem i prowadzić do przyrostu masy ciała.

ziemniaki

8. W połączeniu z warzywami

Osoby, które próbują schudnąć lub cierpią na zaburzenia trawienia, powinny wiedzieć, że nie powinny mieszać ziemniaków z białkiem w tym samym posiłku (mięso, rośliny strączkowe, jaja, orzechy).

Ponadto nie należy spożywać owoców natychmiast po spożyciu jakiejkolwiek skrobi. O wiele zdrowiej jest jeść owoce pół godziny po obiedzie lub w godzinach popołudniowych czy porannych.

Najlepszym towarzystwem dla ziemniaków są surowe lub gotowane warzywa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wessels I., Maywald M., Rink L., Zinc as a gatekeeper of immune function. Nutrients, 2017.
  • Valenzuela CA., Baker EJ., Miles EA., Calder PC., Eighteen carbón trans fatty acids and inflammation in the context of aterosclerosis. Prog Lipid Res, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.