Owocowe puree – korzyści z karmienia nimi dzieci

Matczyne mleko jest zdecydowanie niezwykle ważne dla dziecka, ale owocowe puree również dostarcza bardzo wielu odżywczych korzyści. W tym artykule będziemy opisywać jak je przygotowywać, więc bądź gotowa na przyrządzenie go swojemu maluchowi!
Owocowe puree – korzyści z karmienia nimi dzieci

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mleko matki jest głównym źródłem pokarmu dla dziecka i nigdy nie może być zamieniane na cokolwiek innego. Jednakże możesz jednocześnie suplementować swoją pociechę stosując bardzo odżywcze owocowe puree.

Dostarczy ono wielu niezbędnych składników odżywczych, które będą wspierać prawidłowy i zdrowy rozwój Twojego dziecka.

Owocowe puree dla dzieci – korzyści

Owoce stanowią drugi szczebel piramidy żywieniowej razem z warzywami. Spowodowane jest to ich niepodważalnymi właściwościami zdrowotnymi. Jednym z najlepszych powodów dla których powinniśmy karmić dzieci owocami to fakt, że składają się one w 95 procentach z wody.

Ponadto posiadają w swoim składzie błonnik pokarmowy, który reguluje pracę jelit dziecka. W połączeniu z karmieniem mlekiem wpływa to zbawiennie na prawidłowe trawienie. Pomimo tego, że wszystkie owoce oferują nam bardzo podobne walory odżywcze, to niektóre z nich zmiękczają stolec u najmłodszych.

Owoce zawierają w sobie bardzo dużo witamin, minerałów, węglowodanów prostych i zero tłuszczu. Twoje dziecko będzie miało więcej energii, jeżeli w jego codziennej diecie znajdą się owoce. Nauczy je również  zdrowych nawyków żywieniowych, niż bazowania na jedzeniu, które jest wysoko nasycone tłuszczem, cukrem lub sztucznymi konserwantami.

Ponadto owocowe puree dostarcza antyoksydantów i mikroelementów, które redukują ryzyko występowania chorób takich jak otyłość, zaparcia, nowotwory i choroby układu krążenia.

Owocowe puree – włączanie do diety dziecka

Na początku dawaj swojemu dziecku owocowe puree w małych ilościach. Pomoże to dziecku stopniowo się do niego przyzwyczajać w kontekście smaku. Należy cały czas mieć na uwadze, że dziecko jedzące owocowe puree wciąż musi odżywiać się mlekiem matki.

puree dla dzieci

Zasadniczo te miksy owocowe powinny być odżywczą suplementacją i wsparciem dla matczynego mleka. W momencie gdy maluch zacznie tolerować puree  lepiej, możemy zacząć stopniowo zwiększać ilości jakie mu podajemy.

Owoce, jakie dzieci mogą jeść w różnym wieku

Nawet w przypadku gdy Twoje dziecko zaczyna jeść owocowe puree już w wieku 6 miesięcy to niektóre owoce zaleca się dodawać do diety znacznie później. Jest to spowodowane dużym ryzykiem występowania reakcji alergicznych. Właśnie z tego powodu powinno się uwzględniać je w diecie stopniowo i bardzo ostrożnie.

Postępowanie w ten sposób pozwoli Twojemu dziecku rozwijać tolerancje pokarmowe na nowe produkty. Powinno się odczekać co najmniej trzy dni przez włączeniem nowego puree z owoców. Poniżej przedstawiamy Wam rodzaje owoców jakie mogą być używane w karmieniu dzieci w zależności od ich wieku.

W wieku do 6 miesięcy

Melon, winogrona (pozbawione skórek i nasion), śliwki, banany, gruszki, jabłka, kiwi, arbuzy, ananasy i mango.

W wieku powyżej 6 miesięcy

Niektórzy lekarze zalecają włączenie do diety owoców cytrusowych takich jak pomarańcze i mandarynki po osiągnięciu wieku 6 miesięcy przez dziecko. Jednakże inni lekarze sugerują odczekać na osiągnięcie wieku co najmniej 12 miesięcy w związku z ryzykiem występowania reakcji alergicznych.

W wieku 12 miesięcy

Najbardziej zalecane owoce dla rocznego dziecka to: brzoskwinie, morele i nieśplik.

Powyżej 12 miesięcy

jedzenie dla najmłodszych, kobieta karmi niemowlę

Niektórzy pediatrzy zalecają włączenie do diety dziecka rocznego różne rodzaje jagód. Jednak inni polecają odczekać do wieku 15 miesięcy w związku z ryzykiem alergii.

Powyżej 24 miesięcy

Suszone owoce są zalecane dla dzieci powyżej 2 lat.

Przygotowanie owocowego puree

 • Upewnij się, że wybierane owoce są jak najbardziej dojrzałe. Unikaj kupowania nie do końca dojrzałych egzemplarzy.
 • Umyj owoce w sposób bardzo dokładny.
 • Obierz je ze skórki, pokrój na małe kawałeczki i usuń jakiekolwiek pestki i nasiona.
 • Ugotuj owoce na parze lub w wodzie.
 • Ugotowane owoce poddaj obróbce w robocie kuchennym w celu pozbycia się jakichkolwiek grudek.
 • Podawaj dopiero w momencie gdy puree ostygnie odpowiednio.
 • Unikaj dodawania cukru; mikstura sama w sobie posiada wystarczającą ilość pochodzenia naturalnego. Bardzo niekorzystnym jest przyzwyczajanie dzieci do słodkiego pożywienia i może później prowadzić do problemów z otyłością.
 • Możesz łączyć ze sobą różne owoce dając dziecku możliwość nauczenia się różnych smaków.

Owocowe puree dla dzieci

Przepis 1: puree o smaku jabłka i mango

Składniki

 • 1 szklanka pokrojonego mango
 • 1 szklanka pokrojonego i obranego ze skórki jabłka
mango puree

Przygotowanie

 • Umyj owoce i pokrój je na małe kawałeczki.
 • Dodaj pół szklanki wody to urządzenia do gotowania na parze.
 • Gotuj mango i jabłka przez dwie minuty, aż będzie miękkie.
 • Umieść owoce do robota kuchennego i zblenduj do momentu powstania smukłego kremu.
 • Przelej do miseczki lub na talerzyk i ostudź przez karmieniem dziecka.

Przepis 2: Puree o smaku banana, jabłka i gruszki

Składniki

 • 1/4 jabłka
 • 1 gruszka
 • 1/4 banana
 • Pół szklanki wody

Przygotowanie

 • Obierz owoce ze skórki i pokrój na małe kawałeczki
 • Dodaj wodę na patelnię i gotuj jabłko z gruszką przez 15 minut. Następnie zdejmij patelnię z ognia.
 • W pudełeczku dodaj ugotowane jabłko z gruszką do banana.
 • Dodaj pół szklanki wody i zmiksuj wszystkie składniki do momentu powstania jednolitej masy kremowej pozbawionej jakichkolwiek grudek.

Jeżeli Twój pediatra daje Ci zielone światło, dodaj pół szklanki płatków śniadaniowych w celu dodania dodatkowej ilości węglowodanów do diety malucha. Wypróbuj nasz przepisy na owocowe puree i zobacz postępy w stanie prawidłowego odżywienia Twojego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Marion M. Hetherington, C. Schwartz, J. Madrelle, F. Croden, C. Nekitsing, C.M.J.L. Vereijken, H. Weenen,
  A step-by-step introduction to vegetables at the beginning of complementary feeding. The effects of early and repeated exposure. Appetite, Volume 84, 2015, Pages 280-290, ISSN 0195-6663,
  https://doi.org/10.1016/j.appet.2014.10.014.
 • Fisher, J. O., & Dwyer, J. T. (2016). Next Steps for Science and Policy on Promoting Vegetable Consumption among US Infants and Young Children. Advances in nutrition (Bethesda, Md.), 7(1), 261S-271S. doi:10.3945/an.115.009332
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4717881/
 • Vegetable and Fruit Acceptance during Infancy: Impact of Ontogeny, Genetics, and Early Experiences (2016). Mennella JA, Reiter AR, Daniels LM.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26773029

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.