Czy dezynfekcja żywności jest konieczna, aby zapobiec infekcji?

Soda oczyszczona, ocet, nadtlenek wodoru, cytryna... Obecnie sporo mówi się o tym, jak ważna jest dezynfekcja żywności. Ale nie wiemy wciąż jeszcze, czy ten proces jest niezbędny oraz przede wszystkim - czy jest skuteczny. Higiena w kuchni, odpowiednia temperatura przechowywania i gotowania są jednak kluczowymi aspektami zapobiegającymi potencjalnym infekcjom.
Czy dezynfekcja żywności jest konieczna, aby zapobiec infekcji?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W wyniku pandemii koronawirusa bardzo martwimy się między innymi bezpieczeństwem naszej żywności i środkami, które powinniśmy podjąć, aby zapobiec infekcji. W rezultacie pytanie, czy dezynfekcja żywności mająca na celu zapobiec infekcji okazuje się być wyjątkowo na czasie.

Dlatego ważne jest, aby poznać podstawowe środki bezpieczeństwa w przypadku produktów spożywczych. Wynika to z tego, że dezynfekcja żywności może być dla nas bardzo przydatna, szczególnie w czasach pandemii. Ale także po tym, gdy stanie się ona już historią.

Poświęć chwilę na lekturę naszego dzisiejszego artykułu, by dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Dezynfekcja żywności – nie tylko koronawirus, ale także i inne patogeny

Soda oczyszczona, ocet, nadtlenek wodoru (zwany potocznie wodą utlenioną), sok z cytryny… Obecnie sporo mówi się o tym, jak ważna jest dezynfekcja żywności. Ale nie wiemy wciąż jeszcze, czy ten proces jest niezbędny oraz przede wszystkim – czy jest skuteczny.

Ale higiena w kuchni, odpowiednia temperatura przechowywania i gotowania są jednak kluczowymi aspektami zapobiegającymi potencjalnym infekcjom.

Środki proponowane w celu zmniejszenia ryzyka infekcji są raczej ogólne. A to oznacza, że nie zostały one opracowane tylko po to, aby zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2. Według niektórych ekspertów produkty spożywcze nie są prawdopodobnym źródłem infekcji tym wirusem, ponieważ w tej chwili infekcja przenosi się głównie bezpośrednio od jednej osoby do drugiej.

Jednak żywność może mieć kontakt z kroplami śliny od zarażonej osoby. One z kolei mogłyby przedostać się do naszych błon śluzowych. Z tego powodu, podobnie jak w przypadku każdego innego patogenu chorobotwórczego o cechach zakaźnych, musimy bardzo uważać, aby zbyt często nie dotykać ust, oczu i nosa nieodkażonymi dłońmi.

Musimy również utrzymywać ręce w czystości i kontrolować temperaturę, czas przechowywania i sposób przyrządzania wszystkich potraw, jakie spożywamy. Są to kluczowe czynniki uniemożliwiające rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii.

Czy trzeba dezynfekować jedzenie?

Po pierwsze, musisz koniecznie zdawać sobie sprawę z tego, że żywność, która dociera na nasze rynki i supermarkety, jest w pełni bezpieczna. Nie ma powodu, aby sądzić, że spowoduje ona jakiekolwiek problemy zdrowotne. Wszyscy specjaliści w całym łańcuchu żywnościowym podejmują wszelkie niezbędne środki ostrożności, zarówno teraz, jak i przed pandemią.

Po drugie, nie musimy myśleć o czymś takim, jak dezynfekcja żywności, aby uniknąć zarażenia, niezależnie od rodzaju wywołującego ją patogenu. Warto jednak przyjrzeć się najlepszym sposobom kupowania, przechowywania i gotowania każdego rodzaju produktów spożywczych, ponieważ środki te pozwolą nam zabezpieczyć się przed wszelkimi możliwymi infekcjami.

Podstawowe środki zapewniające bezpieczeństwo związane ze spożywaniem żywności

Jak już wyjaśniliśmy wielokrotnie na łamach naszego bloga (i nigdy się nie znudzimy nieustannym tego powtarzaniem), jeśli chodzi o kupowanie i obchodzenie się z żywnością, najbardziej podstawową potrzebą jest pamiętanie o regularnym myciu rąk, powierzchni i przyborów kuchennych.

Powinniśmy również zachować szczególną ostrożność przy obchodzeniu się z różnymi rodzajami produktów spożywczych w ramach tego samego przepisu.

Zakupy w markecie

Dzięki tym podstawowym praktykom higienicznym wyeliminujemy już najczęstsze sposoby zarażania się poprzez żywność. Jednak nie można w tym momencie zapomnieć, że istnieje także kilka bardziej szczegółowych środków postępowania, które powinniśmy wdrożyć w życie, mając do czynienia z różnymi rodzajami produktów spożywczych.

Poniżej wymienimy kilka najważniejszych z nich:

1. Mięso i ryby

Mięso i ryby są bardzo mało podatne na skażenie lub zanieczyszczenie koronawirusami. Mogą jednak przenosić inne rodzaje bakterii, które są w stanie na przykład powodować zatrucie pokarmowe.

Środki, które powinieneś podjąć w odniesieniu do tego rodzaju produktów spożywczych to:

  • Zawsze kupuj wyłącznie świeże i dobrej jakości mięso oraz ryby. Poproś sprzedawcę o umycie kawałków mięsa i usunięcie wnętrzności ryb (wyfiletowanie) o ile to możliwe.
  • Szybko umieść zakupione produkty w chłodziarce. Po umieszczeniu ich w lodówce trzymaj je z dala od innych gotowanych potraw. Jeśli nie zamierzasz ich przyrządzić i zjeść w tym samym dniu, możesz je na przykład zamrozić.
  • Upewnij się, że kawałki mięsa zostały przed spożyciem poddane odpowiedniej obróbce termicznej. Wystarczającą w zupełności do tego celu będzie temperatura wynosząca 75 stopni Celsjusza (170 stopni Fahrenheita) w środku przyrządzanego produktu.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Ryby – 9 gatunków, których lepiej unikać

2. Jajka

Jajka to bardzo delikatny produkt i jeden z głównych sposobów rozprzestrzeniania salmonelli. Powinieneś przechowywać je w stałej temperaturze. Specjaliści zalecają przechowywanie ich w lodówce. W przeciwieństwie do tego, co często robią ludzie w domach, nie należy myć skorupek, ponieważ stanowi ona barierę ochronną dla licznych drobnoustrojów.

Kiedy już je zaczniesz przyrządzać, pamiętaj o tym, że musisz je dobrze ugotować – zarówno białko, jak i żółtko – i zawsze trzymaj w lodówce wszelkie potrawy z jajek, które zamierzasz zjeść później.

3. Dezynfekcja żywności: kolej na owoce i warzywa

Chociaż wiemy o tym, że smażenie i gotowanie zabija wszelkie możliwe toksyczne czynniki, w tym koronawirusy, nie musimy gotować wszystkich świeżych warzyw i owoców, aby móc je zjeść. Ważne jest jednak to, aby dokładnie wyczyścić każdy kawałek owocu lub warzywa, które zamierzasz spożywać.

Mycie warzyw

Wszystko, co musisz zrobić, to dokładnie je pocierać, płucząc je pod strumieniem bieżącej wody. Możesz to zrobić specjalną szczotką lub po prostu pocierać swoimi dłońmi. Następnie osusz owoce lub warzywa kawałkiem papierowego ręcznika kuchennego i przechowuj następnie we właściwym miejscu.

Powinieneś kupować tylko owoce i warzywa w idealnym stanie. Jeśli masz zamiar zjeść je obrane, upewnij się, że je wyczyścisz, zanim je obierzesz, ponieważ w przeciwnym razie nóż może zostać zarażony drobnoustrojami na skórce. W efekcie tego cała przeprowadzona przez Ciebie dezynfekcja żywności okaże się zupełnie nieprzydatna.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Infekcja koronawirusem a alergie – jak je odróżnić?

Czy musimy dezynfekować zapakowane jedzenie?

Jeśli chodzi o możliwą obecną infekcję koronawirusem, wiele osób zastanawia się, co powinniśmy zrobić z zakupami po powrocie do domu. Przede wszystkim opakowanie można „zakazić” tylko wtedy, gdy ktoś dotknął go zainfekowanymi rękami, zakaszlał lub kichnął w jego pobliżu.

Można w ten sposób zainfekować jedynie pojemnik lub opakowanie, a nigdy zawartość. A to oznacza, że dezynfekcja żywności wewnątrz opakowania nie jest konieczna. Przy założeniu przestrzegania podstawowych zasad higieny oczywiście.

Dlatego tez należy szczególnie uważnie umyć ręce i nie dotykać nimi ust, nosa ani oczu po powrocie po zakupach. Aby być w pełni bezpiecznym, możesz wytrzeć też pojemniki jednorazowym ręcznikiem papierowym lub wilgotną ściereczką. Inną opcją jest pozostawienie niepsujących się przedmiotów w torbach na kilka godzin przed przeniesieniem ich do spiżarni.

Podsumowując, nie musisz dezynfekować całego jedzenia, jakie zakupisz, ale musisz podjąć normalne środki ostrożności. Najbezpieczniejsze sposoby zalecane przez wszystkich ekspertów to podstawowe metody dbania o bezpieczeństwo żywności.

Są to te, o których już wspominaliśmy: dokładne mycie rąk oraz wszystkich przyborów kuchennych i powierzchni, staranne przechowywanie i gotowanie żywności oraz unikanie zanieczyszczenia krzyżowego między poszczególnymi produktami spożywczymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beatriz Robles Martínez. ¿HAY QUE DESINFECTAR LA COMIDA Y LOS ENVASES PARA EVITAR CONTAGIOS? El Comidista | El País. Disponible en: https://elcomidista.elpais.com/elcomidista/2020/04/16/articulo/1587043302_850699.html
  • Manual sobre las cinco claves para la inocuidad de los alimentos. Organización Mundial de la Salud. 2007.
  • Moreno M, Alarcón A. Higiene alimentaria para la prevención de trastornos digestivos infecciosos y por toxinas. Revista Médica Clínica las Condes. Setiembre 2010. 21(5):749-755.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.