Wskazówki pozwalające unikać dotykania twarzy podczas pandemii koronawirusa

Jedno z najważniejszych zaleceń dotyczących zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa polega na tym, by unikać dotykania twarzy. Dlaczego tak jest? Wyjaśnimy to nieco bliżej w naszym dzisiejszym artykule.
Wskazówki pozwalające unikać dotykania twarzy podczas pandemii koronawirusa
Karina Valeria Atchian

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karina Valeria Atchian.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Specjaliści twierdzą, że należy unikać dotykać twarzy podczas obecnej pandemii koronawirusa. Ale dlaczego to takie ważne? Dużo się mówi o tym, jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19. Te zalecenia zapobiegawcze nakazują między innymi, by unikać dotykania twarzy – szczególnie oczu, nosa i ust.

Aby zrozumieć przyczynę tego zalecenia, musimy najpierw przeanalizować, w jaki sposób wirus przedostaje się do naszego organizmu. Jak zaczyna się ta infekcja? Jednocześnie przyjrzymy się innym czynnikom, które determinują również rozwiązania zmniejszające ryzyko zarażenia.

Ale ogólnie rzecz biorąc jedno z najważniejszych zaleceń dotyczących zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa polega na tym, by unikać dotykania twarzy. Dlaczego tak jest? Wyjaśnimy to nieco bliżej w naszym dzisiejszym artykule.

W jaki sposób koronawirus może się przedostać do naszego organizmu i dlaczego warto unikać dotykania twarzy?

Twoje oczy, nos i usta są w przenośni „wrotami” pozwalającymi na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 i innych drobnoustrojów zakaźnych. Choroba koronawirusowa jest infekcją i, podobnie jak wiele innych zakażeń tego typu, wywołujący ją wirus może przenikać przez oczy, nos i usta. Czyli ogólnie przez błony śluzowe ludzkiego organizmu.

Wirus (SARS-CoV-2) może przenosić się z jednej osoby na drugą poprzez drogę kropelkową. Są to drobinki śluzu w postaci aerozolu wylatujące z nosa lub ust, gdy zarażona osoba kaszle, kicha lub wydycha powietrze.

Kobieta kichająca w chusteczkę

Ale infekcja ta nie występuje tylko poprzez bezpośredni kontakt między ludźmi. Krople tego aerozolu spadają na przedmioty i powierzchnie, na których wirus pozostaje aktywny przez pewien czas. A kiedy ktoś wejdzie w kontakt z tymi zanieczyszczonymi powierzchniami, a następnie dotknie dłonią twarzy, może to również doprowadzić do infekcji.

Innymi słowy, jeśli twarz jest jedną z „bram” pozwalających na przedostanie się tego wirusa do naszego organizmu, to wyraźnie zasługuje na szczególną uwagę z naszej strony. Jeśli będziemy unikać dotykania twarzy, to w ten sposób zmniejszamy ryzyko przedostania się wirusa do naszego ciała i spowodowania infekcji.

Nawet pomimo tego, że te środki wydają się być proste, to jednak są uważane za najbardziej skuteczne. Co więcej, w przeszłości były one także pomocne w zmniejszaniu ryzyka infekcji w przypadku innych chorób zakaźnych.

W rzeczywistości powinieneś stosować te same techniki ochronne w przypadku bardziej powszechnych chorób wirusowych, takich jak na przykład przeziębienie i grypa.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Najważniejsze środki zapobiegawcze przeciwko chorobie COVID-19

Jakie inne środki są ściśle powiązane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa?

Jednocześnie wirusy te mogą pozostawać na niezdezynfekowanych powierzchniach nawet przez kilka dni. Dlatego ważne jest, aby często zwracać na to uwagę i czyścić typowe obszary mające kontakt z wieloma różnymi osobami.

Mówimy na przykład tutaj o klamkach, urządzeniach elektronicznych, przyciskach w windzie, poręczach na klatkach schodowych i tak dalej.

Kobieta w maseczce

Częste czyszczenie pomaga zmniejszyć ilość wirusów obecnych na tych powierzchniach. Jednocześnie pomaga nam zmniejszyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa na zdrowe osoby.

Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jest to jeden z najbardziej typowych sposobów zarażenia się koronawirusem oraz innymi drobnoustrojami wywołującymi wiele chorób zakaźnych i niezakaźnych.

Jednocześnie przyjęcie środków zapobiegawczych nie tylko przyczynia się do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Redukuje również rozprzestrzenianie się innych chorób zakaźnych, które roznoszone są w ten sam sposób. Dlatego też uzyskujemy w tej sposób dodatkową korzyść w trosce o nasze zdrowie indywidualne, jak i zbiorowe.

Najskuteczniejsze środki ochronne przeciwko infekcji koronawirusem

Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod ochrony przez koronawirusem SARS-CoV2- możemy zaliczyć przede wszystkim:

  • Częste mycie dłoni mydłem i wodą lub stosowanie środka do dezynfekcji rąk
  • Utrzymanie odpowiedniego dystansu od innych ludzi
  • Pamiętanie o tym, by unikać dotykania twarzy – szczególnie oczu, nosa i ust
  • Regularne czyszczenie powierzchni, które często dotykamy wybielaczem i wodą

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak długo może przetrwać koronawirus na typowych powierzchniach?

Wskazówki pozwalające uniknąć dotykania twarzy podczas pandemii koronawirusa

Pamiętanie o tym, by unikać dotykania twarzy może wydawać się z pozoru niemożliwe. Jednak dobrze jest zastosować pewne środki w celu ograniczenia liczby wykonywanych czynności.
Co więc możemy zrobić, aby uniknąć tego nawyku, który dla wielu jest tak nieświadomy, automatyczny i stały? Poniżej przedstawiamy kilka zaleceń, których należy przestrzegać za wszelką cenę.

  • Trzymaj chusteczkę jednorazową pod ręką tak, aby użyć jej na wypadek, gdybyś swędziała Cię twarz lub trzeba było przetrzeć czymś nos, oczy itp. Użyj tej chusteczki zamiast palców i od razu wyrzuć ją do śmieci po użyciu.
  • Unikaj noszenia soczewek kontaktowych.
  • Zakrywaj usta i nos chusteczką lub wnętrzem swego łokcia podczas kaszlu lub kichania. Analogicznie do jednego z powyższych punktów, jeśli użyjesz do tego celu chusteczki, wyrzuć ją natychmiast. W ten sposób zmniejszysz potencjalną liczbę wirusów, które mogą znajdować się w Twoich dłoniach.
  • Zajmij czymś ręce, aby uniknąć wszelkiego rodzaju zachowań kompulsywnych lub trzymaj zaciśnięte kciuki.
  • Spróbuj odkryć i następnie być świadomym tego, co powoduje dotykanie twarzy. Oczywiście w miarę swoich możliwości. Może to być swędzenie, alergia, stosowanie soczewek kontaktowych, zwykłe nawyk i tak dalej.

W praktyce może się okazać, że łatwiej jest wypracować w sobie nawyk częstszego mycia rąk niż dotykania twarzy. Jest tak dlatego, że dla wielu osób dotykanie twarzy jest automatycznym i zupełnie nieświadomym nawykiem.

Ale tak samo powinniśmy nadal próbować. Tak długo, jak pamiętamy o tym czynniku i identyfikujemy go jako coś, co zagraża naszemu zdrowiu, będziemy bardziej skłonni zmniejszyć liczbę razy, gdy dotkniesz twarzy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Velavan, T. P., & Meyer, C. G. (2020, March 1). The COVID-19 epidemic. Tropical Medicine and International Health. Blackwell Publishing Ltd. https://doi.org/10.1111/tmi.13383
  • Centers for Disease Control and Prevention. (2020). Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Situation Summary. 2020-01-30)[2020-02-01]. Https://Www. Cdc. Gov/Coronavirus/2019-Ncov/Summary. Html. Retrieved from https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nCoV/summary.html
  • Sun, P., Lu, X., Xu, C., Sun, W., & Pan, B. (2020). Understanding of COVID-19 based on current evidence. Journal of Medical Virology. John Wiley and Sons Inc. https://doi.org/10.1002/jmv.25722

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.