Wskazówki pozwalające unikać dotykania twarzy podczas pandemii koronawirusa

Jedno z najważniejszych zaleceń dotyczących zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa polega na tym, by unikać dotykania twarzy. Dlaczego tak jest? Wyjaśnimy to nieco bliżej w naszym dzisiejszym artykule.
Wskazówki pozwalające unikać dotykania twarzy podczas pandemii koronawirusa
Karina Valeria Atchian

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karina Valeria Atchian.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Specjaliści twierdzą, że należy unikać dotykać twarzy podczas obecnej pandemii koronawirusa. Ale dlaczego to takie ważne? Dużo się mówi o tym, jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19. Te zalecenia zapobiegawcze nakazują między innymi, by unikać dotykania twarzy – szczególnie oczu, nosa i ust.

Aby zrozumieć przyczynę tego zalecenia, musimy najpierw przeanalizować, w jaki sposób wirus przedostaje się do naszego organizmu. Jak zaczyna się ta infekcja? Jednocześnie przyjrzymy się innym czynnikom, które determinują również rozwiązania zmniejszające ryzyko zarażenia.

Ale ogólnie rzecz biorąc jedno z najważniejszych zaleceń dotyczących zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa polega na tym, by unikać dotykania twarzy. Dlaczego tak jest? Wyjaśnimy to nieco bliżej w naszym dzisiejszym artykule.

W jaki sposób koronawirus może się przedostać do naszego organizmu i dlaczego warto unikać dotykania twarzy?

Twoje oczy, nos i usta są w przenośni „wrotami” pozwalającymi na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 i innych drobnoustrojów zakaźnych. Choroba koronawirusowa jest infekcją i, podobnie jak wiele innych zakażeń tego typu, wywołujący ją wirus może przenikać przez oczy, nos i usta. Czyli ogólnie przez błony śluzowe ludzkiego organizmu.

Wirus (SARS-CoV-2) może przenosić się z jednej osoby na drugą poprzez drogę kropelkową. Są to drobinki śluzu w postaci aerozolu wylatujące z nosa lub ust, gdy zarażona osoba kaszle, kicha lub wydycha powietrze.

Kobieta kichająca w chusteczkę

Ale infekcja ta nie występuje tylko poprzez bezpośredni kontakt między ludźmi. Krople tego aerozolu spadają na przedmioty i powierzchnie, na których wirus pozostaje aktywny przez pewien czas. A kiedy ktoś wejdzie w kontakt z tymi zanieczyszczonymi powierzchniami, a następnie dotknie dłonią twarzy, może to również doprowadzić do infekcji.

Innymi słowy, jeśli twarz jest jedną z „bram” pozwalających na przedostanie się tego wirusa do naszego organizmu, to wyraźnie zasługuje na szczególną uwagę z naszej strony. Jeśli będziemy unikać dotykania twarzy, to w ten sposób zmniejszamy ryzyko przedostania się wirusa do naszego ciała i spowodowania infekcji.

Nawet pomimo tego, że te środki wydają się być proste, to jednak są uważane za najbardziej skuteczne. Co więcej, w przeszłości były one także pomocne w zmniejszaniu ryzyka infekcji w przypadku innych chorób zakaźnych.

W rzeczywistości powinieneś stosować te same techniki ochronne w przypadku bardziej powszechnych chorób wirusowych, takich jak na przykład przeziębienie i grypa.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Najważniejsze środki zapobiegawcze przeciwko chorobie COVID-19

Jakie inne środki są ściśle powiązane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa?

Jednocześnie wirusy te mogą pozostawać na niezdezynfekowanych powierzchniach nawet przez kilka dni. Dlatego ważne jest, aby często zwracać na to uwagę i czyścić typowe obszary mające kontakt z wieloma różnymi osobami.

Mówimy na przykład tutaj o klamkach, urządzeniach elektronicznych, przyciskach w windzie, poręczach na klatkach schodowych i tak dalej.

Kobieta w maseczce

Częste czyszczenie pomaga zmniejszyć ilość wirusów obecnych na tych powierzchniach. Jednocześnie pomaga nam zmniejszyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa na zdrowe osoby.

Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jest to jeden z najbardziej typowych sposobów zarażenia się koronawirusem oraz innymi drobnoustrojami wywołującymi wiele chorób zakaźnych i niezakaźnych.

Jednocześnie przyjęcie środków zapobiegawczych nie tylko przyczynia się do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Redukuje również rozprzestrzenianie się innych chorób zakaźnych, które roznoszone są w ten sam sposób. Dlatego też uzyskujemy w tej sposób dodatkową korzyść w trosce o nasze zdrowie indywidualne, jak i zbiorowe.

Najskuteczniejsze środki ochronne przeciwko infekcji koronawirusem

Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod ochrony przez koronawirusem SARS-CoV2- możemy zaliczyć przede wszystkim:

 • Częste mycie dłoni mydłem i wodą lub stosowanie środka do dezynfekcji rąk
 • Utrzymanie odpowiedniego dystansu od innych ludzi
 • Pamiętanie o tym, by unikać dotykania twarzy – szczególnie oczu, nosa i ust
 • Regularne czyszczenie powierzchni, które często dotykamy wybielaczem i wodą

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak długo może przetrwać koronawirus na typowych powierzchniach?

Wskazówki pozwalające uniknąć dotykania twarzy podczas pandemii koronawirusa

Pamiętanie o tym, by unikać dotykania twarzy może wydawać się z pozoru niemożliwe. Jednak dobrze jest zastosować pewne środki w celu ograniczenia liczby wykonywanych czynności.
Co więc możemy zrobić, aby uniknąć tego nawyku, który dla wielu jest tak nieświadomy, automatyczny i stały? Poniżej przedstawiamy kilka zaleceń, których należy przestrzegać za wszelką cenę.

 • Trzymaj chusteczkę jednorazową pod ręką tak, aby użyć jej na wypadek, gdybyś swędziała Cię twarz lub trzeba było przetrzeć czymś nos, oczy itp. Użyj tej chusteczki zamiast palców i od razu wyrzuć ją do śmieci po użyciu.
 • Unikaj noszenia soczewek kontaktowych.
 • Zakrywaj usta i nos chusteczką lub wnętrzem swego łokcia podczas kaszlu lub kichania. Analogicznie do jednego z powyższych punktów, jeśli użyjesz do tego celu chusteczki, wyrzuć ją natychmiast. W ten sposób zmniejszysz potencjalną liczbę wirusów, które mogą znajdować się w Twoich dłoniach.
 • Zajmij czymś ręce, aby uniknąć wszelkiego rodzaju zachowań kompulsywnych lub trzymaj zaciśnięte kciuki.
 • Spróbuj odkryć i następnie być świadomym tego, co powoduje dotykanie twarzy. Oczywiście w miarę swoich możliwości. Może to być swędzenie, alergia, stosowanie soczewek kontaktowych, zwykłe nawyk i tak dalej.

W praktyce może się okazać, że łatwiej jest wypracować w sobie nawyk częstszego mycia rąk niż dotykania twarzy. Jest tak dlatego, że dla wielu osób dotykanie twarzy jest automatycznym i zupełnie nieświadomym nawykiem.

Ale tak samo powinniśmy nadal próbować. Tak długo, jak pamiętamy o tym czynniku i identyfikujemy go jako coś, co zagraża naszemu zdrowiu, będziemy bardziej skłonni zmniejszyć liczbę razy, gdy dotkniesz twarzy.

To może Cię zainteresować ...
Czy powinniśmy codziennie brać prysznic podczas odsobnienia?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czy powinniśmy codziennie brać prysznic podczas odsobnienia?

Czy codziennie brany prysznic jest konieczny w celu dodatkowego uchronienia się przed koronawirusem, nawet jeśli nie wychodzimy z domu? • Velavan, T. P., & Meyer, C. G. (2020, March 1). The COVID-19 epidemic. Tropical Medicine and International Health. Blackwell Publishing Ltd. https://doi.org/10.1111/tmi.13383
 • Centers for Disease Control and Prevention. (2020). Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Situation Summary. 2020-01-30)[2020-02-01]. Https://Www. Cdc. Gov/Coronavirus/2019-Ncov/Summary. Html. Retrieved from https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nCoV/summary.html
 • Sun, P., Lu, X., Xu, C., Sun, W., & Pan, B. (2020). Understanding of COVID-19 based on current evidence. Journal of Medical Virology. John Wiley and Sons Inc. https://doi.org/10.1002/jmv.25722

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.