Czy koronawirus może zanieczyścić żywność?

Przy całym strachu wzbudzonym przez rozprzestrzenianie się koronawirusa wielu ludzi zastanawia się, czy jest możliwe rozprzestrzenianie go przez żywność. W tym artykule wyjaśnimy, co naukowcy wiedzą do tej pory na ten temat.
Czy koronawirus może zanieczyścić żywność?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Po licznych alarmach i ostrzeżeniach związanych z epidemią koronawirusa (wywołującego chorobę COVID-19) wiele osób zadaje pytanie: czy koronawirus ten może zainfekować żywność? W końcu większość strategii przeciwko tej globalnej pandemii koncentruje się na zapobieganiu rozprzestrzeniania się tej choroby.

Co musimy na ten temat wiedzieć? I czy koronawirus może zanieczyścić żywność?

Przede wszystkim musimy wyjaśnić, że to wyłącznie w naszych rękach leży opóźnienie lub zapobieganie rozwojowi infekcji. Umożliwi to agencjom zdrowia prawidłową alokację zasobów dostępnych na poradzenie sobie z sytuacją. W tym sensie pomocne mogą być środki takie jak mycie rąk, dezynfekcja wnętrza domów i mieszkań oraz po prostu pozostawanie w domu.

Jednostki takie jak Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (oryg. Centers for Disease Control and Prevention) sugerują, że wirus może pozostać aktywny na niektórych powierzchniach. Może to spowodować zarażenie, jeśli osoba ma kontakt z wirusem, a następnie dotyka ust, nosa lub oczu.

Przy całym strachu wzbudzonym przez rozprzestrzenianie się koronawirusa wielu ludzi zastanawia się, czy jest możliwe rozprzestrzenianie go przez żywność. W naszym dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co naukowcy wiedzą do tej pory na ten temat.

Czy koronawirus może przenosić się przez żywność?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (oryg. European Food Safety Authority – EFSA) stwierdził w specjalnym oświadczeniu, że nie ma obecnie żadnych wyników badań, które mogłyby potwierdzić, że żywność jest drogą przenoszenia koronawirusa. Do chwili obecnej nie ma doniesień o rozprzestrzenianiu się wirusów tą drogą.

Wciąż potrzebujemy jednak więcej badań, aby móc porównać te wyniki i wyciągnąć jednoznaczny wniosek. Wiemy na pewno, że wirus nie jest jakoś szczególnie odporny na ciepło. Z tego powodu dokładne gotowanie jedzenia i ogólnie obróbka termiczna powinny znacznie zmniejszyć ryzyko przeniesienia infekcji przez żywność.

Zdrowe jedzenie

Wiedząc o tym, powinniśmy unikać spożywania surowych produktów, zwłaszcza gdy mówimy o jedzeniu pochodzenia zwierzęcego. Musimy podjąć ekstremalne środki ostrożności w zakresie żywności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Jak dotąd nie ma dowodów potwierdzających, że żywność może być drogą zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2). Ważne jest jednak podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych.

Wciąż jeszcze nie wiemy o koronawirusie mnóstwa istotnych rzeczy

Pomimo przekonania, że jego rozprzestrzenianie na ludzi zostało spowodowane jedzeniem niektórych zwierząt, nie ma jeszcze zbyt wielu artykułów naukowych na ten temat. W rzeczywistości większość dostępnych artykułów mówi o cechach epidemiologicznych samego wirusa, ale nie o metodach jego leczenia, czynnikach ryzyka lub ogólnie zapobieganiu.

Z tego właśnie powodu zalecamy szczególną ostrożność. Chociaż jedzenie nie wydaje się być źródłem zarażenia, musimy stosować ekstremalne środki higieny żywności. Wyłącznie pełne gotowanie produktów spożywczych i prawidłowe rozmrażanie zapewniają nam brak jakichkolwiek organizmów chorobotwórczych.

Unikaj bezpośredniego kontaktu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa

Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tego wirusa, jest unikanie bezpośredniego kontaktu między ludźmi. A także musimy zadbać o właściwą higienę rąk, szczególnie po dotykaniu powierzchni lub manipulowaniu różnymi przedmiotami.

Przed wykonaniem jakiegokolwiek przygotowania pod względem kulinarnym niezbędna jest odpowiednia higiena rąk, aby usunąć wszelkie potencjalne ślady koronawirusa z dłoni.

Zachowanie ostrożności podczas kichania lub kaszlu jest również niezbędne, aby zmniejszyć promień działania wirusa. Nadszedł najwyższy czas, by zapoznać się z ostrzeżeniami zdrowotnymi i poszukać najświeższych aktualnych informacji.

Sposoby rozprzestrzeniania się wirusa są wciąż badane i wkrótce będziemy mieli więcej informacji na temat jego zdolności do przetrwania w żywności. Jednak na razie najlepiej jeść odpowiednio zapakowane produkty.

Właściwa higiena rąk przed kontaktem z żywnością ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia ryzyka zanieczyszczenia naszego pożywienia.

Koronawirus i żywność: przypomnienie na koniec

Brak wiedzy na temat koronawirusa i jego szybkiego rozprzestrzeniania się wywołuje u nas stan alarmowy i chaos społeczny. Musimy zachować spokój i przestrzegać środków ostrożności, aby maksymalnie ograniczyć szybkość infekcji.

W ten sposób bardziej prawdopodobne jest, że służby zdrowia będą w stanie zapewnić gwarantowaną opiekę wszystkim pacjentom, którzy przyjeżdżają codziennie do szpitali na całym świecie.

Niezbędna jest prawidłowa higiena produktów spożywczych, podobnie jak mycie rąk. Musimy dokładnie ugotować naszą żywność, nawet jeśli nie udowodniono pewnej obecności wirusa w jedzeniu. Przede wszystkim zalecamy najwyższą ostrożność i szczególną ostrożność osobom starszym oraz osobom zagrożonym, na które wirus może mieć największy wpływ.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.