Części ciała, jakich nie należy dotykać bez umycia rąk

Powinniśmy unikać za wszelką cenę dotykania pewnych części ciała bez uprzedniego umycia rąk. Niestety często jednak to robimy, nawet nie zwracając na to uwagi. Takie zachowanie jest jednak szkodliwe, bowiem może przenosić groźne niekiedy bakterie.
Części ciała, jakich nie należy dotykać bez umycia rąk
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Z pewnością w okresie Twojego dzieciństwa matka wielokrotnie wbijała Ci do głowy konieczność utrzymywania wysokiej higieny osobistej i przestrzegała przed dotykaniem różnych części ciała brudnymi rękami. Regularne mycie rąk jest bowiem jednym z najważniejszych zwyczajów, które pozwolą Ci uchronić się przed wieloma niepożądanymi infekcjami i chorobami.

Wynika to z tego, że w ciągu całego dnia wielokrotnie dotykamy naszymi dłońmi wielu różnych rzeczy, które są pełne bakterii. Jeśli zatem nie przestrzegasz podstawowych zasad higieny osobistej, mnóstwo groźnych bakterii może znaleźć się na Twoich rękach.

Dotykając następnie nimi różnych części ciała możesz w łatwy sposób doprowadzić do zakażenia i rozwoju wielu różnych, niekiedy nawet bardzo groźnych (jak np. gruźlica!) chorób.

Ale jakie są to części ciała, których nie powinieneś nigdy dotykać brudnymi rękami? Co się stanie, jeśli nie będziemy przestrzegać tej zasady? Omówimy tę kwestię specjalnie dla Ciebie w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy więc do lektury!

Dlaczego tak ważne jest, aby umyć ręce zanim dotkniesz jakiejś części ciała?

15 grudnia został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Mycia Rąk przez UNICEF. Inicjatywa ta została zapoczątkowana z myślą o stworzeniu ogólnoeuropejskiej, a nawet światowej świadomości na temat znaczenia mycia rąk dla ludzkiego zdrowia.

Organizacja ta podkreśla, że dotknięcie niektórych, określonych części ciała przy jednoczesnym braku przestrzegania zasad dobrej higieny niesie ze sobą zagrożenie w postaci licznych chorób przenoszonych tą drogą.

Być może czytając te słowa czujesz się spokojny, uważasz bowiem, że ściśle przestrzegasz zasad higieny osobistej. Tak więc nie podejmujesz żadnego ryzyka opisanego powyżej, gdyż nigdy Twoje dłonie nie są w kontakcie z potencjalnie chorobotwórczym środowiskiem.

Ale zanim popadniesz w uspokajającą pewność, spróbuj zadać sobie pytanie: czy tak naprawdę wszystko, czego w ciągu całego dnia dotykasz jest tak naprawdę czyste?

Mycie dłoni

Jeśli codziennie używasz komputera, to najprawdopodobniej Twoje dłonie są pełne bakterii ukrywających się między klawiszami, na ekranie, a także i w Twoich ustach.

Nie myśl sobie, że skoro Twoje biuro jest regularnie sprzątane, to jest na tyle “czyste”, że nie ma z tym żadnego problemu. Otóż jesteś w poważnym błędzie.

Zgodnie z wynikami badań publikowanymi przez naukowców klawiatury komputerowe zaliczają się do obiektów, na których gromadzi się największa liczba bakterii i wirusów. O kilka rzędów wielkości więcej, niż np. w toalecie publicznej!

Wszystkie rodzaje bakterii mogą być swobodnie przenoszone za pośrednictwem powietrza. Jest to proces, nad którym nie jesteś w stanie zapanować i nie masz nad nim żadnej kontroli.

1. Oczy

Wzrok jest jednym z najcenniejszych zmysłów, które posiadamy i dlatego też infekcja oczu lub jakikolwiek inny problem z ich stanem zdrowia może być niezwykle irytujący. Nie mówiąc o tym już, że znacząco będzie utrudniać nam nasze codziennie funkcjonowanie.

Dość typowym zjawiskiem jest regularne pocieranie oczu brudnymi rękami.

Na przykład w celu usunięcia ciała obcego, które nam wpadło do oka, wyprostowanie zawijających się rzęs, czy choćby pocieranie zmęczonych oczu w celu przyniesienia im chwilowej ulgi.

Niemniej jednak, oczy należą do tych części ciała, których dotykanie bez uprzedniego umycia rąk może spowodować naprawdę poważne infekcje.

Soczewki kontaktowe

Przez większość dnia regularnie dotykamy naszych oczu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Warto zatem wypracować w sobie nawyk przestrzegania kilku podstawowych zaleceń, które pozwolą nam uchronić się przed wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony oczu:

  • Zawsze powinieneś umyć ręce przed dotknięciem swojego oka.
  • Jeśli chcesz osuszyć łzy, przetrzeć kąciki oczu lub wyprostować rzęsy, zawszy użyj do tego celu sterylnego, miękkiego ręcznika papierowego lub wacika kosmetycznego.
  • Unikaj wprowadzania do oka wszelkiego rodzaju ciał obcych, nigdy nie pocieraj oczu palcem lub wierzchem dłoni!

Dbanie o czystość soczewek kontaktowych

  • Nigdy nie należy dotykać oczu bezpośrednio rękami, chyba że umyłeś je wcześniej dokładnie przy użyciu neutralnego mydła.
  • Zalecane jest nauczenie się ostrożnego wyjmowania soczewek kontaktowych z oka przy jednoczesnym minimalnym kontakcie dłoni z okolicą oka. Zapytaj okulisty, jak należy wykonywać tę procedurę prawidłowo. Dowiedz się także od niego, jak odpowiednio przechowywać soczewki i jak zachować higienę podczas ich wyjmowania i wkładania.
  • Nie pocieraj oka z jakiegokolwiek powodu. Twoje oczy są bardzo wrażliwym organem, w łatwy sposób możesz im poważnie zaszkodzić. Nawet przez zwykłą nieuwagę.
  • Bardzo częstym zjawiskiem jest powrót do do domu po długim i wyczerpującym dniu w pracy. Zapewne wiele razy czułeś się tak zmęczony, że chciałeś jak najszybciej wyjąć swoje soczewki kontaktowe i dać odpocząć swoim oczom. Nie należy jednak w żadnym wypadku pomijać wtedy mycia rąk!
  • Jest to niezwykle istotna kwestia związana z ochroną swojego zdrowia, ponieważ płyn używany przez nas do pielęgnowania soczewek kontaktowych nie eliminuje wszystkich bakterii, a jedynie te znajdujące się na powierzchni soczewki.
  • Jeśli zamierzasz umyć ręce przed wyjęciem soczewek kontaktowych to bardzo dobrze. Ale powinieneś także w takim przypadku mieć na uwadze konieczność użycia neutralnego mydła w kostce i ciepłej wody.
  • Mydła do rąk w postaci płynnej mają tendencję do pozostawiania na skórze pewnego rodzaju powłoki składającej się w głównej mierze z licznych substancji chemicznych oraz tłuszczu. W ten sposób część z nich może zostać przeniesiona na powierzchnię Twoich soczewek kontaktowych, a następnie z soczewek do oka.
  • Na dodatek taka powłoka wraz z upływem czasu może gromadzić różne inne rodzaje zanieczyszczeń i drobnoustrojów, co oprócz zagrożenia infekcją oka znacząco ogranicza także trwałość samych soczewek.

2. Miejsca intymne

Intymne części ciała są rzecz jasna szczególnie wrażliwymi obszarami. Dlatego też niezmiernie ważną kwestią jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej przed dotykaniem ich swoimi rękami.

O ile w przypadku mężczyzn nie jest to aż tak palący problem, o tyle dla kobiet wszelkie zaniedbania pod tym względem mogą skończyć się poważnymi komplikacjami zdrowotnymi.

Ryzyko dotykania tych części ciała brudnymi dłońmi wiąże się z tym, że znajdujące się na rękach bakterie oraz wirusy mogą z łatwością przeniknąć do Twojego organizmu i wywołać liczne, niekiedy bardzo ciężkie i niebezpieczne infekcje.

Infekcje intymne

Te intymne części ciała są z reguły wilgotne i posiadają swój własny ekosystem, na który składa się między innymi lokalna flora bakteryjna.

Kontakt z innymi bakteriami pochodzącymi z zewnątrz może spowodować poważne problemy zdrowotne.

Bardzo częstym błędem popełnianym przez kobiety są próby umycia pochwy oraz jej okolicy za pomocą wody z mydłem lub przy użyciu dostępnych na rynku środków przeznaczonych do pielęgnacji okolic intymnych.

Zdecydowanie zalecamy ograniczenie w takim przypadku użycia wody i mydła do minimum i całkowitego odstawienia wszelkich środków chemicznych do mycia okolic intymnych.

3. Uszy

Jedną z części ciała, jakiej nigdy nie powinieneś dotykać (lub drapać) za pomocą dłoni są wewnętrzne obszary Twoich uszu.

Może to spowodować uszkodzenia ich delikatnej skóry, przez co szkodliwe bakterie i wirusy będą miały ułatwiony dostęp do wnętrza.

Po pierwsze należy pamiętać, że ucho zawiera swoją własną wydzielinę o nazwie woskowina, która służy do ochrony wnętrza ucha przed dostępem niepożądanych drobnoustrojów.

Nie należy zatem próbować usunąć z ucha całej woskowiny, jako że pełni ona niezwykle istotne zadanie.

Jeśli masz wrażenie, że ilość woskowiny w Twoim uchu jest zbyt duża, powinieneś skonsultować się w tym celu z otorynolaryngologiem, czyli lekarzem specjalizującym się w dziedzinie zdrowia uszu.

Taki lekarz pomoże Ci wyeliminować nadmiar wosku za pomocą bezpiecznych metod i bez narażania się na potencjalne problemy. Nigdy nie staraj się robić tego na własną rękę!

4. Twarz

Ostatnia część naszego dzisiejszego artykułu dotyczyć będzie twarzy. Unikaj jej niepotrzebnego dotykania. Wiemy doskonale, że jest to coś, co ludzie prawie zawsze robią z własnej woli, ale spróbuj nauczyć się unikać dotykania jej bez wyraźnej potrzeby.

Szczególnie, że niektóre z badań naukowych wskazują na to, że większość ludzi dotyka bezwiednie twarzy bez powodu średnio raz na trzy minuty.

Istnieje kilka powodów takiego stanu rzeczy. Podczas dotykania twarzy przenosisz na nią wszelkie zanieczyszczenia ze swoich dłoni.

Jeśli nie przestrzegasz zbyt dokładnie zasad higieny osobistej, pory Twojej skóry mogą łatwo zostać zatkane przez brud. Powoduje to powstanie na niej zmian o charakterze trądzikowym i czerwonych plam na powierzchni skóry.

Dotykanie twarzy

Tak naprawdę to jedyną okolicznością, podczas której powinieneś dotykać swojej twarzy to moment mycia jej za pomocą mydła.

Ewentualnie podczas podstawowych zabiegów kosmetycznych oraz higienicznych.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, mamy nadzieję, że udało Ci się zauważyć, że dotykanie różnych części ciała brudnymi rękami może przyczynić się do powstania wielu problemów zdrowotnych.

Poczynając od stosunkowo niegroźnych, lecz dokuczliwych dolegliwości poprzez niekiedy naprawdę ciężkie i niebezpieczne choroby.

Powinieneś zapamiętać sobie wszystkie rady zawarte w tym artykule i przestrzegać podanych zaleceń począwszy od dnia dzisiejszego. W ten sposób uda Ci się uniknąć wielu potencjalnych problemów ze zdrowiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.