Kępki żółte: te grudki wokół oczu

Kępki żółte to nie tylko problematyczne brzydkie plamki - są one oznaką wysokiego cholesterolu, który może doprowadzić do komplikacji sercowo-naczyniowych.
Kępki żółte: te grudki wokół oczu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jest wielce prawdopodobne, że nigdy nie słyszałeś o czymś takim jak kępki żółte (fachowo: żółtaki). Są to małe, żółtawe plamki pojawiające się wokół oczu, które powoli, jeśli są nieleczone, zamieniają się w brzydkie, lecz niezłośliwe guzki.

Te małe nagromadzenia tłuszczu pojawiają się zwykle w okolicach powiek, przewodu łzowego lub oczodołu. Większość z nas lekceważy kępki żółte, traktując je jako normalne, pojawiające się z wiekiem zmiany skórne. Czy słusznie?

Kępki żółte – co to takiego?

Wielu z nas przypisuje pojawienie się żółtaków naturalnemu procesowi starzenia się organizmu. Ponadto myślimy, że są one wynikiem szkodliwego wpływu słońca lub – w wypadku kobiet – tylko niewielkim przebarwieniem, które można zatuszować podkładem.

Jednak te małe plamki z czasem przemienią się w guzki. W niektórych przypadkach stają się tak duże, że do ich usunięcia konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Dzisiaj wyjaśnimy Ci, czym są kępki żółte, jak powstają oraz co powinieneś robić, gdy zauważysz je wokół swoich oczu.

Kępki żółte a cholesterol

Już sam kolor kępek wokół oczu wskazuje na to, że mogą być one powiązane z nadmiarem cholesterolu w organizmie. Rzeczywiście te małe niezłośliwe guzy służą jako organiczne magazyny estrów cholesterolu.

To bezpośredni oraz uderzający sygnał na to, że coś złego dzieje się z Twoim ciałem! Warto więc od razu zareagować i odkryć przyczynę problemu.

Krwinki i cholesterol

Te białe plamki mogą się również pojawić w innych miejscach, nie tylko wokół oczu. Wiele osób zauważa je także na swoich kolanach, dłoniach oraz stopach. W tym wypadku znane są one pod nazwą żółtaków. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Cholesterol – sygnały ostrzegawcze

Czy kępki żółte są niebezpieczne?

Kępki żółte są niezłośliwymi zmianami, które prawie zawsze spowodowane są przez wysoki poziom cholesterolu we krwi.

  • Żółtaki same w sobie nie są związane z żadnym rodzajem nowotworu skóry.
  • Są jednak bezpośrednim objawem wysokiego cholesterolu, a jak wiadomo może on stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.
  • Dlatego ważne jest – a nawet niezbędne – abyś udał się do lekarza na badania oraz poddał odpowiedniemu leczeniu. W większości przypadków bazuje ono na zmianie stylu życia na zdrowszy.
  • Zatem kępki żółte nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, są jednak symptomem nadmiaru cholesterolu we krwi.
  • Jeżeli guzy już się wytworzyły, oznacza to, że ryzyko chorób układu krążenia jest o wiele wyższe.

Kępki żółte mogą pojawić się na jednym lub obojgu oczu. Te żółtawe oraz białe plamki znajdują się w powierzchniowej warstwie skóry i nie mają wpływu na ruchy gałki ocznej czy jakość wzroku.

Żółtaki mogą być objawem choroby skóry

Dermatolodzy twierdzą, że te plamki lub guzki wokół oczu niekoniecznie muszą być związane z wysokim cholesterolem. Mogą być one także objawem stosunkowo rzadkiej choroby skóry, znanej pod nazwą xanthogranuloma. 

  • Schorzenie to polega na tym, że warstwa skóry gromadzi tłuszcz. Pojawia się kilka dużych grudek wypełnionych tłuszczem tuż pod skórą, zarówno wokół oczu, jak i na nogach.
  • Powinniśmy jednak wiedzieć, że xanthogranuloma jest stosunkowo rzadką chorobą. W większości przypadków kępki żółte zdecydowanie wskazują na nadmiar cholesterolu.

Kępki żółte – jak je leczyć?

Przede wszystkim, jak podkreśliliśmy powyżej, należy udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę żółtaków. Ponieważ zwykle to cholesterol stoi za tymi nieprawidłowościami skórnymi, kluczem do odzyskania pełni zdrowia jest przestrzeganie zaleconych wskazówek.

Możesz również na własną rękę starać się zmniejszyć widoczność żółtaków. Nie ma co ukrywać – kępki żółte zmieniają wygląd Twojej twarzy oraz sprawiają, że wyglądasz starzej i mniej atrakcyjnie.

grudki wokół oczu

Ponieważ istnieje wiele rodzajów leczenia, tylko Twój dermatolog będzie w stanie ocenić,  jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza.

Zabieg chirurgiczny

To najpopularniejsza metoda leczenia żółtaków, biorąc pod uwagę imponujący rozmiar, jaki mogą przybrać guzy. Nie zapominaj jednak, że nawet operacja może pozostawić po nich ślady.

Pamiętajmy, ze skóra na powiekach oraz pod oczami jest bardzo delikatna, przez co trudniej się zabliźnia i może pozostać na niej trwały ślad po zabiegu.

Peeling kwasem trichlorooctowym

Peeling kwasem trichlorooctowym to technika, która zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się blizn. Jedynym skutkiem ubocznym może być jaśniejsze przebarwienie skóry pod wpływem oparzeń, jakie powoduje.

Laser neodymowo-yagowy

To następna alternatywa dla operacji. Technika laserowego usuwania żółtaków pomaga  trwale pozbyć się nieestetycznych zmian skórnych z okolic oczu i innych części ciała.

Podczas zabiegu aplikowane jest znieczulenie miejscowe, a czas gojenia jest bardzo krótki. W najpoważniejszych przypadkach jednak wymagany może być niewielki przeszczep skóry wokół oczu.

serce i lekarz

Interwencja chirurgiczna lub zabieg laserowy nie stanowią rozwiązania problemu!

Podsumowując, powtarzamy jeszcze raz, że kępki żółte są niezłośliwymi guzami, które znikną wraz z odpowiednim leczeniem. Powinieneś jednak zadbać o swoje zdrowie oraz obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Według niektórych badań, osoby, u których wystąpiły żółtaki, w niedługim czasie od ich wystąpienia zaczynają zmagać się z rozmaitymi problemami związanymi z układem krążenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Blanco Mateos, G. (2005). Xantogranulomatosis orbitaria . Archivos de La Sociedad Española de Oftalmología . scieloes .
  • Gervilla Caño, J., & Soler González, J. (2008). Xantelasmas. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/S1134-2072(08)70802-8
  • Christoffersen, M., Frikke-Schmidt, R., Schnohr, P., Jensen, G. B., Nordestgaard, B. G., & Tybjærg-Hansen, A. (2011). Xanthelasmata, arcus corneae, and ischaemic vascular disease and death in general population: Prospective cohort study. BMJ (Online). https://doi.org/10.1136/bmj.d5497

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.