Kępki żółte: te grudki wokół oczu

Kępki żółte to nie tylko problematyczne brzydkie plamki - są one oznaką wysokiego cholesterolu, który może doprowadzić do komplikacji sercowo-naczyniowych.

Jest bardzo możliwe, że nawet nigdy nie słyszałeś o tym, czym są kępki żółte (żółtak płaski). To małe, białe plamki pojawiające się wokół oczu, które powoli, jeśli są nieleczone, zamieniają się w brzydkie, lecz niezłośliwe guzy.

Te małe nagromadzenia tłuszczu pojawiają się zwykle w okolicach powiek, przewodu łzowego lub oczodołu. Kiedy pacjenci odkrywają kępki żółte, zwykle są bardzo zaskoczeni.

Wielu ludzipojawienie się ich przypisuje starzeniu się, szkodliwemu wpływowi słońca, lub w wypadku kobiet, tylko niewielkim przebarwieniom, które można zakryć podkładem.

Jednak te małe plamki w końcu przemienią się w guzy. W niektórych przypadkach stają się tak duże, że ludzie zmuszeni są usuwać je chirurgicznie.

Dzisiaj wyjaśnimy z czego pojawiają się kępki żółte oraz co powinieneś robić, jeśli zauważysz te białe plamki wokół swoich oczu.

Kępki żółte a cholesterol

Już otrzymałeś pierwszą wskazówkę: cholesterol. Te małe niezłośliwe guzy służą jako organiczne magazyny estrów cholesterolu. 

To bezpośredni oraz uderzający sygnał na to, że coś złego dzieje się z Twoim ciałem.

Te białe plamki mogą się również pojawić w innych miejscach. Wiele osób zauważa je na swoich kolanach, dłoniach oraz stopach.

W tym wypadku znane są pod nazwą żółtaków. Poniżej przedstawimy więcej informacji na ten temat.

krwinki i cholesterol

Czy kępki żółte są niebezpieczne?

Kępki żółte są niezłośliwymi zmianami, które prawie zawsze spowodowane są przez wysoki poziom cholesterolu we krwi.

  • Żółtaki same w sobie nie są związane z żadnym rodzajem nowotworu skóry.
  • Są jednak bezpośrednim objawem wysokiego cholesterolu, a w tym wypadku to już poważny problem.
  • Dlatego ważne jest – nawet niezbędne – abyś udał się do lekarza na badania oraz leczenie, które zapewne będzie wspomagane przez dietę niską w cholesterol.
  • Zatem kępki żółte nie są „fatalne”, jednak ich przyczyna jest dość poważna.
  • Jeżeli guzy już się wytworzyły, oznacza to, że ryzyko chorób serca jest o wiele wyższe.

Kępki żółte mogą pojawić się na jednym lub obojga oczu. Te żółtawe oraz białe plamki znajdują się w powierzchniowej warstwie skóry oraz nie wpływają na ruchy gałki ocznej czy jakość wzroku.

Mogą być również spowodowane przez inne choroby skóry

Dermatologowie mówią nam, że te plamki lub guzki wokół oczu nie są w 100% związane z wysokim cholesterolem. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że cierpisz na coś, co znane jest pod nazwą xanthogranulomatosis. 

  • To schorzenie, w którym warstwa skóry gromadzi tłuszcz. Jest dość powszechne u pacjentów z tym schorzeniem obecność kilka dużych grudek wypełnionych tłuszczem tuż pod skórą, zarówno wokół oczu, jak i na nogach.
  • Powinniśmy jednak powiedzieć, że xanthogranulomatosis jest raczej rzadką chorobą.

Jak leczone są kępki żółte?

Przede wszystkim, jak zauważyliśmy powyżej, powinieneś udać się do lekarza oraz stwierdzić co powoduje żółtaki.

Ponieważ zwykle to cholesterol stoi za tymi nieprawidłowościami skórnymi, najważniejsze abyś przestrzegał zasad leczenia.

Następnie możesz próbować zmniejszyć widoczność grudek. Nie zapominaj, że kępki żółte zmieniają wygląd Twojej twarzy oraz sprawiają, że wyglądasz mniej atrakcyjnie.

grudki wokół oczu

Istnieje wiele rodzajów leczenia, a Twój dermatolog będzie w stanie Ci powiedzieć jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza.

Zabieg chirurgiczny

To najpopularniejsza metoda leczenia, biorąc pod uwagę imponujący rozmiar, jaki mogą przybrać guzy. Nie zapominaj jednak, że nawet operacja może pozostawić po sobie ślady.

Skóra na Twoich powiekach oraz pod oczami jest bardzo delikatna, przez co skóra może gorzej się zabliźniać.

Peeling kwasem trichlorooctowym oraz laser molekularny

Ta technika zmniejsza prawdopodobieństwo blizn. Jedyna rzecz, jaka może pozostać to jaśniejsza skóra pod wpływem oparzeń, jakie powoduje.

Laser neodymowo-yagowy

To następna alternatywa dla operacji, która korzysta z lasera, aby zlikwidować guzy.

Aplikowane jest znieczulenie miejscowe, a czas gojenia bardzo krótki. W najpoważniejszych przypadkach jednak, czasami wymagany jest niewielki przeszczep skóry wokół oczu.

serce i lekarz

Interwencja chirurgiczna lub zabieg laserowy nie jest rozwiązaniem problemu: powinieneś być bardziej świadomy

Podsumowując, powtarzamy, że kępki żółte są niezłośliwymi guzami, które znikną wraz z odpowiednim leczeniem. Powinieneś jednak zadbać o swoje zdrowie oraz poziom cholesterolu we krwi.

Według niektórych badań, kiedy osoba zauważa żółtaki, może się ona spodziewać, że w niedługim czasie będzie cierpieć na problemy związane z sercem.

Kategorie: Uroda Tagi:
WIĘCEJ DLA CIEBIE