Prawdziwe jedzenie - wywiad z dietetykiem Carlosem Riosem

Carlos Ríos, twórca ruchu na rzecz prawdziwego jedzenia, przypomina nam, że przemysł spożywczy często daje nam mylące informacje o tym, co jemy. W końcu, nie wiedząc o tym, uzależniamy się od produktów ultra-przetworzonych.
Prawdziwe jedzenie - wywiad z dietetykiem Carlosem Riosem
Carlos Ríos

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Carlos Ríos.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ruch o nazwie realfooding, czyli prawdziwe jedzenie to coś więcej niż nowa moda w dziedzinie żywności. Jego twórca, dietetyk Carlos Ríos, szkoli – i inspiruje – tysiące ludzi, aby rozpocząć nowy styl życia.

Dużo zdrowszy, dzięki któremu zdajemy sobie sprawę, że czasami „to co najprostsze jest najlepsze”.

Wiemy, że przemysł spożywczy bardzo chętnie daje się ponosić modom i przejściowym guru, którzy obiecują nam cuda. Jednak osiągnięcia Carlosa Ríosa idą znacznie dalej.

Jego ruch, który promuje prawdziwe jedzenie, został zapoczątkowany kilka lat temu. Następnie rozwinął się w niepowstrzymany sposób przez sieci społecznościowe, osiągając dwie rzeczy.

Pierwszą z nich jest dostarczenie nam jako konsumentom narzędzi i wiedzy, abyśmy zrozumieli, co naprawdę spożywamy każdego dnia. Drugą jest zachęta podjęcia silnego postanowienia: aby szeroko otworzyć oczy i zrozumieć potrzebę spożywania zdrowej żywności, czyli „prawdziwej” żywności.

Rozmawialiśmy o tym z Carlosem Ríosem w wywiadzie, który przytaczamy w tym artykule.

„Przemysł lubi mówić językiem składników odżywczych i kalorii, dzięki czemu mamy wrażenie, że jemy zdrowo. Jest to mylący język, w którym ostatecznie spożywamy ultra przetworzoną żywność ”

Wywiad z Carlosem Ríosem

Carlos Ríos jest dietetykiem, który ukończył studia na Uniwersytecie Pablo de Olavide w Sewilli i jest twórcą ruchu realfooding, promującym prawdziwe jedzenie. Ma tysiące zwolenników w swoich portalach społecznościowych, a jego cel przebudzenia świadomości ludzi w najczystszym stylu Matrix ma świetne wyniki.

Jego książka Jedz prawdziwe jedzenie: przewodnik, który przekształci Twoją dietę i Twoje zdrowie (tytuł oryginału : Come comida real: Una guia para transformar tu alimentacion y tu salud), odniosła wielki sukces.

Dziś jest już niezbędnym podręcznikiem popartym obfitą literaturą naukową, która sprawia, że ​​możemy zrozumieć ważny fakt. Chodzi o coś, co Carlos Rios często powtarza: „to co jemy to nie prawdziwe jedzenie, ale produkty, które zostały umieszczone przed naszymi oczami ”.

W naszym wywiadzie z nim nie tylko zagłębiamy się w to, czym jest prawdziwe jedzenie. Ten wywiad zachęca nas również do zrozumienia, że wiedza to potęga. Wiedza o tym, co jemy, wzmacnia nas i pomaga nam wybierać lepiej, a tym samym rzeczywiście inwestować w nasze zdrowie.

Prawdziwe jedzenie - realfooding

Skąd pochodzi inicjatywa realfooding – prawdziwe jedzenie?

To było coś, co zacząłem na poziomie konsultacji w gabinecie. Widząc dobre wyniki, które dały zachęty, aby skupić się na jakości jedzenia oraz informowanie o niebezpieczeństwie ultraprzetworzonych produktów, postanowiłem pójść dalej.

Skierowałem moją wiedzę do ogółu populacji, a ponieważ dobrze się poruszam w sieciach społecznościowych, widziałem w nich możliwość dotarcia do dużej grupy odbiorców.

Jeśli prawdziwe jedzenie znajduje się w naszym zasięgu od tak dawna, dlaczego większość populacji nie prowadzi prawidłowej diety?

Ponieważ przemysł spożywczy postawił sobie za cel „wykorzystywanie”naszego stylu życia, w którym musimy zawsze się spieszyć. Powszechny brak czasu konsumentów to okazja do sprzedawania im szybkich produktów do natychmiastowej konsumpcji.

Oznacza to kupowanie i spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, i jednocześnie powoduje, że prawdziwe jedzenie stopniowo schodzi na drugi plan albo znika całkowicie.

Co najgorszego możemy spożywać codziennie? Czy jest jakieś jedzenie, które nie jest prawdziwe i które zdecydowanie powinniśmy wyrzucić z naszej diety?

Ogólnie wszystkie ultraprzetworzone produkty są niezdrowe, a połączone spożywanie wielu z nich czyni taki sposób żywienia niebezpiecznym. Jednym z najczęściej konsumowanych produktów tego typu i to w dużych ilościach, są napoje orzeźwiające, więc powinniśmy ich unikać.

Więc na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując jedzenie?

Zwłaszcza na składniki. Wcześniej zawsze patrzyliśmy na kilokalorie lub na zawartość tłuszczów, ale to składniki są naprawdę ważne.

Przemysł spożywczy doskonale wie, na co zwracamy uwagę i dlatego próbuje nas oszukać produktami „light” lub niskokalorycznymi, ponieważ wie, że będą nas bardziej przyciągać.

Produkty te są jednak tak samo niezdrowe, jak ich wersje „no light”. Dlatego jedynym sposobem, aby wiedzieć, co konsumujemy i czy jest to zdrowe, jest sprawdzenie składników produktu. Tylko w ten sposób możemy zidentyfikować prawdziwe jedzenie.

Zdrowe wybory żywieniowe

Czy możesz nam polecić, jako przekąski lub napoje spożywane między posiłkami?

Mamy wiele opcji, które są prawdziwym jedzeniem: naturalne lub prażone orzechy bez dodatku soli, owoce, jogurty naturalne, marynaty, oliwki, rośliny strączkowe itp.

Najlepiej pić wodę, chociaż istnieje „napój orzeźwiający realfooder”, który sami możemy zrobić z wody lub wody gazowanej, cytryny i lodu.

Media umieszczają dużą ilość ultra przetworzonej żywności lub cukru przed ​​naszymi oczami. Porozmawiajmy o najmłodszych, jak możemy pomóc im w przyłączeniu się do tej inicjatywy?

Musimy zrozumieć, że nie możemy sprawić, by dzieci zrozumiały pojęcie „to jest zdrowsze” lub „to jest ultraprzeworzone”. Dzieci wykorzystują wyobraźnię i zwracają uwagę na to, co postrzegają zmysłami.

Dlatego właśnie musimy im zaprezentować prawdziwe jedzenie w kreatywny, apetyczny sposób, a nawet jako formę „zabawy”. Dla nich zjeść owoc to nie to samo, co zjeść owoc, który tworzy „rysunek” na talerzu.

Na koniec, jak możemy rozpocząć “prawdziwe jedzenie” w naszym życiu?

Podejmując nasze 1-miesięczne wyzwanie z prawdziwym jedzeniem. Na naszych kontach instagramowych jest dużo informacji, jak zacząć. Dzięki temu wyzwaniu uzyskasz tak wiele korzyści w ciągu zaledwie miesiąca, że ​​nie będziesz już chciał powrócić do poprzednich nawyków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Srour B., Fezeu LK., Kesse Guyot E., Alles B., et al., Ultra processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study. BMJ, 2019.
  • Horst KW., Serlie MJ., Fructose consumption, lipogenesis, and non alcoholic fatty liver disease. Nutrients, 2017.
  • Aune D., Giovacnnucci E., Boffetta P., Fadness LT., et al., Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all cause mortality a systematic review and dose response meta analysis of prospective studies. Int J Epidemiol, 2017. 46 (3): 1029-1056.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.