Jak uchronić się przed infekcją koronawirusem robiąc zakupy?

Chociaż wskazówki dotyczące kwarantanny nie zabraniają zazwyczaj wyjścia do sklepu, aby zrobić zakupy i zaopatrzyć się w najważniejsze produkty, to jednak ważne jest, aby dowiedzieć się jak zapobiegać potencjalnej infekcji koronawirusem w takiej sytuacji. W naszym artykule podamy istotnych kilka wskazówek, o których należy pamiętać, uzupełniając swoje zapasy.
Jak uchronić się przed infekcją koronawirusem robiąc zakupy?

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Epidemia spowodowana wybuchem koronawirusa zakłóciła w zasadzie każdy aspekt naszego życia. W rzeczywistości musimy teraz porozmawiać o tym, jak zapobiegać koronawirusowi nawet podczas tak prozaicznej czynności, jak zakupy w sklepie. Musisz przecież czasami zdobyć jedzenie i nie możesz tak po prostu nie wyjść do sklepu.

Jedną z najważniejszych cech choroby COVID-19 jest to, że jest bardzo zaraźliwa. I chociaż nie jest bardzo groźna dla większości ludzi, to jednak ma dużą zdolność rozprzestrzeniania się i szybko się przenosi na inne osoby. A typowe zakupy są niezwykle sprzyjającą tej sytuacji okolicznością.

Dlatego właśnie zapobieganie infekcji koronawirusem robiąc zakupy powinno być naszym najwyższym priorytetem. W przeciwnym razie izolacja w domu byłaby bezcelowa, jeśli będziemy rozprzestrzeniać te zarazki w innym miejscu.

Obecnie na całym świecie zarażonych jest ponad 300 000 osób, a liczba ofiar śmiertelnych to ponad 15 000. Najwięcej przypadków wystąpiło jak dotąd na terenie Chin, około 81 000. Z kolei Włochy są najbardziej dotkniętym tą chorobą krajem nieazjatyckim mając prawie 60 000 potwierdzonych przypadków.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych jest obecnie ponad 35 000 przypadków i oczekuje się, że liczba ta szybko wzrośnie w ciągu najbliższych dni.

W supermarkecie

W rzeczywistości celem izolacji społecznej jest ograniczenie stopnia rozprzestrzenianie się wirusa w czasie, aby systemy opieki zdrowotnej mogły nadrobić zaległości. W ten sposób mogą lepiej reagować. Zapobieganie koronawirusowi podczas gdy robimy zakupy w sklepie jest jeszcze jednym ogniwem w łańcuchu skutecznego ograniczania zasięgu choroby.

Chociaż wskazówki dotyczące kwarantanny nie zabraniają zazwyczaj wyjścia do sklepu, aby zrobić zakupy i zaopatrzyć się w najważniejsze produkty, to jednak ważne jest, aby dowiedzieć się jak zapobiegać potencjalnej infekcji koronawirusem w takiej sytuacji.

W naszym artykule podamy istotnych kilka wskazówek, o których należy pamiętać, uzupełniając swoje zapasy. Zapraszamy do lektury!

Zachowaj odpowiedni dystans od innych ludzi, gdy robisz zakupy

Ogólnie rzecz biorąc zalecana odległość od innych ludzi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, wynosi co najmniej dwa metry. Supermarkety nie są wyjątkiem od tej reguły. W przypadku klientów w środku lub oczekujących na zewnątrz należy przestrzegać tej zasady dwóch metrów.

Ponadto sklepy muszą upewnić się, że w środku nie ma zbyt wielu osób. Odległość dwóch metrów może się sprawdzać dopóty, dopóki tłum robiący zakupy nie będzie zbyt duży.

Poszczególne sieci supermarketów mają różne protokoły zarządzania liczbą klientów. Dlatego też każdy sklep określi na swój sposób, w jaki sposób będzie ją kontrolować. Prawda jest taka, że tam, gdzie obowiązuje obowiązkowa kwarantanna, nie jest to tylko decyzja biznesowa, ale także prawny wymóg ochrony zdrowia publicznego.

Czy robiąc zakupy powinienem nosić rękawiczki, aby zapobiec rozprzestrzeniania się koronawirusa?

Obecnie nie zaleca się używania rękawiczek jednorazowych do dotykania jedzenia w sklepie. Nie pomogłoby to zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ale stosowanie ich podczas obchodzenia się z owocami jest nadal dobrą ogólną zasadą higieny. Dlatego też powinieneś to robić przez cały czas, ale zwłaszcza teraz w okresie globalnej pandemii.

Kobieta w masce

Częste mycie rąk, stosowanie środków dezynfekujących i czyszczenie przestrzeni wentylacyjnych ma zastosowanie szczególnie w supermarketach. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa podczas robienia zakupów wymaga przestrzegania dobrych nawyków, które przynoszą korzyści całemu społeczeństwu.

Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa podczas płacenia!

Płacenie za zakupy spożywcze wymaga zazwyczaj bezpośredniego kontaktu, więc należy podjąć pewne środki. Upewnij się, że między Tobą a innymi kupującymi, a także kasą oraz kasjerką zostanie zachowana wystarczająca odległość

Nie zalecamy używania gotówki robiąc zakupy. Jeśli to możliwe, zapłać wirtualnym portfelem lub kartą, aby zmniejszyć potencjalny kontakt z inną osobą. Wirus powodujący chorobę COVID-19 może pozostać na powierzchniach i niektórych przedmiotach, więc zastanów się nad tym, wybierając sposób zapłaty.

Za linie kasowe odpowiada supermarket. Obsługa musi je często dezynfekować, a środki do dezynfekcji rąk muszą być dostępne dla wszystkich kas samoobsługowych, aby dbać o klientów. Jak wspomnieliśmy, przy kasie nie musisz używać rękawiczek.

Czy można zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa robiąc zakupy?

Jest to nie tylko możliwe, ale także nawet konieczne. Zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa podczas robienia zakupów to kolejny krok, który pomaga spowolnić transmisję choroby COVID-19.

Ponadto jest to również część odpowiedzialności społecznej. Ludzie z objawami takimi jak gorączka i kaszel nie powinni iść do sklepu, kiedy je mają. Dlatego ktoś inny powinien zrobić dla nich zakupy.

Kupowanie żywności jest niezbędne do przetrwania, ale jest to także kolejny obszar kontaktu z ludźmi, który ułatwia rozprzestrzenianie się wirusów. Nie ma jednak powodów do paniki, ponieważ sklepy pozostaną otwarte i nie będzie niedoboru żywności. Po prostu musimy być odpowiedzialni, zarówno za siebie, jak i za innych ludzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zhu, Na, et al. “A novel coronavirus from patients with pneumonia in China, 2019.” New England Journal of Medicine (2020).
  • Novel, Coronavirus Pneumonia Emergency Response Epidemiology. “The epidemiological characteristics of an outbreak of 2019 novel coronavirus diseases (COVID-19) in China.” Zhonghua liu xing bing xue za zhi= Zhonghua liuxingbingxue zazhi 41.2 (2020): 145.
  • Wang, Chen, et al. “A novel coronavirus outbreak of global health concern.” The Lancet 395.10223 (2020): 470-473.
  • Zhou, Peng, et al. “A pneumonia outbreak associated with a new coronavirus of probable bat origin.” Nature (2020): 1-4.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.