Jak zmniejszyć spożycie cukru: kilka porad

Jak zmniejszyć spożycie cukru: kilka porad
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2022

Naukowcy udowodnili, że jedzenie cukru w nadmiernych ilościach stanowi prawdziwe zagrożenie dla zdrowia człowieka, ponieważ może prowadzić do rozwoju licznych chorób. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz kilka rad, które pomogą Ci zmniejszyć spożycie cukru.

Spożycie cukru stanowi znaczące ryzyko, ponieważ może prowadzić do rozwoju wielu skomplikowanych chorób. Dowiedziono, że jedzenie zbyt dużych ilości cukru stanowi zagrożenie dla zdrowia. Jednak, mimo potencjalnych zagrożeń, to nadal jeden z najczęściej wykorzystywanych składników w przemyśle spożywczym.

Z tego powodu w diecie większości ludzi znajduje się zbyt dużo cukru. Tym samym każdy z nas powinien dowiedzieć się, w jaki sposób można zmniejszyć spożycie cukru.

Zmniejszenie ilości spożywanego cukru sprawia, że spada poziom insulinooporności, a tym samym niebezpieczeństwo rozwoju takich chorób jak cukrzyca, otyłość oraz nowotwór. Dlatego też warto postarać się zastosować strategie, które zebraliśmy poniżej.

Jedz świeże produkty zamiast przetworzonych

Znacząca większość przetworzonego pożywienia zawiera cukier obecny pod różnymi postaciami: cukier prosty, cukier trzcinowy, cukier kokosowy lub miód. Każdy z tych składników pobudza trzustkę oraz szkodzi organizmowi.

Mężczyzna krojący pomidora - jak zmniejszyć spożycie cukry
Zastąpienie przetworzonych produktów świeżymi to jedna z najlepszych strategii pozwalających ograniczyć spożycie cukru.

Decydując się na zastąpienie produktów przetworzonych produktami świeżymi pozwala znacząco zmniejszyć dzienne spożycie cukru. Poza tym świeże produkty dostarczają odpowiednią ilość białek, witamin i antyoksydantów, które dbają o to, aby organizm działał we właściwy sposób.

Jednak nie wszystkie przetworzone produkty są szkodliwe dla naszego zdrowia. Istnieje parę wyjątków, na przykład rośliny strączkowe w puszkach. Zazwyczaj w codziennej diecie mogą znaleźć się te przetworzone produkty spożywcze, które są konserwowane w celu przedłużenia ich terminu spożycia.

Nie daj się oszukać etykietom

Przemysł spożywczy często używa eufemizmów, które zastępują słowo “cukier”, aby reklamować produkt jako zdrowy, chociaż wcale taki nie jest. Tym samym cukier może być nazywany na wiele sposobów, chociaż każdy z nich odnosi się do tego samego.

Cukier trzcinowy, cukier kokosowy, miód i cukier brązowy – to tylko niektóre z odmian cukru, które nadwyrężają trzustkę i niosą ze sobą takie same zagrożenia dla zdrowia, jak cukier biały.

Właśnie dlatego nie możesz pozwolić, aby zwiodły Cię etykiety umieszczone na produktach. Zawsze dokładanie czytaj listę składników spożywczych zanim zdecydujesz się na kupno produktu, który “wydaje się zdrowszy” od innych.

Aby zmniejszyć spożycie cukru postaraj się jeść mniej

Spożywanie mniejszych ilości pożywienia zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się zbyt dużych ilości cukru w diecie. Chociaż ta rada może wydawać się oczywista, wiele osób je każdego dnia więcej niż potrzebuje.

Aby osiągnąć ten cel, możesz wykorzystać różne strategie. Jednak klucz stanowi uważne pilnowanie ilości spożywanego jedzenia oraz kończenie posiłku, gdy nie odczuwasz już głodu.

Dietetyk pokazująca produkty spożywcze
Chociaż wydaje się to oczywiste, ograniczenie ilości spożywanego pożywienia pomoże Ci zmniejszyć spożycie cukru. Takie działanie dba o zdrowie organizmu oraz pomaga stracić kilka kilogramów.

Oddzielenie emocji od spożywania jedzenia oraz znalezienie w sobie siły, by oprzeć się jego jakości organoleptycznej, to kolejne ważne wskazówki, które pomogą Ci zapanować nad ilością spożywanego pokarmu. Poza tym warto kupować jedynie zdrowe i potrzebne jedzenie.

Nie dopuść, aby w Twoim domu znalazły się niezdrowe produkty spożywcze, w których jest mnóstwo szkodliwych cukrów i dodatków.

Znaczenie (zdrowego) spożycia cukru

Powinnaś pamiętać, że cukier to koniec końców składnik odżywczy. To przede wszystkim źródło energii. Dlatego też rozważając jego spożywanie należy również zwrócić uwagę na ten aspekt. Warto spożywać go tuż przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, a nawet podczas jej wykonywania. Najlepiej jest postawić na owoce.

Ta strategia pomoże Ci poprawić wyniki osiągane podczas uprawiania sportu oraz uchroni Cię przed wystąpieniem zmęczenia. Dlatego też jeśli masz spożywać produkty przetworzone lub takie, które zawierają cukier, najlepiej jest to robić przed ćwiczeniami, a nie w dni, które spędzasz siedząc.

Podsumowanie

Spożycie cukru może wywierać znaczący wpływ na Twoje zdrowie. W diecie większości osób jest go zbyt dużo. Ten fenomen może nieść ze sobą wiele niebezpieczeństw, dlatego też należy podjąć odpowiednie działania, aby z nim walczyć.

Warto zmniejszyć spożycie przetworzonych produktów spożywczych oraz zwiększyć udział świeżych pokarmów w diecie. Poza tym powinnaś czytać etykiety produktów. Dzięki temu nie dasz się oszukać podczas wybierania jedzenia w sklepie.

Podsumowując, aby rozwiązać ten problem musimy zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą jedzenia oraz postawić na edukację od najmłodszych lat życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Peinado AB., Rojo Tirado MA., Benito PJ., Sugar and exercise: its importance in athletes. Nutr Hops, 2013. 4: 48-56.
  • Arulselvan P., Fard MT., Tan WS., Gotahi S., et al., Role of antioxidants and natural products in inflammation. Oxid Med Cell Longev, 2016.
  • Tappy L., Fructose containing caloric sweetener as a causa of obesity and metabolic disorders. J Exp Biol, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.