Jak poprawić dietę, jeśli masz cukrzycę? Poznaj kilka porad!

Czy cierpisz na cukrzycę i chcesz zmodyfikować dietę, aby uniknąć problemów zdrowotnych? Tutaj odkryjesz najlepsze wskazówki.
Jak poprawić dietę, jeśli masz cukrzycę? Poznaj kilka porad!

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Aby utrzymać poziom glukozy pod kontrolą, należy zweryfikować swoje nawyki żywieniowe i zmodyfikować je w razie potrzeby. Sposób odżywiania odgrywa kluczową rolę u osób, które chorują na cukrzycę, wiele z nich popełnia jednak mnóstwo błędów żywieniowych. Często nie otrzymują również wyraźnych wskazówek, jak poprawić dietę.

W tym artykule dowiesz się, jak poprawić dietę, jeśli cierpisz na cukrzycę. Nie przegap tych cennych wskazówek!

Jak poprawić dietę u osób z cukrzycą?

Odpowiednie dostosowanie diety jest jednym z najlepszych sposobów uniknięcia możliwych powikłań w cukrzycy. Z tego powodu zalecamy zwrócenie szczególnej uwagi na wszystko, co jesz.

Jak poprawić dietę przy cukrzycy
Właściwa dieta przy cukrzycy może pomóc uniknąć możliwych powikłań choroby.

Zawsze wybieraj produkty o wysokiej wartości odżywczej i jakości, ale nie jedz ich w dużych ilościach. Pamiętaj, że aby kontrolować poziom glukozy, najlepiej jeść małe porcje. Kolejna rekomendacja? Staraj się dobrze organizować posiłki, czyli trzymaj się ścisłego harmonogramu przyjmowania posiłków, aby uniknąć skoków cukru we krwi.

Zasadniczo zmiany w diecie osób chorych na cukrzycę koncentrują się na potrzebie spożywania zdrowych produktów, które zaspokajają potrzeby żywieniowe organizmu. Jednocześnie pozwala to na zachowanie odpowiedniej wagi i kontrolowanie poziomu trójglicerydów i cholesterolu. Zobaczmy kilka pomysłów przedstawionych poniżej.

Wskazówki dietetyczne dla diabetyków

Modyfikacja nawyków żywieniowych i dostosowanie ich do twojego stanu zdrowia jest niezbędne dla zapewnienia dobrej jakości życia. Dobre odżywianie, bez nadmiaru kalorii ani ilości, pozwoli zoptymalizować produkcję i zużycie insuliny. A, jak wiadomo to właśnie insulina stanowi główny u osób, które cierpią na cukrzycę.

Oczywiście przed modyfikacją diety skontaktuj się z lekarzem i skonsultuj z nim, jakie pokarmy powinieneś włączyć lub usunąć ze swojego zwykłego menu. Nikt nie może ci doradzić lepiej niż lekarz diabetolog.

1. Zmniejszenie spożycia żywności szybko przekształcanej w cukry to wskazówka numer jeden, żeby poprawić dietę

Czy wiesz, że słodycze to nie jedyne produkty, które mogą powodować wzrost glukozy? Węglowodany proste generują skoki glukozy, ponieważ bardzo szybko przekształcają się w tę właśnie substancją, gdy są wchłaniane przez organizm.

Warzywa i przyrządy do ćwiczeń
Unikaj spożywania soków i potraw, które szybko przekształcają się w cukry.

Nie oznacza to, że trzeba całkowicie unikać węglowodanów, ale aby poprawić Twoją dietę, musisz wiedzieć, jak wybierać węglowodany typu złożonego. Te bowiem są uwalniane stopniowo i pozwalają lepiej kontrolować poziom glukozy we krwi.

2. Nie wiesz jak poprawić dietę? Jedz białko!

Ogólnie rzecz biorąc, pokarmy białkowe zwykle nie zwiększają poziomu glukozy we krwi. Z tego powodu zazwyczaj zaleca się, aby spożywać je codziennie, zawsze przestrzegając odpowiednich porcji w zależności od wieku, wielkości i wagi.

W badaniu z 2014 roku stwierdzono, że bogate w białko śniadanie może zapewnić korzyści metaboliczne osobom z cukrzycą typu 2. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj o to swojego lekarza.

3. Wybieraj węglowodany o powolnym procesie wchłaniania

Złożone węglowodany są wchłaniane powoli, to znaczy, że podwyższenie poziomu glukozy następuje bardziej stopniowo i powoli. Dzięki temu unika się skoków cukru tak niebezpiecznych dla diabetyków. Jedz zatem ziemniaki, pełnoziarnisty makaron i ryż, chleb z pełnego ziarna a także rośliny strączkowe.

4. Zadbaj o spożycie zdrowego tłuszczu

W rzeczywistości nie ma jednoznacznych informacji na temat zalecanego spożycia tłuszczu w przypadku cukrzycy. Istnieją różne badania, które prowadzą do różnych wniosków. Chociaż nie ma jednego kryterium, możemy jednak powiedzieć, że:

Oliwa z oliwek
Wybieraj zdrowe nienasycone tłuszcze zamiast niebezpiecznych tłuszczów nasyconych.
  • Należy wybierać produkty zawierające „dobre” tłuszcze zamiast tych, które zawierają tłuszcze nasycone. Na przykład awokado zamiast kiełbasy lub oliwę z oliwek zamiast masła.

5. Unikaj soków

Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić dietę, zawsze lepiej zjedz kawałek owoców, zamiast wypić sok. To prawda, że pomarańcza i sok pomarańczowy zrobiony z kawałka owocu mają tę samą ilość cukru. Jednak cukier spożyty w soku jest wchłaniany dużo szybciej i może prowadzić do gwałtownego wzrostu glukozy.

6. Jedz orzechy

W badaniu opublikowanym w lutym 2019 roku w Circulation Research przeanalizowano przypadki ponad 16 000 osób z cukrzycą typu 2. W wyniku tych badań sformułowano wniosek, że regularne spożywanie migdałów, pistacji i orzechów pomogłoby zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u dorosłych z cukrzycą typu 2.

Orzechy włoskie
Spożywanie orzechów może pomóc w utrzymaniu kontroli nad poziomem glukozy.

Szacuje się, że osoby, które jedzą co najmniej pięć porcji orzechów tygodniowo, są o 17% mniej podatne na rozwój chorób sercowo-naczyniowych niż te, które jedzą tylko dwie porcje tygodniowo.

7. Spożywaj cynamon, jeśli chcesz poprawić dietę

Dane dotyczące spożywania cynamonu przez osoby chore na cukrzycę są niestety sprzeczne. Niektóre badania dowodzą bowiem, że regularne spożywanie cynamonu może pomóc obniżyć poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

Inne natomiast wskazują, że nie stwierdzono różnic u badanych osób po okresie przyjmowania cynamonu. Przed zmodyfikowaniem diety w celu zwiększenia w niej ilości cynamonu skonsultuj się więc z Twoim lekarzem.

Ulepszenie diety osób z cukrzycą jest pierwszym krokiem do opanowania choroby. Oczywiście nie należy dokonywać żadnej radykalnej zmiany nawyków bez konsultacji ze specjalistą. Jak zawsze, powtarzamy: nikt lepiej niż lekarz nie może Ci doradzić, jak poprawić dietę. On najlepiej ją określi na podstawie twoich potrzeb żywieniowych a także aktualnej kondycji fizycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Krejci H., Vyjidak J., Kohutiar M., Low carbohydrate diet in diabetes mellitus treatment. Vnitr Lek, 2018. 64 (7-8): 742-752.
  • Rabinovitz HR., Boaz M., Ganz T., Jakubowicz D., et al., Big breakfast rich in protein and fat improves glycemic control in type 2 diabetics. Obesity, 2014. 22 (5): 46-54.
  • Islam A., Amin MA:, Siddiqui SA., Hossain P., et al., Trans fatty acids and lipid profile: a serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr, 2019. 13 (2): 1643-1647.
  • Liu G., Guasch Ferré M., Hu Y., Li Y., et al., Nut consumption in relation to cardiovascular disease incidence and mortality among patients with diabetes mellitus. Circulation Research, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.