Stopa cukrzycowa – jak się przed nią uchronić?

Brak równowagi poziomu glukozy we krwi wpływa na zdrowie stóp pacjentów z cukrzycą i zwiększa ryzyko wystąpienia ran oraz amputacji
Stopa cukrzycowa – jak się przed nią uchronić?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Powikłania występujące w wyniku wysokiego poziomu glukozy mogą zmniejszyć przepływ krwi do dolnych kończyn ciała, co pogarsza stan tętnic oraz nerwów w stopach. Jednym z takich powikłań jest właśnie stopa cukrzycowa.

Problem może rozwijać się stopniowo, zwłaszcza gdy nie kontrolujesz poziomu cukru we krwi. Dlatego też konieczne jest stosowanie w domu szeregu środków, dzięki którym nie dotknie nas stopa cukrzycowa.

W jej wyniku dotknięty obszar staje się mniej wrażliwy, a prawdopodobieństwo owrzodzeń, pęknięć lub innych ran wzrasta, co może być źródłem niebezpiecznych infekcji. Jak można w takim razie uchronić się przed stopą cukrzycową i zapobiec podobnym komplikacjom? Pamiętaj o naszych zaleceniach.

Czym jest stopa cukrzycowa?

Podwyższony poziom cukru we krwi powoduje wiele komplikacji zdrowotnych. Wśród nich jednym z najczęstszych jest stopa cukrzycowa. Ten stan może wynikać ze zmniejszenia przepływu krwi w nogach (waskulopatia) lub z problemów z nerwami (neuropatia).

Oba problemy prowadzą do szeregu objawów, które wpływają na jakość życia. W końcu pacjent może utracić znaczną część czucia i jest narażony na rany, które mogą się długo goić.

Czym jest stopa cukrzycowa?

Objawy te różnią się w zależności od stopnia choroby. Ważne jest jednak, aby zająć się tym problemem i go stale monitorować, aby się nie pogorszyło. Brak odpowiedniej reakcji na tę chorobę może prowadzić do owrzodzeń i infekcji. Jeśli nie da się ich już kontrolować, w końcu wymagają amputacji stopy.

Stopa cukrzycowa – jak o nią dbać domowymi sposobami?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 80% przypadków amputacji stopy z powodu stopy cukrzycowej można było zapobiec, dzięki podstawowemu leczeniu i opiece.

Uzyskanie pomocy medycznej w przypadku cukrzycy jest głównym działaniem mającym na celu zapobieganie tym powikłaniom. Jednak jako uzupełnienie, ważne jest również przyjęcie pewnych nawyków, które zmniejszają ryzyko występowania stopy cukrzycowej.

Należy robić wszystko co możliwe, aby zapobiegać urazom stóp. W końcu rany goją się przez długi czas i mogą stać się punktem wejścia dla infekcji. Ponadto nawyki te powinny stać się trwałe, ponieważ nawet jeśli nie ma ran lub widocznych objawów, ryzyko jest nadal wysokie.

Codziennie oglądaj swoje stopy

Przede wszystkim codzienne sprawdzanie stóp umożliwia wykrycie wszelkich nieprawidłowości wymagających szczególnego leczenia. Tak więc nawet jeśli nie widać problemu, należy poświęcić czas na obserwację stóp.

Codziennie oglądaj swoje stopy

Uważaj na takie objawy jak:

  • Rany lub owrzodzenia
  • Pęcherze lub pęknięcia
  • Odciski lub deformacje
  • Siniaki lub stany zapalne żył

Mycie i dezynfekcja

Jednym z podstawowych działań mających na celu zmniejszenie ryzyka infekcji stóp jest codzienne mycie stóp. Używaj do tego produktów, które pomagają w ich dezynfekcji.

Środki te pomagają wyeliminować bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. Łatwo sobie wyobrazić, że mogą one spowodować poważniejsze problemy, jeśli pojawią się rany.

Unikaj palenia

Tytoń jest jednym z czynników, które mogą przyspieszyć zwężanie tętnic. W rezultacie wszyscy pacjenci z cukrzycą powinni unikać palenia.

Toksyny znajdujące się w papierosach wpływają zaopatrzenie twoich stóp w niezbędny tlen. Ponadto mogą przyczynić się do powikłań z powodu braku przepływu krwi.

Unikaj palenia

Używaj produktów nawilżających

W celu leczenia stopy cukrzycowej ważne jest także korzystanie z produktów nawilżających, które pomagają chronić skórę. Stosowanie ich codziennie pomaga zapobiegać odciskom i pękaniu skóry, minimalizując w ten sposób ryzyko infekcji.

Obcinaj paznokcie

Paznokcie pacjentów z cukrzycą powinny być przycinane w linii prostej, aby zapobiec ich wrastaniu w skórę. Powinno się je także obcinać w taki sposób, aby nie uszkadzać rogów paznokci ani skórek.

Polecamy przeczytać: Stan przedcukrzycowy – 5 ważnych informacji

Obcinaj paznokcie

Noś wygodne buty

Noszenie wygodnych butów, które umożliwiają przepływ powietrza wokół stóp, jest jednym z najlepszych sposobów na stopę cukrzycową. Pomaga to zapobiegać stanom zapalnym i infekcjom. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej gdy wnętrze butów wykonane jest z gładkich materiałów. Nie powinny mieć żadnych wystających części, aby skóra mogła swobodnie oddychać.

Unikaj ciężkich aktywności fizycznych

Codzienne ćwiczenia fizyczne to jeden z nawyków, który pomaga regulować poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że wybrane zajęcia nie mają zbyt dużego wpływu na twoje stopy.

Aby zapobiec powstawaniu odcisków lub ran, najlepiej wybierać czynności takie jak:

  • Pływanie
  • Jazda na rowerze
  • Joga
  • Pilates

Podsumowując bardzo ważne jest, aby wszyscy chorzy z wysokim poziomem cukru we krwi stosowali środki zapobiegawcze przeciwko stopie cukrzycowej. Wraz z badaniami lekarskimi, mogą one uchronić przed poważniejszymi sytuacjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.