Ćwiczenia fizyczne - 9 rzeczy, które dzieją się w mózgu

Ćwiczenia fizyczne - 9 rzeczy, które dzieją się w mózgu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Poza korzyściami czysto fizycznymi, jakie zapewniają ćwiczenia mają one również znaczący wpływ na poprawienie funkcjonowania Twojego mózgu i ogólny stan psychiczny. Wszystko, co musisz zrobić, to po prostu poświęcić raptem 30 minut dziennie na ćwiczenia fizyczne.

To w zupełności wystarczy, aby szybko zacząć odczuwać płynące z nich korzyści również dla Twojego zdrowia psychicznego.

Większość osób wie doskonale o tym, że regularna aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych nawyków, jakie wpływają na poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Są one najbardziej skutecznym sposobem na zdobycie masy mięśniowej, wzmocnienie stawów i poprawienie kondycji oraz wytrzymałości fizycznej. Szczególnie w przypadku wykonywania odpowiednio dobranych rodzajów treningów.

Regularne ćwiczenia są również jednym z głównych sposobów na walkę z nadmierną masą ciała i zapobieganie rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jednak mimo tego, że wiele osób zdaje sobie sprawę z tych ważnych korzyści zdrowotnych, to jednak wzajemne powiązania pomiędzy aktywnością fizyczną, funkcjonowaniem mózgu i samopoczuciem wciąż nie są jeszcze do końca znane.

Mózg

Niestety wciąż jeszcze niewielu ludzi rzeczywiście potrafi zrozumieć, że ćwiczenia fizyczne mają również bezpośredni wpływ na zdrowie mózgu, poprawienie funkcji kognitywnych i regulowanie poziomu różnego rodzaju emocji.

Ponieważ zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że wiele osób nawet nie miało okazji usłyszeć wcześnie o tych sprawach. Zamierzamy dzisiaj zaprezentować Wam 9 procesów zachodzących w Waszym mózgu, a będących wynikiem regularnej aktywności fizycznej.

1. Ćwiczenia fizyczne poprawiają pamięć i przyśpieszają proces uczenia się

Zwiększony przepływ krwi spowodowany przez aktywność fizyczną skutecznie wpływa także na funkcjonowanie także i mózgu.

Szybsze krążenie krwi pomaga transportować odpowiednie ilości tlenu do komórek całego organizmu. Także mózg korzysta w tym momencie sprawniej realizować swoje standardowe zadania.

W rezultacie możesz uzyskać lepszy stopień koncentracji umysłowej. A gdyby tego było mało, w Twoim mózgu zaczną powstawać nowe komórki, które wpływają na poprawę pamięci i przyśpieszają procesy uczenia się.

2. Ochrona przed chorobami neurodegeneracyjnymi

Niezależnie od korzyści dla zdrowia opisanych w poprzednim punkcie, Twój mózg zaczyna również przyzwyczajać się do zwiększonego przepływu krwi. Z biegiem czasu będzie dzięki temu rozwijać zdolność do wyłączenia lub włączenia niektórych genów.

Neurony

Nowe komórki nerwowe oraz neurony stymulują pracę obszaru odpowiedzialnego za pamięć w hipokampie. Także wpływają na zwiększenie poziomu ochrony przed chorobami neurodegeneracyjnymi takimi jak choroba Alzheimera lub Parkinsona.

Tak naprawdę jeśli codziennie będziesz aktywować zwiększony przepływ krwi wykonując regularnie ćwiczenia fizyczne, możesz w ten sposób zapobiec uszkodzeniom mózgu. Uszkodzeniom  wywołanym przez procesy starzenia się i udary (także te niedostrzegalne, zwane mikroudarami).

3. Ochrona przez stanem lęku i niepokoju

Ćwiczenia, które wykorzystują jak największą liczbę grup mięśniowych w organizmie są naprawdę niezwykle skutecznymi terapiami dla ludzi cierpiących z powodu silnych stanów lękowych.

Stan lękowy

Aktywność fizyczna stymuluje produkcję hormonów, takich jak serotonina i dopamina znanych między innymi ze swojego uspokajającego wpływu na zdrowie psychiczne każdej osoby.

4. Zwalczanie depresji

Ćwiczenia fizyczne o zmiennym obciążeniu (stosowane na przemian lekkie treningi typu fitness lub kardio oraz cięższe, siłowe) wyzwalają produkcję niektórych rodzajów neuroprzekaźników związanych między innymi z zapewnianiem dobrego samopoczucia.

Mechanizm ten wyjaśnia doskonale, dlaczego tak wielu terapeutów zaleca codzienne ćwiczenia jako środek dodatkowy podczas leczenia depresji.

Wszystko to pokazuje, że regularna aktywność fizyczna powoduje wzrost poziomu serotoniny oraz endorfin, powszechnie znanych jako ” hormony szczęścia”.

Ich wpływ na wszystkie te niepożądane stany psychiczne jest tak ogromny, że w wielu wypadkach osoby chorujące na depresje cenią sobie o wiele wyżej niż konwencjonalne leki przeciwdepresyjne.

5. Redukcja zmęczenia pracą

Stan zmęczenia spowodowanego przepracowaniem jest spowodowany między innymi tym, że do mózgu nie dociera odpowiednia ilość tlenu. Skutkiem tego narząd ten mocno ogranicza swoją aktywność i blokuje niektóre funkcje celem zaoszczędzenia energii i zmniejszenia zapotrzebowania na tlen.

Zmęczenie pracą

Ponieważ aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi i dotlenienie mózgu, jak już opisaliśmy to w jednym z powyższych punktów, regularnie praktykowane ćwiczenia fizyczne przyczynią się do zauważalnego zmniejszenia stanu chronicznego zmęczenia i osłabienia będącego wynikiem przepracowania.

6. Zwiększenie libido

Kobiety zmagające się ze zmniejszonym poziomem libido mogą uzyskać niesamowite korzyści praktykując jogę, wykonując ćwiczenia stymulujące pracę układu krążenia (kardio) lub przeprowadzając klasyczny trening siłowy.

Poprawiają one poziom popędu seksualnego, zwiększają poczucie pewności siebie podczas kontaktów intymnych i zapewniają prawidłowy przepływ krwi przez narządy rozrodcze.

Jest to także korzystne rozwiązanie dla mężczyzn, przede wszystkim z uwagi na to, że zwiększony przepływ krwi będący wynikiem aktywności fizycznej poprawia skuteczność i jakość erekcji.

7. Poprawienie samooceny

Samoocena

Wraz z neuroprzekaźnikami, które wpływają na nasz własny stan emocjonalny regularna aktywność fizyczna wzmacnia i stymuluje obszar mózgu zwanym układem wzgórzowo-prążkowiowym. Im silniej stymulowany jest ten fragment mózgu, tym bardziej rośnie Twoja samoocena.

8. Eliminacja stresu

Ludzie, którzy czują się zestresowani warunkami, w jakich pracują lub z uwagi na liczbę problemów osobistych, mogą poczuć ogromny relaks poprzez poświęcenie zaledwie 30 minut dziennie na ćwiczenia fizyczne.

Ta aktywność o cechach terapeutycznych poprawia nie tylko sprawność fizyczną, co wynika ze zwiększenia poziomu noradrenaliny w mózgu. Jej efektem jest również zmniejszenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu, który okazał się być odpowiedzialna za stres i pokrewne mu stany emocjonalne.

9. Zachowanie „młodości” przez Twój mózg

Wysiłek fizyczny uwalnia różne geny i czynniki wzrostu, które są zaangażowane w proces eliminowania produktów przemiany materii z Twojego mózgu, a tym samym przyczyniają się do poprawy jego ogólnej kondycji.

Te substancje i związki chemiczne wysyłają sygnały do pnia mózgu i okolicznych komórek mięśniowych.  Efektem tego jest zwiększenie wytwarzania przez Twój organizm liczby neuronów i komórek mięśniowych.

Jest to prosta droga pozwalająca na uwolnienie nowych, niesamowitych możliwości Twojego mózgu, zapewniając jednocześnie dobry stan zdrowia neuroprzekaźników i włókien mięśniowych, utrzymując je w postaci biologicznie „młodej”.

Aktywność mózgu

Jak łatwo zatem wywnioskować po zapoznaniu się z treścią powyższych 9 punktów, regularna aktywność fizyczna o odpowiednio dobranym natężeniu jest czymś znacznie bardziej korzystnym, niż tylko spalaniem kalorii i poprawianiem wyglądu Twojego ciała.

Ciągłe ćwiczenia pozwalają stymulować wiele różnych funkcji mózgu i pomogą Ci w ten sposób cieszyć się zauważalnie lepszym zdrowiem psychicznym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.