Lęk i jego 6 rzadko spotykanych objawów

Jako że każdy z nas odczuwa niepokój lub lęk w inny sposób, jego negatywne skutki uważane za występujące rzadko mogą także różnić się w zależności od danej osoby – zatem do złagodzenia jego efektów wymagane są różne metody.

Niemożliwym jest przejść przez całe życie „suchą stopą”, bez jednego, czy drugiego momentu, w którym dopadnie Cię zdenerwowanie, lęk lub choćby zwykły stres.

Może to być na przykład konieczność przemawiania przed szerokim gronem słuchaczy, czy też ubiegania się o pomoc finansową (a to są jedynie dwa przykłady), które mogą wywoływać u Ciebie lęk i obawy mogące mieć ogromny wpływ na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Oba te stany podenerwowania mogą nawet wywoływać u Ciebie dziwne objawy, które wykraczają poza tradycyjne bóle głowy lub nadmierne pocenie się. Jak możesz dowiedzieć, czy stan Twojego niepokoju dotarł do poziomu, poza którym trudno już mówić jest o normalności?

W dzisiejszym artykule zamierzamy zatem opisać dla Ciebie kilka rzadko spotykanych efektów, jakie może wywoływać lęk, a które może być Ci trudno sobie wyobrazić.

Dowiedz się zatem o jakich objawach mówimy, a jeśli dostrzeżesz je u siebie, powinieneś rozważyć konsultację z lekarzem, tak na wszelki wypadek.

1. Silny lęk może wywołać dezorientację, oszołomienie lub zmiany w postrzeganiu otoczenia

Poczucie dezorientacji i oszołomienia, jakie wywołuje długotrwały lęk może zmieniać się w zależności od stopnia odporności danej osoby oraz nasilenia i czasu trwania niepokoju, podenerwowania lub stresu.

Niektóre osoby opisują efekty wywoływane przez lęk jako swoiste rozmycie kolorów (popularnie określane jako „tęcza przed oczami”), pojawiające się od czasu do czasu. Inni z kolei wyobrażają sobie mroczną postać, która pojawia się znienacka przynosząc ze sobą uczucie silnego przerażenia.

Jeśli masz do czynienia z dużą ilością stresu w swoim codziennym życiu, to możesz doświadczyć stopniowo pojawiających się kłopotów z oszacowaniem wymiarów takich jak wysokość i przestrzeń w Twoim otoczeniu.

Mogą także wystąpić u Ciebie trudności z nawiązaniem kontaktów międzyludzkich (niezależnie od tego, czy towarzyskich, czy też służbowych) z osobami z spoza najbliższego Tobie otoczenia.

Lek i halucynacje

Możesz także dostrzec u siebie zniekształcone poczucie czasu i przestrzeni, szczególnie podczas ciężkich napadów lękowych.

Lęk może także wywołać podstawowe reakcje na bodźce strachu lub niepokoju, takie jak rozszerzanie źrenic, co ma na celu wpuszczenie większej ilości światła, a więc poprawienie widoczności otoczenia – w przeciętnych warunkach będzie to jednak przekładało się na wrażenie oślepienia.

Jeśli u kogoś będą występować opisane powyżej rzadkie skutki, których źródłem jest lęk, to mogą one zmienić widzenie otoczenia i znacznie utrudnić zdolność koncentracji, często w najbardziej nieodpowiednim momencie.

2. Lęk może powodować uporczywe gazy lub wzdęcia

Jak bez wątpienia zdajesz sobie doskonale sprawę, uciążliwe gazy w układzie pokarmowym są jednym z najbardziej niewygodnych i krępujących rodzajów dolegliwości, jakie mogą wystąpić. Jest to również jeden z rzadziej spotykanych objawów, jakie może wywołać lęk.

Wzdęcia

Chociaż prawdą jest to, że nie wszystkie wzdęcia i gazy są spowodowane przez lęk, to jednak istnieje wiele powiązanych ze sobą przyczyn, których obecności warto być świadomym.

Jest to problem, który najczęściej związany jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego, utrudnionym trawieniem i zakłóceniami oddychania spowodowanymi przez lęk.

Są to typowe zjawiska występujące u osób cierpiących na ostre ataki lęku, tak więc nie trzeba szukać daleko, aby znaleźć powiązania pomiędzy wzdęciami i gazami oraz lękiem.

3. Zakłócenia gospodarki hormonalnej

Lęk może mieć negatywny wpływ na wiele organów i układów Twojego organizmu, jednym z nich jest gospodarka hormonalna, który jest odpowiedzialna za regulowanie pracy gruczołów wytwarzających niezbędne hormony.

Zakłócenia w funkcjonowaniu mózgu podczas okresów nadmiernego stresu i niepokoju mogą powodować nieprawidłowości w pracy układu nerwowego, co przekłada się na rozstrojenie gospodarki hormonalnej Twojego organizmu i nadmierną lub zbyt niską produkcję różnych hormonów.

4. Wysypka skórna

Wysypka lub trądzik to jeden z typowych objawów, jakimi cechuje się lęk, jednak bardzo rzadko wiąże się ze sobą oba te zjawiska. Możesz zauważyć u siebie pojawienie się wysypki w typowych miejscach, jakimi są okolice nosa, czoła i policzków.

Trądzik

Problem zniknie, gdy tylko poczujesz się lepiej, ale nasila się zawsze, gdy jesteś bardziej zestresowany. Jeśli Twój poziom stresu wzrośnie, zwykła wysypka może rozwinąć się do postaci alergii skórnej, mogą także pojawić się u Ciebie inne podrażnienia skóry.

Musisz jednak mieć świadomość tego, że żadne metody leczenia wysypki i trądziku dostępne na rynku nie wykażą ani odrobiny skuteczności, dopóki nie uda Ci się obniżyć poziomu stresu i opanować swój lęk.

5. Lęk może powodować wypadanie włosów

Być może będzie Ci trudno w to uwierzyć, ale lęk może także wpływać na Twój wygląd. Wprawdzie wypadanie włosów nie jest typowym objawem, to jednak jest to jeden z najrzadziej występujących skutków lęku.

Kiedy Twój umysł jest w stanie ciągłego niepokoju lub silnego stresu, gruczoły limfatyczne pracują intensywnie nad przekształceniem białek na cukier w celu zapewnienia dostawy natychmiastowego źródła energii do Twojego organizmu.

Przeczytaj także: Jak zrelaksować się w 5 minut – 9 sposobów

W ten sposób Twoje ciało na bieżąco poszukuje nowych źródeł substancji odżywczych w celu zrekompensowania tych zapasów, które zostały już zużyte.

Proces ten uwalnia wolne rodniki, które z kolei wymagają większych ilości energii w celu ich wyeliminowania.

Koło się zamyka i efektem tego stanu rzeczy jest zmniejszenie ilości niezbędnych składników pokarmowych do poziomu, w którym ich zapasy są niewystarczające do zapewnienia zdrowia i dobrej kondycji włosów, a także ich normalnego poziomu przyrostu.

6. Kłopoty ze snem i inne rzadkie skutki, jakie wywołuje lęk

Trudności z zasypianiem i odpowiednią jakością snu są związane z szeroką gamą różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych, zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym. Być może Tobie także zdarzyło się przewracać z boku na bok przez wiele, bez ani chwili snu w noc poprzedzającą ważną rozmowę kwalifikacyjną lub prelekcję.

Bezsenność

Ale jeśli okaże się, że często miewasz bezsenne noce, martwisz się lub stresujesz w związku z konkretnymi problemami lub po prostu czymkolwiek innym, może to być oznaką zaburzeń natury lękowej.

Zaburzenia takie mogą być wywołane przez jeden określony lęk lub zespół irracjonalnych obaw, najczęściej występujący właśnie w nocy. Często towarzyszą im napięcia mięśni w postaci bezwiednego zaciskania pięści, szczęk i innych części ciała.

Rozpoznaj reakcję swojego organizmu na lęk i naucz się radzić sobie z tym stanem emocjonalnym

Każdy reaguje na lęk w inny sposób. Możesz bez problemu dostrzec w swoim otoczeniu, że niektórzy ludzie mający do czynienia z wysokim poziomem sytuacji stresowych radzą sobie z nimi bez większych trudności.

Tymczasem inni po prostu „rozpadają się na kawałki” już przy pierwszych, lekkich oznakach stresu.

Dlatego też lęk o takim samym stopniu nasilenia może wywołać różne, rzadkie skutki u każdej z osób. Jeśli nigdy wcześniej nie zauważyłeś u siebie tych dziwnych objawów, nie oznacza to bynajmniej, że nie zmagasz się z lękiem, czy też stresem.

Nie przegap: Spacer najlepszym ćwiczeniem dla ciała i mózgu

Jeśli masz do czynienia z którymkolwiek z opisanych powyżej efektów, to nadszedł najwyższy czas, aby poszukać kilku alternatywnych sposobów radzenia sobie ze swoim lękiem.

Możesz w tym celu zdecydować się na wizytę w poradni psychologicznej, aby poddać się odpowiednio opracowanej terapii lub być może po prostu rozbudować swój codzienny plan dnia o jakieś przyjemne czynności lub ćwiczenia fizyczne.

WIĘCEJ DLA CIEBIE