Zaburzenia lękowe - 6 mało znanych objawów

Cierpisz na zaburzenia lękowe? Jeśli nie są one odpowiednio leczone, mogą niekorzystnie odbić się na twoim zdrowiu fizycznym. Sprawdź czy występują u ciebie opisane w tym artykule objawy i zadbaj o swoje zdrowie zanim będzie za późno.
Zaburzenia lękowe - 6 mało znanych objawów

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2017

Zaburzenia lękowe nie są poważnym schorzeniem jeśli występują w odosobnionych przypadkach, np. w okresie podwyższonego stresu czy przed jakimś dużym wyzwaniem.

Jeśli jednak stan taki powraca zbyt często lub towarzyszy ci przez dłuższy czas, może on mieć szkodliwy wpływ na twoje zdrowie fizyczne.

Ludzka psychika i organizm ściśle ze sobą współpracują, przez co stres, lęk czy stany depresyjne prędzej czy później odbijają się na kondycji twojego zdrowia.

Jeśli nie jesteś pewien czy cierpisz na zaburzenia lękowe, spójrz na poniższą listę objawów, które większość chorych osób często ignoruje, nie będąc świadomymi ich podłoża.

1. Rozszerzone źrenice a zaburzenia lękowe

Źrenice zazwyczaj rozszerzają się kiedy do oka wpada bardzo mało światła, na przykład kiedy przebywamy w przyciemnionym pomieszczeniu.

Jeśli twoje źrenice są rozszerzone bez wyraźnego powodu, może to oznaczać, że cierpisz na zaburzenia lękowe.

rozszerzone źrenice

Taki stan oczu może sugerować, że twój mózg znajduje się w trybie nieustannego czuwania, jakby spodziewał się nadchodzącego niebezpieczeństwa.

Przedłużające się rozszerzenie źrenic to symptom, który może z kolei prowadzić między innymi do zaburzeń widzenia i zawrotów głowy.

2. Problemy z przełykaniem

Kolejnym powszechnym objawem, z jakim są powiązane zaburzenia lękowe to problemy z przełykaniem podczas jedzenia i picia. Symptom ten nosi nazwę dysfagii i najczęściej wynika właśnie z zaburzeń lękowych.

Jako że zaburzenia te wynikają z faktu, że nasz mózg przygotowuje się do ucieczki, w organizmie następuje zatrzymanie płynów, które mogą być potrzebne mięśniom.

To z kolei prowadzi do ograniczenia produkcji śliny, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia przełykanie.

3. Bóle głowy

bóle głowy

Przy zaburzeniach lękowych wszystkie żyły i tętnice w ciele obkurczają się aby doprowadzić jak największą ilość krwi do mięśni.

To podwyższa ciśnienie krwi, co z kolei skutkuje pojawieniem się bólu głowy. W przypadku zaburzeń lękowych bóle głowy występują najczęściej z samego rana lub późnym popołudniem.

4. Ból szczęki

Napięcie wynikające z zaburzeń lękowych jest najbardziej odczuwalne w takich częściach ciała jak plecy, ramiona, kark oraz szczęka. U wielu osób cierpiących na tego typu zaburzenia występuje bruksizm, czyli zgrzytanie zębami podczas snu.

Jeśli budzisz się z bólem szczęki, prawdopodobnie nieświadomie zaciskasz w nocy zęby, co wynika ze stresu lub zaburzeń lękowych. Koniecznie zgłoś się z tym problemem do lekarza.

Choć dentysta może doraźnie pomóc ci w złagodzeniu bólu szczęki poprzez opracowanie specjalnej wkładki ochronnej, warto również porozmawiać z psychologiem. Aby znaleźć przyczynę twoich zaburzeń lękowych.

5. Częste chodzenie do toalety

Czy zdarzyło ci się, że w stresującej sytuacji odczuwałeś częstą potrzebę pójścia do toalety choć tak naprawdę nie było ku temu żadnej potrzeby?

Istnieje tutaj pewna sprzeczność. Twój organizm, przygotowujący się – jak już wspominaliśmy – do ucieczki każe ci pozbyć się wszelkiego zbędnego balastu, np. tego w postaci moczu nagromadzonego w pęcherzu.

Jednocześnie jednak ciało stara się zatrzymać płyny, które mogą być potrzebne w kryzysowej sytuacji.

Przy zaburzeniach lękowych ten paradoks natury objawia się w następujący sposób: często odczuwasz potrzebę oddania moczu, ale kiedy jesteś w toalecie, widzisz jedynie “kilka kropel”.

6. Brak poczucia rzeczywistości – wrażenie oglądania filmu

Objaw braku poczucia rzeczywistości może brzmieć dosyć dziwnie, ale jeśli kiedykolwiek ci się to przydarzyło, wiesz dokładnie o czym jest mowa.

Nagle masz wrażenie, że wszystko wokół ciebie jest nieprawdziwe i że oglądasz siebie i swoje otoczenie jakby to był film.

Skąd się bierze takie uczucie? W stresującej sytuacji zaczynasz szybciej oddychać, w twoim organizmie gromadzi się zbyt dużo tlenu, mózg się hiperwentyluje i przestaje prawidłowo funkcjonować.

To z kolei może skutkować między innymi opisywanym brakiem poczucia rzeczywistości.

zawroty głowy

Jeśli przydarzy ci się to jeden raz, nie ma się czym martwić, ale jeśli jest to powracające uczucie, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem. Jest to ważny sygnał od twojego mózgu, że nie radzi sobie ze stresującą sytuacją. Zareaguj zanim będzie za późno.

Podsumowując, choć przyczyną występowania powyższych objawów mogą być również inne schorzenia, pamiętaj, że jedną z ich najczęstszych przyczyn są zaburzenia lękowe.

Jeśli zauważysz nawracające symptomy z powyższej listy, nie zwlekaj i skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  •  Gray, J. A. (1985). The neuropsychology of anxiety. Issues in Mental Health Nursing7(1–4), 201–228. https://doi.org/10.3109/01612848509009455
  • Keil V, Hepach R, Vierrath S, Caffier D, Tuschen-Caffier B, Klein C, et al. Children with social anxiety disorder show blunted pupillary reactivity and altered eye contact processing in response to emotional faces: Insights from pupillometry and eye movements. J Anxiety Disord. 2018;
  • Martínez Lemus H, Núñez Orozco L. Manifestaciones pseudoneurológicas de los trastornos somatomorfos. Rev Mex Neurocienc. 2005;
  • Lai HH, Rawal A, Shen B, Vetter J. The Relationship Between Anxiety and Overactive Bladder or Urinary Incontinence Symptoms in the Clinical Population. Urology. 2016;98:50–57. doi:10.1016/j.urology.2016.07.013

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.