Smoothie na zmęczone mięśnie

Pijąc to smoothie nie tylko dostarczysz swojemu organizmowi witamin, antyoksydantów i składników odżywczych. Pomoże Ci ono również zwalczyć zmęczenie mięśni i zapewni dodatkową energię.
Smoothie na zmęczone mięśnie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Pijąc to pyszne smoothie zrobione z melona, szpinaku oraz winogron, zaspokoisz zapotrzebowanie Twojego organizmu na składniki odżywcze oraz przezwyciężysz zmęczenie mięśni.

Bez wątpienia miewasz takie dni, w których zauważasz, że Twoje mięśnie są słabe i nie jesteś w stanie wykonywać normalnych, codziennych czynności zachowując przy tym swój normalny poziom energii.

Uciążliwe zmęczenie mięśni może mieć wiele przyczyn, jednak nie powinnaś go ignorować. Jeżeli dokucza Ci ono codziennie, powinnaś skontaktować się ze swoim lekarzem, by ustalić, czy kryje się za tym jakiś poważniejszy problem.

Jednak w większości przypadków, sposobem na uzupełnienie energii w zaledwie kilka minut, gdy czujesz się zmęczona lub przytłoczona ilością zajęć, będzie przygotowanie tego pysznego i zdrowego smoothie.

Możliwe przyczyny zmęczenia mięśni

Zmęczenie mięśni prawie zawsze jest objawem przesilenia fizycznego. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy doświadczasz tego uczucia nawet, gdy nie miałaś żadnej aktywności fizycznej.

Co jest tego powodem? Jeżeli zmęczenie mięśni dolega Ci przez cały czas, możesz zechcieć rozważyć następujące punkty:

Bóle mięśni
 • Jedną z najpowszechniejszych przyczyn zmęczenia bądź bólu mięśni jest zespół przewlekłego zmęczenia. Przypadłość ta dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, czasem jest też powiązana z osłabieniem systemu odpornościowego.
 • Bólowi mięśni towarzyszy często często ich słabość – brakuje wtedy siły. Może to być spowodowane różnymi chorobami, z dystrofią mięśniową i miopatią zapalną włącznie.
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów oraz artretyzm niejednokrotnie wraz z innymi objawami powodują też zmęczenie mięśni. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy ćwiczyłeś bądź podnosiłeś ciężary.
 • Jednym z najważniejszych czynników powodujących zmęczenie mięśni jest brak wapnia. Należy pamiętać, że minerał ten ułatwia skurcze grup mięśni i gdy występuje jego niedobór, może się pojawić ból oraz zmęczenie.

Zobacz też: Utrata wagi bez ograniczeń

Smoothie z melona, szpinaku i winogron na zmęczone mięśnie

Składniki na smoothie

Szpinak – korzystny dla Twoich mięśni

Jeżeli istnieje warzywo mogące pomóc dbać o zdrowie Twoich mięśni – jest nim właśnie szpinak, jeden ze składników przedstawianego przez nas smoothie. Jego działanie możemy streścić w następujących punktach:

 • Liście szpinaku zawierają pewien rodzaj azotanu zwiększającego syntezę białek. Dzięki temu, możliwe jest wzmocnienie tkanki mięśniowej.
 • Należy też pamiętać, że szpinak jest jednym z najbogatszych źródeł wapnia na świecie. Uwalnianie jonów wapnia pobudza pracę mięśni.
 • Najlepszym sposobem, by uzyskać ze szpinaku jak najwięcej wartości, jest spożywanie go na surowo. Pamiętaj, że wapń uzyskiwany ze źródeł roślinnych jest o wiele lepszy niż ten z nabiału (proces pasteryzacji modyfikuje składniki odżywcze w mleku, sprawiając, że będzie dla Ciebie jeszcze mniej zdrowe)

Melon na Twoje mięśnie

Melony smakują doskonale i stanowią świetną przekąskę – doskonale komponują się one również w smoothie. Ale czy wiedziałaś, że są one bogatym źródłem węglowodanów, witamin i minerałów?

Regularne jadanie melona może również pomóc w zapobieganiu artretyzmowi i dnie moczanowej, ponadto wspomaga naturalny detoks organizmu i poprawia kondycję nerwów oraz mięśni. Zdecydowanie wart wypróbowania!

Winogrona zwiększają siłę mięśni

Winogrona i rodzynki to produkty, po które często sięgają lekkoatleci. Polecamy spożywanie winogron czerwonych i fioletowych, ponieważ ciemniejsza odmiana winogrona zawiera dużo antyoksydantów i ma lepszy wpływ na ogólne zdrowie. Ponadto, doskonale smakuje w smoothie.

 • Winogrona są też bogatym źródłem magnezu i potasu, co sprawia, że są idealne na poprawę zdrowia fizycznego oraz na zwalczanie zmęczenia mięśni.
 • Nie ma lepszego sposobu na zaczęcie dnia niż zjedzenie miski płatków owsianych z winogronami i orzechami. Dostarczy Ci to niezbędnych składników odżywczych i zapasu energii potrzebnego, by zmierzyć się z wyzwaniami kolejnego dnia.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Kolacja a zdrowy, głęboki sen

Przepis na smoothie z melona, szpinaku i winogron

Smoothie

Składniki smoothie:

 • 1 szklanka (150 g) melona – wybierz odmianę, którą najbardziej lubisz
 • 8 liści surowego szpinaku
 • 10 czerwonych winogron
 • 1 szklanka (200 ml) wody

Przygotowanie:

 • Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest pocięcie melona na kawałki. Możesz wybrać jakikolwiek rodzaj melona, na który akurat jest sezon. Uważaj jednak, by nie był przejrzały.
 • Włóż melona i szpinak do miksera.
 • Umyj winogrona i włóż je do miksera dodając szklankę wody.
 • Zmiel do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji.

Jeżeli masz ochotę, możesz dodać mleko owsiane lub nawet zastąpić je jogurtem naturalnym, w zależności od Twojego gustu.

Wypijaj prezentowane przez nas smoothie na pusty żołądek, aby dobrze zacząć dzień i zapobiec zmęczeniu mięśni. Ale – jak już wspomniano na początku artykułu – jeśli zmęczenie mięśni nie ustępuje, najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bested, Alison C.; Marshall, Lynn M. (2015). «Review of Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome: an evidence-based approach to diagnosis and management by clinicians» 30 (4): 223-49.
 • Mayo Clinic Staff. (2018). Chronic fatigue syndrome.
  mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-fatigue-syndrome/symptoms-causes/syc-20360490
 • Myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome: Possible causes. (2017).
  cdc.gov/me-cfs/about/possible-causes.html
 • Allen, DG, y Westerblad, H. (2001). Papel de las reservas de fosfato y calcio en la fatiga muscular. The Journal of Physiology, 536 (3), 657–665. https://doi.org/10.1111/j.1469-7793.2001.t01-1-00657.x.
 • Abu Al-Qumboz, Mohammed N. and Abu-Naser, Samy S., Spinach Expert System: Diseases and Symptoms (March 2019). International Journal of Academic Information Systems Research (IJAISR), 3(3), 16-22, March 2019. Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=3369032
 • Chan, FK, Hsu, C., Li, T.-C., Chen, W.-H., Tseng, K.-T., y Chao, P.-M. (2018) El aceite de semilla de melón amargo aumenta el contenido mitocondrial en el músculo gastrocnemio y mejora la resistencia al correr en ratones sedentarios C57BL / 6J. The Journal of Nutritional Biochemistry, 58, 150-157. https://doi.org/10.1016/j.jnutbio.2018.05.008
 • O’Connor, PJ, Caravalho, AL, Freese, EC y Cureton, KJ (2013). Efectos del consumo de uva sobre la condición física, las lesiones musculares, el estado de ánimo y la salud percibida. Revista internacional de nutrición deportiva y metabolismo del ejercicio, 23 (1), 57–64. https://doi.org/10.1123/ijsnem.23.1.57

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.