Cukrzyca – 7 objawów, aby ją wykryć w porę

Cukrzyca to schorzenie charakteryzujące się zaburzeniem zdrowego poziomu cukru we krwi.
Cukrzyca – 7 objawów, aby ją wykryć w porę

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2018

Cukrzyca to choroba, której wykrycie nie musi być wcale proste. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dolegliwości mogą mieć takie właśnie podłoże, koniecznie poznaj 7 objawów, które pomogą Ci to ocenić.

Jest to szczególnie ważne, jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, co oznacza, że masz rodzinną historię tej choroby lub też niezdrowymi wyborami żywieniowymi i stylem życia narażasz się na jej rozwój.

W dzisiejszym artykule poznaj 7 objawów jakie moze powodować cukrzyca.

Co warto wiedzieć o cukrzycy?

Im lepiej znamy daną chorobę, tym łatwiej może być nam ją rozpoznać. Właśnie dlatego warto znać główne i najbardziej charakterystyczne objawy cukrzycy, które pozwolą Ci w porę podjąć odpowiednie kroki, by zapobiec jej rozwojowi.

Cukrzyca najczęściej dotyka osób między 40 a 60 rokiem życia. W większości przypadków pacjenci nie zdają sobie sprawy z zagrożenia tak długo, aż przez przypadek lekarz nie postawi takiej diagnozy.

Cukrzyca typu I to przewlekła choroba, na którą nie ma lekarstwa. Charakteryzuje się ona zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, co jest związane z niewystarczającą produkcją insuliny lub opornością na tę substancję.

Aby wykryć cukrzycę, najlepiej jest przeprowadzić badanie krwi. Jeśli poziom cukru we krwi przekracza 125 miligramów na decylitr, świadczy to o rozwoju tej choroby. Cukrzyca ma jednak różne oblicza:

  • Cukrzyca typu I: W tym przypadku trzustka nie radzi sobie z produkcją insuliny. Jest to bardziej powszechny typ cukrzycy w przypadku dzieci i młodych dorosłych. Leczenie obejmuje zastrzyki z insuliną oraz dbałość o zdrową dietę.
  • Cukrzyca typu II: Ciało nie radzi sobie z odpowiednim wykorzystaniem insuliny. Częściej spotyka się cukrzycę tego typu w przypadku osób starszych, prowadzących siedzący tryb życia oraz u osób otyłych. Leczenie tego rodzaju cukrzycy obejmuje zażywanie leków obniżających poziom cukru we krwi, a także zwiększenie aktywności fizycznej i dbałość o zdrowe odżywianie.
  • Cukrzyca ciążowa: Jest to rodzaj cukrzycy, który rozwija się u kobiet w ciąży. Jest to wynik blokowania działania insuliny przez inne hormony. Najczęściej cukrzyca ciążowa dotyka kobiet po 25 roku życia, szczególnie jeśli zmagają się one dodatkowo z nadciśnieniem lub bardzo przytyły w ciąży. Innym czynnikiem ryzyka może być także genetyka, a konkretniej zespół policystycznych jajników. Leczenie wymaga odpowiednich nawyków żywieniowych oraz zwiększenia aktywności fizycznej.

Jak wykrywana jest cukrzyca?

Wiele różnych objawów i dolegliwości może świadczyć o tym, że źródłem problemu jest właśnie cukrzyca. Zwróć uwagę na te najbardziej charakterystyczne, a pomoże Ci to szybciej uzyskać odpowiednią diagnozę i wdrożyć leczenie.

1. Częste oddawanie moczu

Jeśli zaobserwujesz u siebie częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu, może to świadczyć o rozwoju cukrzycy.

Oddawanie moczu częstomocz objawem cukrzycy

Częstomocz, jak określają tę przypadłość lekarze, może nasilać się szczególnie w nocy. Jeśli budzisz się nawet kilkakrotnie i wstajesz do łazienki, koniecznie weź pod uwagę, że winna może być cukrzyca.  Częstomocz może bowiem nie mieć związku ze zwiększonym przyswajaniem płynów.

2. Spadek wagi

Zwracaj uwagę na nagły spadek masy ciała. Jeśli tracisz kilogramy, pomimo tego, że nie stosujesz nowej diety, ani nie zmieniłaś poziomu aktywności fizycznej, winna może być właśnie cukrzyca, a konkretniej zaburzenia pracy trzustki.

Ten objaw jest bardziej charakterystyczny dla cukrzycy wieku dziecięcego, jednak może przytrafić się także osobie dorosłej.

3. Ciągłe pragnienie

Jeśli niezależnie od tego, ile płynów wypijasz dziennie, ciągle towarzyszy Ci pragnienie i suchość jamy ustnej i gardła, koniecznie przebadaj się pod kątem cukrzycy. Kiedy organizm domaga się nieskończonej ilości płynów, może to świadczyć o różnych dolegliwościach, dlatego też nie ignoruj tego objawu.

Picie wody pragnienie a cukrzyca

Ludzkie ciało domaga się zwiększonego przyswajania płynów, by zrekompensować sobie ich utratę – na przykład z moczem czy potem. Sięgaj po czystą wodę, naturalne soki i ziołowe napary. Unikaj za to gazowanych napojów, kawy, napojów alkoholowych i soków butelkowanych.

Wbrew temu, co się może wydawać, nie gaszą one pragnienia, a jedynie podnoszą poziom cukru we krwi.

4. Uczucie swędzenia i mrowienia

Kolejnym charakterystycznym objawem towarzyszącym cukrzycy, a konkretniej – zaburzeniom krążenia, jest chroniczne uczucie swędzenia i mrowienia w całym ciele. Lekarze określają ten symptom mianem neuropatii. Objaw ten może nasilać się nocą.

5. Chroniczne zmęczenie

Cukrzyca sprawia, że niezależnie od liczby przespanych godzin, stale czujemy się senni i zmęczeni. Przewlekłe przemęczenie to najczęściej objaw cukrzycy typu II.

Zmęczona kobieta a cukrzyca

6. Zaburzenia widzenia

Już w początkowym stadium rozwoju cukrzycy, wielu pacjentów skarży się na zaburzenia widzenia i pogarszający się stan ich wzroku. Z czasem wielu z nich musi zacząć stosować okulary korekcyjne. Jeśli zdiagnozowana zostanie u Ciebie cukrzyca, koniecznie udaj się także na wizytę kontrolną do okulisty.

Pomoże Ci to uniknąć pogłębiającego się uszkodzenia wzroku. Pozwoli Ci to także na odpowiednie leczenie i profilaktykę chorób oczu, które często występują wspólnie z cukrzycą.

7. Wolne gojenie się ran

Spowolniona regeneracja skóry i długo gojące się rany to charakterystyczny objaw cukrzycy. Wynika to z problemów z tak zwaną waskularyzacją.

Blizna

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.