Zespół policystycznych jajników – 7 objawów

· Grudzień 23, 2017
Jeśli kilka objawów występuje jednocześnie, warto udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania diagnostyczne.

Zespół policystycznych jajników jest chorobą wywoływaną przez zaburzenia hormonalne. Towarzyszące temu schorzeniu objawy potrafią być bardzo dokuczliwe i znacznie obniżają jakość życia kobiet. Czym charakteryzuje się zespół policystycznych jajników?

Przede wszystkim w jajnikach powstają niewielkie cysty czy torbiele, a błona śluzowa tego organu rozrodczego sztywnieje. Choroba może dawać pierwsze objawy już w okresie dojrzewania, a następnie rozwijać się w okresie rozrodczym. Koniecznie czytaj dalej i poznaj 7 objawów, których nie warto ignorować.

Zespół policystycznych jajników to efekt zbyt wysokiego poziomu androgenów u kobiet. Może wywoływać to wiele nieprzyjemnych objawów negatywnie odbijających się na samopoczuciu i samoocenie pacjentek. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie brakuje sposobów leczenia zarówno objawów, jak i samych zaburzeń hormonalnych. Kluczem jest jednak jak najwcześniejsza i jak najdokładniejsza diagnoza.

1. Piegi a zespół policystycznych jajników

Piegi

Za bardzo dużą liczbą piegów na naszym ciele kryje się wiele czynników i przyczyn. Kiedy jednak pojawiają się one niespodziewanie na naszej skórze, może się okazać, że przyczyną są zaburzenia hormonalne. U kobiet z zaburzoną produkcją androgenów zauważa się podwyższony poziom insuliny we krwi. W konsekwencji prowadzi to do pojawiania się piegów i pieprzyków na takich obszarach ciała jak:

  • szyja
  • pachy
  • twarz
  • dłonie
  • wewnętrzna strona ud

2. Problemy z zajściem w ciążę i bezpłodność

Wiele kobiet cierpiących na policystyczne jajniki nie ma problemów z zajściem w ciążę. Zdarza się jednak, że choroba ta wywołuje zaburzenia owulacji, co znacznie utrudnia zajście w ciążę. Dodatkową trudnością są także zaburzenia hormonalne, które zwiększają ryzyko poronienia. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na unormowanie poziomu hormonów i zwiększenie szansy na zajście w ciążę.

3. Przybieranie na wadze

Nagłe przybieranie na wadze także może być efektem zaburzeń hormonalnych, a więc jest kolejnym objawem typowym w zespole policystycznych jajników. Nawet połowa pacjentek zmagających się z tą chorobą ma problem z utrzymaniem odpowiedniej wagi. Niestety w takim przypadku sama dieta i ćwiczenia fizyczne mogą nie wystarczyć. Leczenie pod nadzorem lekarza będzie w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem.

4. Trądzik

Trądzik to problem bardzo zróżnicowany, w zależności od tego, jakie przyczyny się za nim kryją. Jest to bardzo widoczny objaw, który potrafi znacznie obniżać samoocenę. W przypadku zespołu policystycznych jajników, za trądzikiem kryje się nadmierna produkcja testosteronu.

5. Nadmierne owłosienie

Depilacja

Zespół policystycznych jajników niesie często ze sobą nadmierne owłosienie całego ciała. Oczywiście każdy człowiek tak czy siak ma włosy na ciele, jednak w przypadku tego schorzenia, nadmierna produkcja testosteronu (który przecież jest hormonem męskim) sprawia, że włosy na ciele są grubsze, ciemniejsze i o wiele bardziej widoczne.

6. Wypadanie włosów

Wypadanie włosów to objaw wielu różnych dolegliwości i problemów zdrowotnych. Wpływają na to zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne – czyli zarówno czynniki środowiskowe, jak i niedobór substancji odżywczych. Wykorzystywanie niektórych kosmetyków czy produktów również może prowadzić do zwiększonego wypadania włosów, gdyż osłabiają one bezpośrednio mieszki włosowe i pogarszają krążenie krwi w skórze głowy.

Jeśli jednak zauważysz, że nadmiernemu wypadaniu włosów towarzyszą także inne z opisywanych w tym artykule objawów, koniecznie udaj się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Wypadanie włosów w połączeniu z innymi dolegliwościami może bowiem świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, a więc i o takich schorzeniach jak zespół policystycznych jajników.

7. Depresja i lęki

Smutna kobieta

Zaburzenia hormonalne towarzyszące zespołowi policystycznych jajników często prowadzą także do wahań nastroju, drażliwości i pogorszenia samopoczucia psychicznego. Kobiety cierpiące na tę przypadłość częściej zapadają na depresję i stany lekowe, zwłaszcza że objawy tej choroby obniżają ich samoocenę, odbierają satysfakcję z życia seksualnego i często pozbawiają także płodności.

Opisywanych powyżej objawów nie należy ignorować, zwłaszcza jeżeli występują wspólnie. Wczesna diagnoza to klucz do skutecznego leczenia, minimalizowania przykrych objawów i uniknięcia konsekwencji psychologicznych. Udaj się do lekarza i wykonaj badania, które pozwolą Ci się upewnić, co kryje się za Twoimi dolegliwościami.