Odwodnienie organizmu – 7 objawów

· Marzec 14, 2018
Aby uniknąć problemów zdrowotnych i wszelkich konsekwencji odwodnienia organizmu, należy pić co najmniej 6 do 8 szklanek wody dziennie.

Odwodnienie organizmu może objawiać się na wiele różnych sposobów. Odwodnienie organizmu wpływa bowiem nie tylko na nasz wygląd, ale i na funkcjonowanie organów wewnętrznych i wszelkich tkanek ciała.

Regularne picie wody powinno stać się Twoim podstawowym nawykiem i nieodłącznym elementem każdego dnia. Z pewnością poczujesz różnicę.

Woda optymalizuje wszelkie funkcje życiowe i działanie organów wewnętrznych. Odpowiednie nawodnienie organizmu poprawia dotlenienie komórek ciała i utrzymuje tkanki w dobrej kondycji. Optymalna dawka wody jest także kluczowa dla prawidłowego wydalania toksyn i produktów przemiany materii z organizmu.

Wiele osób na co dzień zapomina o piciu wody, przez co stopniowo dochodzi do odwodnienia organizmu. Odwodnienie niesie ze sobą wiele konsekwencji dla zdrowia i wyglądu. Wpływa też negatywnie na ogólną jakość życia i nasze samopoczucie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozpoznać, że pijesz zdecydowanie za mało wody, koniecznie czytaj dalej i poznaj 7 charakterystycznych objawów odwodnienia organizmu.

1. Odwodnienie a zaparcia

Zaparcia to rodzaj zaburzeń trawiennych charakteryzujący się niemożliwością lub trudnościami z wypróżnieniem, a więc usunięciem z organizmu produktów przemiany materii.

Przewlekłe zaparcia mogą prowadzić do rozwoju stanów zapalnych w organizmie, a także do zaburzenia zdrowej flory bakteryjnej w jelitach. W konsekwencji pojawiają się także takie objawy jak wzdęcia i gazy.

 • Zaparcia czy wzdęcia mogą być efektem nieprawidłowej diety, ale w wielu przypadkach winne jest właśnie odwodnienie organizmu.
 • Woda działa jako doskonały lubrykant, jednocześnie zapewniając skuteczny transport produktów przemiany materii i ich wydalanie.

2. Suchość skóry

Jednym z pierwszych objawów odwodnienia organizmu jest suchość skóry i jej utrata blasku. Oczywiście czasami odpowiedzialne za problemy skórne są również czynniki zewnętrzne. Nie ignoruj jednak wagi odpowiedniego nawodnienia organizmu dla zdrowia i wyglądu skóry.

 • Woda bierze aktywny udział w procesach krążenia. Jest to kluczowe dla odpowiedniego nawilżenia skóry i produkcji sebum.
 • Odwodnienie organizmu wywołuje wysuszenie komórek skóry, a także utrudnia ich regenerację. 

3. Wysuszenie błon śluzowych

Odwodnienie organizmu może objawiać się także poprzez wysuszenie błon śluzowych, zwłaszcza jamy ustnej, języka czy warg. Niedobór wody w organizmie wpływa bowiem na ograniczoną produkcję śliny.

Suche usta a odwodnienie organizmu

 • Odwodnienie na początkowym etapie objawia się stałym pragnieniem.
 • Pij wodę jak najczęściej, by do tego nie dopuścić!

4. Cienie i worki pod oczami

Kolejną estetyczną konsekwencją niedoboru wody w organizmie jest pojawianie się cieni i worków pod oczami. Objaw ten wiąże się także z takimi dolegliwościami jak retencja płynów w organizmie oraz stany zapalne.

 • Odwodnienie organizmu wpływa negatywnie na krążenie krwi. Komórki nie są więc odpowiednio ukrwione i dotlenione.
 • Wpływa to na nasze ogólne samopoczucie oraz wygląd naszej twarzy.

5. Bóle mięśniowe

Niewystarczające nawodnienie organizmu może skutkować także nawracającymi bólami mięśni. Woda jest bowiem składnikiem niezbędnym dla utrzymywania zrównoważone poziomu elektrolitów, substancji wpływających bezpośrednio na kondycję naszych mięśni.

 • Mięśnie wymagają odpowiedniego nawodnienia, aby były silne i wolne od bólu oraz stanów zapalnych.
Ból pleców a odwodnienie organizmu

6. Migreny

Migreny oraz bardzo intensywne bóle głowy mogą być efektem odwodnienia organizmu. Dzieje się tak dlatego, że odwodnienie wpływa bezpośrednio na zdolność dotlenienia komórek ciała. Niedobór wody w organizmie prowadzi więc do zwiększonego napięcia czaszkowego.

 • Płyny są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
 • Woda to także kluczowy element wszelkich procesów hormonalnych.

7. Zaburzenia oddawania moczu

Zanim udasz się do lekarza i wykonasz badanie moczu, zaburzenia tego typu możesz ocenić także samodzielnie, zwracając uwagę na częstość oddawania moczu, a także jego kolor czy zapach. Jak samodzielnie rozpoznać odwodnienie?

Próbka moczu a odwodnienie organizmu

 • Odwodnienie organizmu objawia się rzadszymi wizytami w toalecie. Mocz przybiera także ciemniejszy, bardziej nasycony żółty kolor.
 • W wyniku niedoboru wody w organizmie mocz może charakteryzować się również silniejszym zapachem.
 • Częste są również przypadki uczucia parcia na pęcherz, przy jednoczesnych trudnościach z oddawaniem moczu.
 • Odwodnienie organizmu znacznie zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych.

Jeśli zaobserwujesz u siebie chociaż jeden z opisywanych powyżej objawów, musisz jak najszybciej zwiększyć dzienne spożycie wody. Optymalna dawka to od 6 do 8 szklanek wody dziennie. Dodatkowo możesz nawodnić również organizm zwiększając dzienne spożycie owoców i warzyw.