Domowy napój z elektrolitami, by zapobiec odwodnieniu

Domowy napój z elektrolitami, by zapobiec odwodnieniu

Ostatnia aktualizacja: 07 września, 2018

Określenie “napój z elektrolitami” na pierwszy rzut oka może wydawać się mało interesujące. Niemniej jednak pamiętać należy, że jest to jeden z najlepszych sposobów pozwalających skutecznie zatrzymać proces postępującego odwodnienia organizmu, na przykład podczas długotrwałej biegunki lub innych tego rodzaju problemów zdrowotnych.

Z odwodnieniem mamy ogólnie rzecz biorąc do czynienia zawsze wtedy, gdy Twój organizm traci lub wydala więcej płynów niż otrzymuje. Objawy jakie temu zjawisku towarzyszą mogą być dość złożone i w związku z tym trudne do rozpoznania dla niewprawnego oka. Ale jeśli przeczytasz nasz dzisiejszy artykuł, to dowiesz się jak własnoręcznie przygotować w zaciszu własnego domu pyszny napój z elektrolitami.

Każdego dnia tracisz płyny w postaci moczu i potu. Tak samo każdego dnia wymieniasz te utracone ilości poprzez jedzenie i picie. Zwykle Twoje ciało utrzymuje wszystko w bardzo delikatnej równowadze, regulując na bieżąco ilość zużywanej wody do zapewnienia ciągłości swoich procesów fizjologicznych.

Niektóre minerały i pierwiastki, takie jak sód, potas i chlor, są również zaangażowane w proces utrzymywania równowagi płynów w organizmie. Proponujemy w tym miejscu poświęcić kilka minut na przeczytanie dalszej części artykułu.

Picie wody

Pozwoli Ci to poznać rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat odwodnienia. A konkretnie przyczyny tego zjawiska i dawane przez nie objawy oraz naturalne sposoby ich leczenia lub zapobiegania. Dowiesz się także jak przygotować sobie samodzielnie napój z elektrolitami, który pomoże Ci uporać się z tym problemem.

Możesz się dość mocno odwodnić, nie pijąc wystarczających ilości wody lub tracąc więcej płynów ustrojowych niż zwykle. Brak równowagi płynów powoduje odwodnienie. Może się to zdarzyć bardzo stopniowo lub nagle, w zależności od tego, jak Twój organizm wydala wodę poprzez płyny ustrojowe oraz od Twojego wieku.

Małe dzieci i niemowlęta są szczególnie mocno narażone na odwodnienie, ponieważ ich ciała są mniejsze i mają w związku z tym o wiele mniejsze rezerwy płynów. Starsze dzieci i nastolatki znacznie lepiej radzą sobie z zaburzeniami równowagi poziomu wody w organizmie.

Przyczyny odwodnienia i dlaczego napój z elektrolitami może Ci pomóc?

Odwodnienie organizmu wbrew pozorom może zdarzyć się nawet poprzez zwykłą nieuwagę lub drobne z pozoru zaniedbanie. Jego skutki mogą jednak być naprawdę poważne, warto więc zwrócić szczególną uwagę na najczęściej spotykane przyczyny odwodnienia.

 • Wypijanie zbyt dużej ilości alkoholu. W końcu alkohol jest także środkiem moczopędnym, który silnie pobudza układ wydalniczy. Jego nadużywaniu towarzyszy także pojawianie się bólu głowy, które to dolegliwości także są dość klarowną oznaką odwodnienia.
 • Nadmierna utrata krwi lub anemia.
 • Biegunka i wymioty wywołane czymkolwiek, od grypy żołądkowej do żółtej febry. Dolegliwości te eliminują płyny z organizmu osoby chorej w błyskawicznym tempie, prowadząc szybko do silnego odwodnienia i zaburzeń równowagi elektrolitowej.
 • Cukrzyca. Gdy poziom cukru we krwi jest wysoki przez długi czas, nerki zaczynają intensywnie usuwać glukozę wykorzystując do tego celu mocz. A to zarazem oznacza mniejszą ilość wody w organizmie.

Objawy, jakie najczęściej wiąże się z odwodnieniem

Jeśli dostrzeżesz u siebie kilka z powyższych objawów, to prawie na pewno będą one powodowane przez odwodnienie. Ale bez obaw, proponowany przez nas napój z elektrolitami szybko i sprawnie pomoże Ci uporać się z tym problemem.

Ból głowy
 • Poirytowanie, drażliwość lub wręcz przeciwnie – trudna do przezwyciężenia senność
 • Zimna lub nadmiernie spocona skóra
 • Wrażenie braku energii i ogólnej słabości
 • Niezdolność do wytwarzania łez podczas płaczu
 • Sztywny, suchy język i ogólne poczucie suchości w jamie ustnej.
 • Ograniczona częstotliwość i ilość oddawanego moczu, całkowity brak oddawania moczu przez 8 do 12 godzin lub bardzo ciemne jego zabarwienie.

Domowej roboty napój z elektrolitami jako znakomity sposób na odwodnienie

Po wszystkich zaprezentowanych powyżej informacjach pora przejść wreszcie do konkretów – oto przepis na domowej receptury napój z elektrolitami, który nie dość, że jest przepyszny, to jeszcze cechuje się właściwościami znakomicie redukującymi odwodnienie organizmu.

Jak należy go zastosować?

Wypij ten domowy napój z elektrolitami tego samego dnia, w którym go przygotowujesz. Popijaj go przez cały dzień. Jeśli wymiotujesz i cierpisz na biegunkę, zwróć uwagę na to ile tracisz płynów wskutek tych dolegliwości. Upewnij się także, że pijesz wystarczająco dużo wody i innych napojów, aby zastąpić braki płynów.

Dlaczego warto regularnie pić prezentowany napój?

Ten domowy napój z elektrolitami przeznaczony jest do leczenia odwodnienia poprzez zastąpienie wody i elektrolitów utraconych z powodu wymiotów i biegunki. Są to częste objawy chorób, takich jak zapalenie żołądka i jelit i gorączka denga. Możesz go pić bez względu na wiek, a w razie potrzeby można go używać nawet ze zwierzętami domowymi.

Woda kokosowa

Kiedy jesteś silnie odwodniony, najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiednia dieta oparta na wodzie, herbacie, sokach owocowych i wodzie kokosowej.

Napój z elektrolitami rzecz jasna także będzie pod tym względem bardzo pomocny, a jeśli nie masz żadnych dostępnych tego typu produktów pod ręką, możesz zrobić sobie go samodzielnie. W rzeczywistości jest on naprawdę łatwy do przygotowania, a wszystkie niezbędne składniki masz już i tak zapewne w swojej kuchni.

Jak zrobić domowej roboty napój z elektrolitami?

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

 • 4 szklanki wody (1 litr)
 • Sok wyciśnięty z 3 cytryn
 • 1 łyżeczka do herbaty soli (5 g)
 • 1 łyżeczka do herbaty sody oczyszczonej (3 g)
 • 2 łyżka stołowa cukru (30 g)

Procedura przygotowania opisywanego napoju:

 • Najpierw doprowadź wodę do wrzenia.
 • Gdy zacznie się ona gotować, pozostaw ją wrzącą przez około 10 minut, a następnie przelej do odpowiedniego naczynia. Poczekaj, aż ostygnie do temperatury pokojowej.
 • Dodaj do niej sok z cytryny, sól i sodę oczyszczoną. Dosłodź cukrem do smaku.
 • Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki, upewniając się, że cukier całkowicie się rozpuści. W tym momencie przyrządzony własnoręcznie przez Ciebie napój z elektrolitami jest gotowy do picia w ciągu dnia.

Ten domowej roboty napój z elektrolitami można przechowywać w lodówce przez maksymalnie 24 godziny. Jeśli po jego piciu w ciągu dnia zostaną Ci jakieś resztki, wylej je i zrób sobie nową partię napoju. Przecież tak łatwo jest przygotować własny napój z elektrolitami… więc zacznij go robić bezzwłocznie, a z pewnością już wkrótce poczujesz się lepiej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.