Nawodnienie - dlaczego jest tak ważne?

Picie wystarczającej ilości wody pomaga wyeliminować zanieczyszczenia i substancje, których organizm już nie potrzebuje. Ponadto wystarczające nawodnienie utrzymuje w dobrym stanie nerki i wątrobę - narządy odpowiedzialne za wydalanie toksyn.
Nawodnienie - dlaczego jest tak ważne?

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Prawidłowe nawodnienie to klucz do zdrowia. Nie możemy zapominać, że kiedy jesteśmy spragnieni, nasze ciało jest już odwodnione, więc powinniśmy regularnie pić wodę, co najmniej jeden litr dziennie.

“Zapominam o piciu wody”, “Nie odczuwam pragnienia”, “Nie lubię smaku wody”, “Nie, dziękuję, wolę napoje gazowane”. Jeśli wypowiedziałeś niektóre z tych zdań więcej niż raz ten, artykuł jest dla Ciebie. Powiemy Ci, dlaczego nawodnienie jest tak ważne.

Jak uczono nas od szkoły podstawowej od 65% do 75% naszego ciała składa się z wody. Właśnie dlatego nawodnienie jest tak ważne, aby utrzymać nasze zdrowie w dobrej kondycji.

Spożycie wody jest podstawą dla każdej żywej istoty. Utracone płyny należy uzupełnić, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu i uniknąć komplikacji zdrowotnych.

Dlaczego nawodnienie jest tak ważne?

Każdego dnia Twoje ciało traci płyny poprzez pot, mocz, wypróżnienie i inne płyny ustrojowe. Szczególnie jeśli ćwiczysz lub w okresie upałów powinieneś zachować szczególną ostrożność.

Pokażemy Ci 7 korzyści z odpowiedniego nawodnienia:

1. Poprawia pracę mózgu

Spożywanie dużej ilości wody pozwala mózgowi pracować szybciej, wyostrza pamięć i poprawia nastrój. Odwodnienie zmniejsza zdolności poznawcze, uwagę, pamięć i zdolność koncentracji.

Jeśli chcesz zwiększyć wydajność, uniknąć bólów głowy, zwiększyć swoje umiejętności i mieć więcej możliwości rozwiązywania konfliktów, musisz dbać o nawodnienie Twojego ciała. Jeśli pijesz wystarczającą ilość wody, będziesz psychicznie czujny.

miniaturowy mózg

2. Przywraca ważne substancje chemiczne w ciele

Pocenie się, szczególnie podczas ćwiczeń fizycznych, powoduje wydalanie magnezu, potasu i sodu z organizmu. Jeśli nie uzupełnisz utraconych minerałów, może wystąpić zmęczenie, osłabienie mięśni i skurcze.

Pamiętaj, że woda transportuje składniki odżywcze i chemiczne poprzez Twoje narządy, tkanki i układy. Jeśli nie jesteś nawodniony, w jaki sposób właściwie rozdzielisz zapasy, jakich potrzebuje Twój organizm?

Przeczytaj także artykuł: Magnez – dowiedz się, dlaczego jest niezbędny dla Twojego mózgu

3. Oczyszcza tętnice

Lepiej zapobiegać niż leczyć problemy zdrowotne! Jeśli spożyjesz wystarczającą ilość płynów, możesz zachować zdrowe ciśnienie tętnicze i ułatwić eliminację odpadów w komórkach.

Z drugiej strony odwodnienie może spowodować niskie ciśnienie krwi i zwiększenie częstości akcji serca. Jeśli chcesz uniknąć tych problemów, lepiej nie zapomnij odpowiednio się nawodnić.

4. Dba o temperaturę ciała

Nasz organizm jest bardzo mądry. Kiedy Twoje ciało się nagrzewa, woda odgrywa fundamentalną rolę poprzez pocenie się i mechanizmy autoregulacji.

Aby zrównoważyć wzrost temperatury gruczoły potowe wydzielają płyn, który przemieszcza się w kierunku skóry, gdy zaczyna się gromadzić nadmiar ciepła. Jeśli nie pijesz wody poczujesz, że spada Twoja wydajność.

5. Pomaga wyeliminować toksyny

Picie wystarczającej ilości wody pomaga wyeliminować zanieczyszczenia i substancje, których organizm już nie potrzebuje. Ponadto wystarczające nawodnienie utrzymuje w dobrym stanie nerki i wątrobę – narządy odpowiedzialne za wydalanie toksyn.

Znaczenie kultywowania tego nawyku jest tak ważne, że na przykład w kulturze japońskiej powszechne jest spożywanie wody na czczo. Pomaga im to w lepszej detoksykacji i uniknięciu dolegliwości sercowych.

6. Poprawia pracę nerek

Spożycie wystarczającej ilości wody pomaga prawidłowo funkcjonować nerkom. Dobre nawodnienie pozwala wyeliminować odpady z moczem, co zapobiega dolegliwościom takim jak kamienie w nerkach.

Jeśli Twoje nerki chorują, wapń nie wchłania się prawidłowo do kości. Niektóre możliwe konsekwencje tego obejmują:

 • Zwiększone ryzyko anemii i ataków serca.
 • Akumulację kwasu we krwi.
 • W przypadku kobiet może to prowadzić do zaburzeń równowagi menstruacyjnej.

7. Ułatwia trawienie i wypróżnienie

Jeśli cierpisz na zaparcia, zwiększ spożycie płynów! Złe nawodnienie spowalnia proces trawienia, a zatem hamuje przechodzenie odchodów przez przewód pokarmowy.

Zaparcie pojawia się, gdy przejście odchodów przez jelito grube następuje powoli. Jeśli są tam dłużej niż to konieczne stolce stają się twardsze, a problemy pojawiają się podczas ewakuacji. Unikaj ich pijąc wodę!

Jak rozpoznać odwodnienie?

Wiesz już, dlaczego nawodnianie jest tak ważne. Teraz chcemy również, abyś nauczył się rozpoznawać oznaki odwodnienia. Jeśli nie nawadniasz się odpowiednio, Twoje ciało poinformuje Cię o tym poprzez różne objawy. Niektórymi z nich mogą być:

 • Ekstremalne pragnienie lub suchość w ustach.
 • Brak chęci oddawania moczu lub mocz o ciemnym kolorze.
 • Bóle lub zawroty głowy.
 • Suchość i brak elastyczności skóry.
 • Senność lub ogromne zmęczenie.
 • Brak łez podczas płaczu.
 • Przegrzanie ciała.
 • Zaparcia.

Ważne wskazania

Jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć i pamiętać, aby zachować nawyk codziennego nawodnienia:

Unikaj skrajności: 2 litry wody dziennie wystarczają do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Picie zbyt dużej ilości wody niż wskazane może spowodować inne problemy zdrowotne.

woda z imbirem na nawodnienie organizmu
 • Utwórz harmonogram: jeśli masz problemy z pamiętaniem o piciu wody, możesz ustawić alarmy w telefonie komórkowym i rejestrować ustalone godziny. Możesz też używać aplikacji, które przypominają Ci o tym obowiązku.
 • Zabieraj wodę ze sobą: spraw, aby butelka stała się Twoim wiernym towarzyszem, Twoim najlepszym przyjacielem. Przyzwyczaj się do zabierania ze sobą co najmniej 1 litra wody, abyś mógł ją wypić w ciągu dnia.
 • Dodaj naturalnego smaku: jeśli nie lubisz wody możesz dodać plasterek cytryny, mięty, ogórka, jabłka, bazylii… Istnieje wiele składników, których możesz użyć, by przygotować domową wodę smakową.
 • Dodaj wodę do rutyny ćwiczeń: Jeśli uprawiasz sport powinieneś nawadniać się przed, w trakcie i po każdym treningu. Oczywiście bez przesady!

Pamiętaj, że prawidłowe funkcjonowanie Twojego ciała zależy od właściwego nawodnienia. Spraw, aby picie wody i innych płynów stało się nawykiem, a Twoje ciało będzie Ci wdzięczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.