Stan przedcukrzycowy - 5 ważnych informacji

Podobnie jak jest to w przypadku cukrzycy, stan przedcukrzycowy zwykle nie prezentuje wyraźnych objawów. Dlatego to takie ważne, aby przeprowadzać regularne badania medyczne. Tylko w taki sposób bowiem będziemy w stanie w porę wykryć te ukrytą dolegliwość.
Stan przedcukrzycowy - 5 ważnych informacji
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Stan przedcukrzycowy to nic innego jak zbyt wysoki poziom cukru we krwi utrzymujący się przez dłuższy czas. Poziom cukru jest zbyt wysoki, ale stan przedcukrzycowy to jeszcze nie cukrzyca.

Większość z nas słyszała o chorobie jaką jest cukrzyca typu 2. Być może nawet osobiście znamy osobę, która na nią cierpi. Jest to poważna choroba znacznie obniżająca jakość życia osób nią dotkniętych. Wielu naukowców już uznało ją za światową epidemię.

W przypadku cukrzycy ciało traci swoją zdolność do kontrolowania i regulowania poziomu cukru we krwi. Zwykle zanim pojawią się poważne i jasno wskazujące na chorobę objawy, mija sporo czasu, a chory nie zdaje sobie sprawy z tego, co dzieje się z jego organizmem.

To właśnie wtedy wchodzą w grę umiejętności i wiedza lekarzy. Powinni umieć jak najszybciej rozpoznać pierwsze objawy, jakie prezentuje stan przedcukrzycowy oraz cukrzyca.

Co musisz wiedzieć to fakt, że jeśli Twój lekarz zdiagnozował u Ciebie stan przedcukrzycowy, istnieje wysokie ryzyko, że rozwinie się u Ciebie cukrzyca typu 2, jak również problemy z sercem oraz zwiększone ryzyko wylewu oraz udaru.

Badanie cukru we krwi

Nie jest to błaha dolegliwość. Pamiętaj, że mamy do czynienia z poważnym schorzeniem, które koniecznie trzeba poznać i nauczyć się kontrolować.

Podamy Ci kilka kluczowych czynników.

Koniecznie zobacz też artykuł: Superfood: składniki odżywcze poprawiające funkcjonowanie mózgu

Uwaga, zbyt wysoki poziom cukru we krwi to poważny problem

Kto jest najbardziej narażony na stan przedcukrzycowy?

  • Osoby z historią cukrzycy w rodzinie.
  • Pacjenci z nadwagą.
  • Osoby starsze niż 45 lat, które nie utrzymują odpowiedniej diety.
  • Kobiety, które miały cukrzycę podczas ciąży.
  • Osoby z tendencją do gromadzenia się tłuszczu na brzuchu.
  • Innym czynnikiem zwiększającym ryzyko jest utrzymywanie siedzącego trybu życia.
  • Pojawienie się cukrzycy może również wywołać zespół jajników torbielowatych.
Mężczyzna u lekarza

Jakie objawy ma stan przedcukrzycowy?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jednym z najbardziej problematycznych czynników związanych z cukrzycą oraz stanem przedcukrzycowym jest fakt, że czasami upływają całe lata, zanim pojawią się jasne i bezsprzeczne objawy.

Na podstawie naszej historii medycznej oraz cech charakterystycznych jak również regularnie wykonywanych badań, lekarz jest w stanie stwierdzić, czy pojawia się już podniesiony poziom cukru we krwi oraz czy należy się tym faktem zająć na poważniej.

Warto jednak znać pewne podstawowe objawy. Należą do nich:

  • Częste infekcje
  • Ciągłe uczucie pragnienia
  • Przemęczenie i senność
  • Częste oddawanie moczu

Jak widać, są to objawy bardzo ogólne i towarzyszące często również innym dolegliwościom. Same w sobie nie są wprawdzie bardzo poważne, ale mogą obniżyć jakość naszego życia oraz zmniejszyć efektywność naszych codziennych zajęć. Dlatego też warto zwracać na nie uwagę.

Wchodzą tutaj w grę regularne badania kontrolne u lekarza.

Stan przedcukrzycowy – jakie badania należy wykonać, aby go wykryć?

  • Poziom glukozy na czczo. Jest to najczęściej wykonywane badanie. Polega na prostej analizie krwi pod kątem poziomu cukru po minimum 8 godzinach bez jedzenia.
  • Jeżeli nasz poziom cukru we krwi wynosi od 100 do 125 miligramów na decylitr (mg/dl) uważa się, że występuje już stan przedcukrzycowy.
  • Inny test wykonuje się na bazie tolerancji na glukozę. Polega ona na podaniu pacjentowi napoju z zawartością glukozy, aby po dwóch godzinach wykonać kolejne badanie krwi, w którym okaże się, w jaki sposób nasz organizm radzi sobie z cukrem.
  • Jeżeli poziom glukozy będzie wynosił od 140 mg/dl do 200 mg/dl, również mamy do czynienia ze stanem przedcukrzycowym.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Naturalnie obniżamy poziom cukru we krwi!

Stan przedcukrzycowy – w jaki sposób go cofnąć

Okazuje się, że stan przedcukrzycowy jest możliwy do opanowania. Jeżeli zmienimy nasz styl życia, zastępując niezdrowe nawyki tymi dobrymi, możemy zapobiec pojawieniu się cukrzycy bądź całkowicie ją zatrzymać.

Dwoje ludzi na spacerze na plaży

Aby osiągnąć ten cel, koniecznie wprowadź w życie poniższe wskazówki:

  • Opieraj swój sposób odżywiania się na diecie śródziemnomorskiej: oleje roślinne, suszone owoce, warzywa, bakalie…
  • Dbaj o linię i unikaj nadwagi.
  • Dbaj o utrzymanie umiarkowanej – lecz regularnej – aktywności fizycznej.
  • Zwiększ poziom witaminy D3 w organizmie.

Podsumowując, jeżeli chcemy zatrzymać rozwój dolegliwości jaką jest stan przedcukrzycowy i opóźnić pojawienie się cukrzycy, musimy zdobyć się na świadomy wysiłek i podjąć konkretne kroki.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Štechová, K. (2018). Prediabetes. Interni Medicina pro Praxi.
  • Undas, A., Wiek, I., Stêpień, E., Zmudka, K., & Tracz, W. (2008). Hyperglycemia is associated with enhanced thrombin formation, platelet activation, and fibrin clot resistance to lysis in patients with acute coronary syndrome. Diabetes Care. https://doi.org/10.2337/dc08-0282
  • Salas-Salvadó, J., Bulló, M., Babio, N., Martínez-González, M. Á., Ibarrola-Jurado, N., Basora, J., … Ros, E. (2011). Reduction in the incidence of type 2 diabetes with the mediterranean diet: Results of the PREDIMED-Reus nutrition intervention randomized trial. Diabetes Care. https://doi.org/10.2337/dc10-1288
  • American Diabetes Association. (2016). 2016 American Diabetes Association (ADA) Diabetes Guidelines Summary Recommendation from NDEI. National Diabetes Education Initiative.
  • Vanherwegen, A. S., Gysemans, C., & Mathieu, C. (2017). Vitamin D and Diabetes. In Vitamin D: Fourth Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-809963-6.00106-1
  • Lumb, A. (2014). Diabetes and exercise. Clinical Medicine, Journal of the Royal College of Physicians of London. https://doi.org/10.7861/clinmedicine.14-6-673
  • Hanyu, H. (2014). Diabetes mellitus and dementia. Brain and Nerve.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.