Niezdrowe nawyki prowadzące do chorób

23 lipca, 2015

Siedzący tryb życia, brak ruchu na co dzień – to nawyki, których skutki nasze ciało odczuwa niemalże natychmiast i cierpi z tego powodu. Spędzając popołudnie na kanapie przed telewizorem, dodatkowo pochłaniamy niekontrolowane ilości niezdrowych przekąsek, i w efekcie przybieramy na wadze. Koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na styl naszego życia i codzienne nawyki, które mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Czasami nadmiar obowiązków sprawia, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że prowadzony przez nas styl życia jest niezdrowy i może poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Z tego względu, powinniśmy koniecznie przyjrzeć się naszym codziennym czynnościom, zachowaniu, obowiązkom, a w szczególności trosce, z jaką dbamy o nasze ciało. Jednym słowem – weź pod lupę swoje codzienne nawyki i oceń, czy sprzyjają one zachowaniu zdrowia, czy wręcz przeciwnie – mogą prowadzić do rozmaitych chorób.

Jeśli nauczymy się identyfikować ryzykowne nawyki w naszym codziennym życiu, możemy zaoszczędzić sobie niejednego bólu głowy i będziemy w stanie zapobiec wielu chorobom, które mogą być wynikiem niezdrowego stylu życia, a z których często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Poniżej przedstawiamy niektóre ze szkodliwych nawyków, które mogą nas wpędzić w poważne problemy.

Niezdrowe nawyki: używanie gąbki do czyszczenia

2#nawyki.jpg

Chociaż brzmi to dziwnie i prawdopodobnie niewielu z Was w to nie uwierzy – miejscem, w którym gromadzi się największa ilość zarazków w całym domu – jest kuchnia. Bez względu na to, ile wysiłku włożymy w utrzymanie jej w czystości, zawsze jest siedliskiem większej czy mniejszej ilości drobnoutrojów. Pamiętaj, że najgorszym rozwiązaniem jest niehigieniczne czyszczenie i szorowanie kuchni przy użyciu gąbki, ponieważ to narzędzie chłonie ogromną ilość bakterii i z łatwością przenosi je na wszystkie powierzchnie, z jakimi ma styczność. Z tego właśnie powodu, zaleca się stosowanie do czyszczenia blatów i innych powierzchni papierowych jednorazowych ręczników, wraz z którymi zarazki wylądują w koszu na śmieci.

Rzadka zmiana poduszek i materaców

Jednych z najczęstszych problemów – zwłaszcza w przypadku osób z alergią – które przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia, jest zbyt rzadka zmiana poduszek i materaców. Gdy nie są one regularnie prane, wentylowane lub zmieniane na nowe, stają się siedliskiem grzybów, roztoczy, martwego naskórka, który łuszczy się podczas snu, łupieżu oraz wielu innych cząstek, które z wraz z upływem czasu stają się naprawdę nie higieniczne i poważnie mogą wpłynąć na ogólny stan naszego zdrowia. Zaleca się od czasu do czasu wymieniać materace i poduszki na nowe – dzięki czemu zyskamy nie tylko na zdrowiu, ale i na jakości nocnego odpoczynku.

Inną z porad w celu uniknięcia przykrych skutków gromadzenia się bakterii w sypialni jest wymiana pościeli przynajmniej co trzy dni i pranie jej w gorącej wodzie. Ponadto, zalecamy stosowanie nieprzemakalnych ochraniaczy na materac i na poduszki. Zobaczysz, że nawyki te pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie.

Częste korzystanie z odkurzacza

2#:nawyki.jpg

Dla wielu osób korzystanie z odkurzacza jest czymś zupełnie normalnym i niezbędnym do utrzymania czystości w domu. Tego typu nawyki mogą jednak niekorzystnie wpłynąć na stan naszego zdrowia. Powodem tego jest fakt, że w czasie odkurzania nie eliminujemy brudu, lecz sprawiamy, że kurz unosi się w powietrzu, a stamtąd trafia do płuc osób, które znajdują się w pobliżu. W celu zredukowania tych niedogodności powinniśmy się zdecydować na naprawdę dobry odkurzacz i nie używać go zbyt często.

Grillowane mięso

Podczas grillowania – mięso uwalnia tłuszcz, który w kontakcie z ogniem, sprawia, że powstaje dym, który z kolei może okazać się bardzo szkodliwy dla naszego układu oddechowego. Niektórzy lekarze twierdzą, że dym ten jest rakotwórczy. Aby zredukować szkody wynikające z działania dymu, zaleca się pieczenie mięsa owiniętego w folię aluminiową.

Spędzanie czasu przed telewizorem

3#:nawyki.jpg

W ostatnich latach zwyczaj oglądania telewizji przez długie godziny z rzędu przybrał na intensywności. Takie nawyki doprowadzają do stale rosnącej liczby osób z nadwagą i otyłością. Wylegiwanie się całymi popołudniami na kanapie przed telewizorem bez najmniejszej aktywności fizycznej oraz ciągłym podjadaniu niezdrowych i kalorycznych przekąsek jest gwarancją przyszłych problemów zdrowotnych. Wyłącz zatem telewizor, ubierz sportowe obuwie i poruszaj się trochę!

Bez wątpienia niektóre nawyki, które uważamy za zdrowe i stosując je – troszczymy się o naszych bliskich, w rzeczywistości wcale nie są ani takie dobre, ani zdrowe. Już wiesz o czym dokładnie mowa – postaraj się zatem zmienić owe nawyki i żyć czysto, zdrowo i bez chorób, które często nieświadomie sami zapraszamy do swoich domów.