Trzustka - oczyszczanie za pomocą ziół

Możemy łączyć codzienne spożywanie zielonej herbaty z naparem z ostropestu plamistego. Jego właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne pomagają w stymulacji wzrostu komórek wątrobowych.
Trzustka - oczyszczanie za pomocą ziół
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Abyśmy mogły cieszyć się pełnią życia, niezbędne jest, by nasze organy wewnętrzne, takie jak np. trzustka pracowały perfekcyjnie – jak w zegarku. Jednak nie zawsze tak się dzieje.

Nieprawidłowy sposób odżywiania może obciążać jej pracę, co może prowadzić do podrażnienia, stanu zapalnego czy też gromadzenia większej ilości toksyn.

Czytając ten artykuł, podpowiemy jak możesz zadbać o swoją trzustkę stosując naturalne zioła.

Zdrowa trzustka

Z pewnością znasz co najmniej jedną osobę mającą jakikolwiek problem z trzustką. Bez wątpienia jedną z najpoważniejszych chorób z nią powiązanych jest nowotwór, jednak zazwyczaj większość jej dolegliwości jest zależna od insuliny.

Jak się jeszcze dowiesz w dalszej części tego artykułu, trzustka to prawdziwa fabryka umiejscowiona w naszym organizmie tuż za żołądkiem, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie soków trawiennych, które pozwalają na rozkład spożywanych pokarmów.

Schemat dróg żółciowych w organizmie człowieka

Trzustka jest organem odpowiedzialnym za produkcję insuliny. P onadto  odpowiada także za utrzymywanie odpowiedniego stężenia cukru we krwi. To właśnie zdrowa trzustka sprawia, że nie zapadamy na cukrzycę.

To bardzo ważny narząd, który zdecydowanie zasługuje na naszą uwagę i o to, by o niego dbać. Czy chciałabyś się dowiedzieć jakie zioła pomogą Ci w skuteczny sposób oczyszczać trzustkę i naturalnie o nią dbać?

Zioła, które sprawią, że Twoja trzustka będzie zdrowa

1. Cudowne właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata jest naturalnym antyoksydantem. Wciąż nieznane są jej wszystkie niesamowite właściwości.

Na przykład z niedawno przeprowadzonych badań opublikowanych na łamach naukowego czasopisma Metabolomics wynika, że codzienne picie zielonej herbaty wzmacnia zdrowie trzustki, a także pomaga ją chronić przed możliwym wystąpieniem nowotworu.

Filiżanka zielonej herbaty

Tajemnica tkwi w pewnym składniku, zwanym EGCG galusan epigalokatechiny, który niszczy komórki nowotworowe trzustki. Choć składnik ten nie stanowi lekarstwa sam w sobie, redukuje wpływ tych wolnych rodników chroniąc trzustkę.

Nie miej więc wątpliwości, że picie co najmniej jednej filiżanki zielonej herbaty każdego dnia, wyjdzie Ci jedynie na zdrowie.

2. Napar z ziela babki lancetowatej i z lukrecji

Czy znasz zalety i cenne właściwości tych dwóch leczniczych roślin? Picie przygotowanego z nich naparu, tuż po podstawowym posiłku, sprawi Ci wielką przyjemność.

Zaledwie kilka korzeni lukrecji w połączeniu z jedną łyżeczką babki lancetowatej, zalane szklanką gorącej wody stanowi wspaniały środek pomagający oczyścić trzustkę z zalegających w niej toksyn, a także działa na nią ochronnie.

Gałązki lukrecji

Być może o tym nie wiedziałaś, ale korzeń lukrecji zawiera pewną molekułę, która jest odpowiedzialna za odpowiednie stężenie glukozy, wykazuje działanie przeciwzapalne, a także działa leczniczo na trzustkę.

3. Lecznicze napary z rozmarynu i szałwii

Aromatyczny napar z rozmarynu i szałwii działa wspomagająco na trzustkę. Zdecydowanie wskazane jest spożywać go po kolacji. Nie dość, że działa ochronnie na narządy wewnętrzne, to jeszcze pomaga w relaksowaniu mięśni i przyczynia się do dobrego snu.

Rozmaryn posiada też właściwości łagodzące stany zapalne, a także pomaga w wydalaniu toksyn nagromadzonych w trzustce. Napar ten idealnie jest pić jeden raz dziennie.

Napar z rozmarynu

Wystarczy jedną gałązkę rozmarynu i pięć liści szałwii wrzucić do wody i doprowadzić do wrzenia. Pozostaw na pięć minut do zaparzenia, przestudź i pij z niewielką ilością pszczelego miodu.

4. Właściwości ostropestu plamistego

Zarówno w sklepach z produktami naturalnymi, jak i w aptekach możesz znaleźć ostropest plamisty przygotowany do sporządzania leczniczych naparów. Roślina ta zawiera sylimarinę. Jest to jeden z flawonolignanów pochodzenia roślinnego, który jest pomocny w oczyszczaniu z toksyn zarówno wątroby, jak i trzustki.

Dla osób, które cierpią na przykład na chorobę stłuszczeniową wątroby czy też na zapalenie trzustki stanowi idealne lekarstwo.

Tym bardziej, że właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne sylimariny mogą pomóc w stymulacji wzrostu komórek wątrobowych.

Kwiat ostropestu plamistego, by trzustka była zdrowa

Ostropest plamisty stosowany jest w większości, jeśli nie we wszystkich terapiach detoksykujących, gdy w grę wchodzi wątroba lub trzustka. Przygotowanie jest bardzo proste.

Wystarczy do wrzącej wody wrzucić jedną łyżeczkę nasion, zaczekać do zaparzenia. Tak przygotowany napar zaleca się pić po każdym posiłku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat specjalnych właściwości ostropestu plamistego, zapytaj o nie swojego lekarza lub farmaceutę. Ogólnie zaleca się spożywanie maksymalnie 45o mg dziennie.

Spożywając zioło w postaci kapsułek, możesz lepiej kontrolować przyjmowaną ilość, ale nie zastąpi to ich smaku i zapachu w postaci naparu.

Z omówionych w tym artykule ziół wybierz te, która najbardziej Ci odpowiadają. Spożywaj co najmniej dwie filiżanki każdego dnia.

Dobrym zwyczajem może być też stałe spożywanie zielonej herbaty, a oprócz tego, któryś z omówionych ziołowych naparów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Abud MA, Nardello AL, Torti JF (2017) Hypoglycemic Effect due to Insulin Stimulation with Plantago major in Wistar Rats. Med Aromat Plants (Los Angels) 6:292. doi: 10.4172/2167-0412.1000292
 • Kazazis, C. E., Evangelopoulos, A. A., Kollas, A., & Vallianou, N. G. (2014). The Therapeutic Potential of Milk Thistle in Diabetes. The Review of Diabetic Studies : RDS11(2), 167–174. http://doi.org/10.1900/RDS.2014.11.167
 • Moore, J., Yousef, M., & Tsiani, E. (2016). Anticancer Effects of Rosemary (Rosmarinus officinalis L.) Extract and Rosemary Extract Polyphenols. Nutrients8(11), 731. http://doi.org/10.3390/nu8110731
 • Sen, S., Roy, M., & Chakraborti, A. S. (2011). Ameliorative effects of glycyrrhizin on streptozotocin-induced diabetes in rats. The Journal of Pharmacy and Pharmacology. https://doi.org/10.1111/j.2042-7158.2010.01217.x
 • Yang, C. S., & Wang, X. (2010). Green tea and cancer prevention. Nutrition and Cancer. https://doi.org/10.1080/01635581.2010.509536
 • MedlinePlus. Páncreas. https://medlineplus.gov/spanish/pancreaticdiseases.html
 • Chin Med. 2010; 5: 13. Published online 2010 Apr 6. Beneficial effects of green tea: A literature review. doi: 10.1186/1749-8546-5-13
 • Revista Metabolomics. (2014). Green tea could reduce pancreatic cancer risk: Study explains how. https://www.sciencedaily.com/releases/2014/05/140530133214.htm
 • Int J Clin Exp Pathol. 2014; 7(1): 101–109. Published online 2013 Dec 15. Glycyrrhizin attenuates tissue injury and reduces neutrophil accumulation in experimental acute pancreatitis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3885464/
 • Interv Med Appl Sci. 2015 Mar; 7(1): 9–16. Published online 2015 Mar 20. Use of unripe plantain (Musa paradisiaca) in the management of diabetes and hepatic dysfunction in streptozotocin induced diabetes in rats. doi: 10.1556/IMAS.7.2015.1.2
 • Iran J Pharm Res. 2016 Summer; 15(3): 493–500. Silymarin: A Novel Natural Agent to Restore Defective Pancreatic β Cells in Streptozotocin (STZ)-induced Diabetic Rats. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5149036/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.