Choroba koronawirusowa (COVID-19) i jej najważniejsze symptomy

Choroba koronawirusowa (COVID-19) i jej najważniejsze symptomy

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Jak zapewne miałeś okazję wielokrotnie słyszeć w doniesieniach medialnych na przestrzeni ostatnich kilku tygodni, liczba ludzi, u których pojawiła się choroba koronawirusowa na całym świecie błyskawicznie rośnie.

Stosowane środki zapobiegawcze stają się coraz bardziej restrykcyjne. Ponadto w stosunku do każdej osoby podejrzanej o infekcję natychmiast stosowane są specjalne procedury.

Najbardziej ekstremalnym przypadkiem demonstrującym zagrożenie, z jakim wiąże się choroba koronawirusowa, są Włochy. Rząd tego kraju zarządził ogólną kwarantannę z jednoczesnym ograniczonym przemieszczaniem się obywateli. Ponadto wprowadził także ścisły zakaz wjazdu i wyjazdu obowiązujący na włoskich granicach.

Oczywiście gospodarka światowa doznała jak na razie niewielkiego zahamowania z powodu spadku aktywności. W rzeczywistości jednak globalny kryzys dotknie wkrótce większość światowych rynków akcji i walut.

Liczne krajowe i lokalne ministerstwa zdrowia opracowują obecnie naprędce przewodniki postępowania dla swoich zespołów ds. zdrowia oraz na potrzeby informowania ludności. W niektórych miejscach i regionach Europy i świata ludzie muszą obowiązkowo stosować się do wprowadzonych przepisów, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do interwencji policji.

Z kolei inne kraje sugerują jedynie, że ich obywatele powinni poddać się kwarantannie, jeśli uważają się za potencjalnie zagrożonych infekcją.

Oczywiste jest, że w czasach globalizacji żaden region planety nie leży poza zasięgiem koronawirusa COVID-19. Epidemia rozprzestrzeniła się głównie z powodu łatwości podróżowania i mieszania się ludności, które to zjawisko jest obecnie normą na całym świecie.

Ponadto pojawiło się wiele różnego rodzaju dezinformacji na temat koronawirusa COVID-19 udostępnianych na przykład za pośrednictwem sieci społecznościowych.

Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) została nawet zmuszona do opublikowania odpowiedniego artykułu zawierającego podstawowe porady dla ludzi, omawiającego także liczne mity i fakty dotyczące tego nowego koronawirusa.

Rozprzestrzeniająca się błyskawicznie na całym świecie choroba koronawirusowa spowodowała przytłaczającą wręcz ilość informacji w obiegu, jednak wiele z nich jest zwyczajnie błędnych. Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować Ci w skrócie, jakie są typowe objawy tej choroby i jak je zidentyfikować.

Czym w ogóle jest choroba koronawirusowa?

Zanim zagłębimy się w to, czym jest choroba koronawirusowa i jakie są rzeczywiste objawy infekcji, musisz pamiętać, co dokładnie mamy na myśli, mówiąc o tym konkretnym mikroorganizmie. Wiedza jest przecież podstawą zapobiegania jej i wykrywania.

Koronawirusy to rodzina wirusów, która znana jest od bardzo dawna. Ogólne określenie, poprzez które odnosimy się do obecnej epidemii, może być dosyć mylące, ponieważ choroba koronawirusowa wywoływana jest przez konkretny szczep, który ma swoją własną nazwę.

Koronawirus SARS-CoV-2

Dokładnie od 7 stycznia 2020 roku wiemy, że nowa odmiana koronawirusa, który odpowiada za obecną sytuację, to 2019-nCoV, później przemianowana na SARS-CoV-2. Ta odmiana zaczęła wywoływać infekcje u ludzi pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan znajdującym się w Chinach. Ta właśnie choroba koronawirusowa nosi nazwę COVID-19.

Na całym świecie miały miejsce trzy główne wybuchy infekcji spowodowanej przez koronawirusa przenoszonego przez ludzi, wliczając ten obecny. Poprzednią taką sytuacją, którą zapewne możesz pamiętać, był zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (zwany potocznie „SARS”).

Koronawirusy mają stosunkowo dobrze udokumentowane sposoby rozprzestrzeniania się w środowisku zwierzęcym. Jednak niedawno jeden ze szczepów należących do tej rodziny zmutował i przeniósł się także na ludzi. Oznacza to, że rozszerzył się poza konkretny, kontrolowany przypadek i stał się epidemią o zasięgu ogólnoświatowym.

Ta właśnie choroba koronawirusowa została spowodowana gatunkiem (szczepem) SARS-CoV-2.

W jaki sposób przenoszona jest choroba koronawirusowa?

Choroba koronawirusowa (COVID-19) rozprzestrzenia się zazwyczaj drogą kropelkową, poprzez kontakt z płynami ustrojowymi, takimi jak wydzieliny z nosa lub ust zakażonych osób. Wirus unosi się także w powietrzu.

Oznacza to, że jest w stanie on podróżować w powietrzu, gdy ludzie wydalają z siebie zainfekowane wydzieliny. Na przykład wtedy, gdy kaszlą lub kichają. Gdy osoba zdrowa wdycha wspomniane wydzieliny, wirus jest w stanie spenetrować jej błonę śluzową.

Wydzieliny takie mogą pozostać na niektórych powierzchniach, a wirus pozostaje w nich aktywny przez pewien czas.

Jeśli w tym okresie osoba niezakażona wejdzie w kontakt z tymi płynami, a następnie dotknie którejkolwiek z błon śluzowych – na przykład oczu, nosa lub ust – dłonią, na powierzchni której znajdują się wirusy, najprawdopodobniej zarazi się tą chorobą.

Naukowcy wykryli też koronawirusa w kale zarażonych osób. Ogłosili jednak, że prawdopodobieństwo jego rozprzestrzeniania się tą drogą jest bardzo niskie, jak wynika z przeprowadzonych przez nich badań.

Choroba koronawirusowa i jej podstawowe symptomy

Jak się dowiedzieć, czy zachorowałeś na chorobę koronawirusową COVID-19? Jakie jej objawy można wcześnie wykryć? Wiedząc, że jest to wirus przenoszony przez wydzieliny z nosa i ust, logiczne jest powiązanie go z typowymi objawami związanymi z grypą.

Ogólnie rzecz biorąc choroba koronawirusowa COVID-19 objawia się poprzez zespół trzech występujących łącznie symptomów. Są to:

Choroba koronawirusowa COVID-19
  • Gorączka
  • Suchy kaszel
  • Uczucie zmęczenia lub wręcz wyczerpania

Istnieją także inne rzadziej występujące i łagodniejsze objawy, takie jak katar, katar, odynofagia (ból podczas przełykania), ból gardła i biegunka. Nie pojawiają się one jednak we wszystkich przypadkach. W rzeczywistości są także ludzie zarażeni wirusem SARS-CoV-2, którzy nie wykazują żadnych objawów choroby.

Naukowcy szacują, że od 15 do 20% zarażonych osób poważnie zachoruje. Zasadniczo większość z nich będzie w wieku podeszłym lub będzie cierpieć na różne schorzenia współistniejące, takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i immunosupresję.

Oznaczenie COVID-19 dotyczy choroby zakaźnej układu oddechowego wywołanej infekcją wirusa SARS-CoV-2, który doprowadził do wybuchu obecnej epidemii.

Co powinieneś zrobić, jeśli dostrzegasz u siebie objawy choroby koronawirusowej COVID-19?

Oficjalne wytyczne zmieniają się z dnia na dzień i dla każdego kraju z osobna. Ogólna zasada jest jednak taka, że powinieneś skonsultować się ze służbą zdrowia, jeśli dostrzeżesz u siebie symptomy podobne do któregokolwiek z trzech wymienionych powyżej. Albo gdy wszystkie trzy objawy występują u Ciebie jednocześnie.

Ponadto powinieneś zrobić to samo, jeśli miałeś kontakt z osobą, u której już wcześniej zdiagnozowano tę chorobę. Albo też jeśli przebywałeś w rejonie aktywnego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Nie opóźniaj momentu kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ powinien on jak najszybciej pobrać od Ciebie próbki i je przeanalizować. W razie potrzeby musisz pozostać w izolacji (poddać się kwarantannie). A także zacząć przestrzegać wszelkich środków i ograniczeń narzuconych Ci przez służby medyczne.

Ponadto gorączka może być niebezpiecznym objawem, jeśli jesteś przewlekle chory, masz osłabiony układ odpornościowy lub jesteś w słusznym wieku. Musisz więc w którejkolwiek z tych sytuacji skontaktować się z systemem opieki zdrowotnej, aby otrzymać pomoc na czas, zanim będzie za późno.

Pamiętaj też, że wskaźnik śmiertelności spowodowanej tą chorobą jest znacznie wyższy u pacjentów, którzy doświadczyli wcześniej poważnych problemów zdrowotnych.

Najważniejsze jednak jest to, żeby nie panikować. Przede wszystkim bądź zawsze dobrze i na bieżąco poinformowany. Opanowanie choroby COVID-19 będzie możliwe, jeśli wszyscy zastosujemy zalecane środki zapobiegawcze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chinazzi, Matteo, et al. “The effect of travel restrictions on the spread of the 2019 novel coronavirus (COVID-19) outbreak.” Science (2020).
  • Ramos, Celso. “Covid-19: la nueva enfermedad causada por un coronavirus.” salud pública de méxico 62.2, Mar-Abr (2020): 225-227.
  • Jiang, Fang, et al. “Review of the Clinical Characteristics of Coronavirus Disease 2019 (COVID-19).” Journal of General Internal Medicine (2020): 1-5.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.