Mycie rąk: najskuteczniejszy sposób ochrony przed koronawirusem

W ciągu ostatnich kilku dni lekarze i naukowcy wyjaśnili, dlaczego mycie rąk jest jednym z najważniejszych sposobów uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Mycie rąk: najskuteczniejszy sposób ochrony przed koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

W ostatnich tygodniach strach i dezinformacja rozprzestrzeniły się na całym świecie wraz z nowym koronawirusem (SARS-CoV-2). W rezultacie lekarze, naukowcy i podmioty opieki zdrowotnej podkreślili znaczenie stosowania środków zapobiegawczych. To prowadzi nas do największego wroga koronawirusa, którym jest mycie rąk.

Za pośrednictwem Twittera specjaliści, tacy jak Alberto Sicilia, doktor fizyki teoretycznej i Palli Thordarson, profesor chemii na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii, wyjaśnili, dlaczego mycie rąk mydłem jest jedną z najlepszych opcji przeciwko temu wirusowi, który poderwał ostatnio całą planetę na równe nogi.

W ciągu ostatnich kilku dni lekarze i naukowcy z całego świata wyjaśnili, dlaczego mycie rąk jest jednym z najważniejszych sposobów uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Dlaczego mycie rąk jest największym wrogiem koronawirusa?

Składniki mydła mogą rozpuszczać lipidy zewnętrznej błony wirusów. Dlatego jest to wyjątkowy produkt, jeśli chodzi o likwidację tych mikroorganizmów.

Wyżej wspomniani specjaliści wyjaśniają, że w zasadzie wszystkie wirusy są „mikroskopijnymi istotami”, które muszą wprowadzić się do ludzkich komórek. Jest to jedyny sposób, w jaki mogą się rozmnażać, ponieważ nie są w stanie robić tego samodzielnie.

W szczególności koronawirus składa się z trzech zasadniczych elementów. Są to kolejno:

  • Materiał genetyczny (RNA)
  • Niektóre białka, które pozwalają wirusowi przyczepić się do komórek ludzkich
  • Lipidowa błona zewnętrzna, która służy do zapewnienia ochrony. To ten ostatni element sprawia, że ​​mycie rąk za pomocą mydła jest najlepszą obroną przed koronawirusem.

Skład mydła obejmuje sole z substancjami podobnymi do olejków, znanymi jako związki amfifilowe. Mogą mieć struktury podobne do lipidów w błonach wirusa.

Dlatego właśnie te cząsteczki konkurują z błonami wirusa. Pomaga to im w rozpuszczeniu błony w celu likwidacji tych szkodliwych mikroorganizmów. W rzeczywistości wirus nie jest żywą istotą, ale może pozostawać aktywny poza ciałem żywiciela przez wiele godzin, a nawet dni.

Mydło

To wyjaśnia, dlaczego mycie rąk mydłem jest tak ważne w obronie przed koronawirusem… I nie tylko koronawirusem, ale także wieloma innymi zarazkami, które mogą powodować choroby.

Właśnie dlatego profesjonaliści są tak nieugięci i uznają mycie rąk jako najskuteczniejszy środek zapobiegawczy, który pozwala nam powstrzymać się od rozprzestrzeniania tego zakaźnego czynnika wywołującego tyle strachu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Naturalne mydło – 3 proste i szybkie receptury

Czy mycie rąk mydłem może zabić koronawirusa?

Mydło pomaga rozpuścić tłuszczową warstwę zewnętrzną, która chroni wirusy. Dlatego w kontakcie z nim wirus „rozpada się jak talia kart i umiera” – twierdzą eksperci. Jednak, jak właśnie wskazaliśmy, wirusy w rzeczywistości nie są żywymi organizmami i dlatego tak naprawdę nie umierają. Przeciwnie, dezaktywują się za pomocą mydła i odpowiedniego mycia rąk.

Dr Dan McGee, pediatra ze szpitala Helen DeVos w Grand Rapids, w amerykańskim stanie Michigan, opowiadał między innymi o znaczeniu mycia rąk w wywiadzie dla „Today”. Zdaniem dra McGee:

„Mycie rąk jest drugim najlepszym sposobem zapobiegania infekcji. Pierwszy najlepszy sposób to szczepionka – jeśli jest dostępna. ”

Ale czy samo tylko mycie rąk wystarczy? Może nie do końca. Jednak badania naukowe potwierdziły jego rolę w zapobieganiu chorobom zakaźnym. Według wyników badania opublikowanych w „Cochrane Database of Systemic Revisions”, mycie rąk pomaga spowolnić rozprzestrzenianie się choroby COVID-19.

Środek dezynfekujący

Co więcej, według tego samego źródła, ten nawyk może zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobą układu oddechowego o 54%. Ponadto mycie rąk swoją skutecznością przewyższa efekt jakiejkolwiek innej opcji. Najnowsze badania potwierdzają te fakty, w tym jedno przeprowadzone na Massachusetts Institute of Technology.

W badaniu tym naukowcy odkryli, że poprawa wskaźnika mycia rąk wśród podróżnych odwiedzających 10 głównych portów lotniczych na świecie jest decydującym czynnikiem w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wielu chorób zakaźnych, nie tylko tej powodowanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Naturalne mydło dla cery wrażliwej

Mycie rąk mydłem czy środkiem do dezynfekcji? Który sposób jest lepszy?

Wiele osób uważa, że ​​najlepszym rozwiązaniem jest użycie silnego środka do dezynfekcji rąk. Ale prawda jest taka, że ​​nie ma nic lepszego niż mycie rąk mydłem, jeśli chodzi o czyszczenie i dezynfekcję rąk. W rzeczywistości możesz użyć nawet dowolnego rodzaju mydła.

Dokładne mycie rąk jest jednym z najważniejszych środków zapobiegania zakażeniom i rozprzestrzenianiu się patogenów, takich jak koronawirus. Jednak z powodu tego samego strachu, który rozprzestrzenił się na całym świecie z powodu tej choroby, wielu ludzi ma wrażenie, że środki do dezynfekcji rąk są lepszą obroną przed wirusem.

Ile jest prawdy w tym twierdzeniu? Cóż, eksperci i podmioty zajmujące się zdrowiem, takie jak Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (oryg. Center for Disease Control and Prevention – CDC), traktują priorytetowo stosowanie mydła. Do chwili obecnej nie ma dowodów sugerujących, że środki dezynfekujące lub przeciwbakteryjne przewyższają zwykłe mydło w zapobieganiu chorobie COVID-19.

Jeśli jednak nie masz jednak mydła i wody, pomocne może być odkażanie rąk środkiem zawierającym co najmniej 60% alkoholu. Co więcej, w miejscach takich jak miejsce pracy, dobrym pomysłem mogą być chusteczki dezynfekujące.

Problem polega na tym, że ludzie nie doceniają zalet używania zwykłego mydła. Jednocześnie stosowanie środków dezynfekujących staje się powszechne do tego stopnia, że stają się nadmiernie drogie.

Zdecyduj się na mycie rąk za pomocą mydła

Biorąc powyższe zalecenia pod uwagę, ważne jest, aby zrozumieć, że mycie rąk za pomocą mydła jest najlepszą opcją. Ponadto mydło jest również o wiele łatwiejsze do znalezienia. W rzeczywistości możesz użyć dowolnej jego wersji: płynne, w kostce, pachnące, płyn do naczyń, mydło dla mężczyzn, mydło dla kobiet, szare… innymi słowy, mydło w dowolnej postaci.

Najważniejsze jest to, aby pamiętać o tym, że należy myć ręce pod bieżącą wodą przez co najmniej 20 sekund. Co więcej, należy to robić tak często, jak to tylko możliwe, co najmniej 5 razy dziennie. Pamiętaj, aby dokładnie pocierać obie ręce i umyć nadgarstki oraz miejsca między palcami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jefferson, T., Del Mar, C. B., Dooley, L., Ferroni, E., Al-Ansary, L. A., Bawazeer, G. A., … Conly, J. M. (2011). Physical interventions to interrupt or reduce the spread of respiratory viruses. The Cochrane Database of Systematic Reviews, (7). https://doi.org/10.1002/14651858.CD006207.pub4
  • Christos Nicolaides, Demetris Avraam, Luis Cueto‐Felgueroso, Marta C. González, Ruben Juanes. Hand‐Hygiene Mitigation Strategies Against Global Disease Spreading through the Air Transportation Network. Risk Analysis, 2019; DOI: 10.1111/risa.13438

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.