Jaki jest najlepszy środek dezynfekujący w przypadku infekcji wirusowych?

Wybierając środek dezynfekujący w celu zapobiegania infekcjom wirusowym, należy wziąć pod uwagę niektóre właściwości takiego produktu. Nie należy go mylić ze środkiem przeciwbakteryjnym. Opowiemy Ci trochę więcej na ten temat w naszym artykule.
Jaki jest najlepszy środek dezynfekujący w przypadku infekcji wirusowych?

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Przy całym tym zamieszaniu wywołanym problemem koronawirusa na całym świecie, wiele osób poszło do aptek i supermarketów, aby kupić żele i każdy środek dezynfekujący, jaki wydał im się skuteczny.

W rzeczywistości jednak wysoki popyt i związany z nim niedobór znacznie podniosły ceny tych produktów. Musimy jednak zadać sobie pytanie, czy wybieramy odpowiedni środek dezynfekujący w przypadku infekcji wirusowych, czy też nie.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych żeli antybakteryjnych, które zapewniają alternatywną metodę higieny, gdy nie ma możliwości umycia rąk mydłem i wodą. Jednak, jak wskazuje jego nazwa, mają one jedynie funkcję eliminowania lub hamowania wzrostu bakterii.

Dlatego biorąc pod uwagę, że SARS-CoV-2 jest wirusem, jest bardzo prawdopodobne, że wiele osób popełnia błąd przy wyborze i używaniu tych produktów.

Zatem która opcja jest najlepsza? Co powinniśmy wziąć pod uwagę? Wybierając środek dezynfekujący w celu zapobiegania infekcjom wirusowym, należy wziąć pod uwagę niektóre właściwości takiego produktu.

Nie należy go też mylić ze środkiem przeciwbakteryjnym. Opowiemy Ci trochę więcej na ten temat w naszym artykule. Czytaj więc dalej aby się dowiedzieć, jaki jest najlepszy środek dezynfekujący w przypadku infekcji wirusowych!

Jaki jest odpowiedni środek dezynfekujący na infekcje wirusowe?

Jeśli chodzi o infekcje wirusowe, najlepszą i jedyną sensowną opcją, którą powinniśmy wybrać przy odkażaniu rąk, jest ta, która ma działanie wirusobójcze.

Na rynku jest więcej niż jeden rodzaj środka dezynfekującego. Jednak po pojawieniu się sytuacji awaryjnej związanej z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 w wielu krajach, każdy środek dezynfekujący ten zaczął się pojawiać w prawie wszystkich odmianach i postaciach. Nawet ich cena sprzedaży osiągnęła astronomiczne liczby.

Mycie dłoni

Wadą jest to, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nie każdy środek dezynfekujący jest skuteczny przeciwko wirusom. Co więcej, większość żeli działa antybakteryjnie i nie pomaga w zapobieganiu tego typu infekcji. Zatem zarówno konwencjonalne żele, jak i te perfumowane i ładnie wyglądające są w rzeczywistości całkowicie nieskuteczne.

Jaki środek dezynfekujący powinniśmy zatem wybrać?

W wywiadzie dla hiszpańskiej gazety La Vanguardia farmaceuta Mar Sieira, który jest również założycielem firmy zajmującej się pielęgnacją skóry, wyjaśnia, że ​​w konkretnym przypadku koronawirusa produkt musi mieć zdolność wirusobójczą.

Typowe żel antybakteryjny zabija bakterie lub zapobiega ich nadmiernemu wzrostowi. Dlatego w przypadku infekcji wirusowych po prostu nie jest on skuteczny w żaden sposób.

Aby dezaktywować wirusy, takie jak SARS-CoV-2, musisz użyć żeli zawierających co najmniej 70% alkoholu, które mają właściwości wirusobójcze.

W szczególności, aby być skutecznym przeciwko wirusom, taki środek dezynfekujący musi zawierać etanol. Według Sieiry etanol ma silniejszą i szerszą aktywność wirusobójczą w porównaniu z innymi rodzajami alkoholi, takich jak propanole. Jego spektrum działania wirusobójczego wynosi 95%, ale często obejmuje po prostu większość klinicznie istotnych wirusów.

Jak wybrać dobry środek dezynfekujący?

Jeśli chcesz zapobiec infekcjom wirusowym, ogólna rekomendacja to poświęcenie kilku minut na przeczytanie etykiety produktu. Powinieneś sprawdzić, czy oprócz działania przeciwbakteryjnego ma on również działanie wirusobójcze. Ponadto producent powinien pokazać numer rejestracyjny odpowiedniej agencji ds. oceny leków, aby zagwarantować jakość swego produktu.

Woda i mydło

Działanie wirusobójcze można również sprawdzić na etykiecie, aby sprawdzić jego zgodność z normą UNE EN 14476. Jeśli nie ma tych informacji, to prawdopodobnie jest to produkt bakteriobójczy, a nie wirusobójczy środek dezynfekujący.

Środki dezynfekujące są dobrą opcją przy braku mydła i wody

Środek dezynfekujący do mycia rąk najbardziej przydatny jest wtedy, gdy nie można dostać się do łazienki lub toalety. Jednak w miarę możliwości najlepszym rozwiązaniem jest użycie mydła i wody.

Według informacji z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (oryg. Centers for Disease Control and Prevention) najlepszą metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji i zmniejszania ryzyka choroby jest umycie dłoni mydłem i wodą. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, jedną z opcji jest użycie środka do dezynfekcji rąk.

Należy jednak zauważyć, że produkty te nie zabijają wszystkich rodzajów zarazków i nie są najlepszym rozwiązaniem, jeśli ręce są wyraźnie brudne. Jednak zastosowanie właściwej formuły dla każdego przypadku (bakteriobójczej lub wirusobójczej) może pomóc Ci uporać się z tym problemem.

Agencje takie jak Food and Drug Administration (FDA) nadal pracują nad tym, aby środki dezynfekujące dostępne bez recepty spełniały odpowiednie standardy jakości oraz by można było z nich bezpiecznie i często korzystać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.