Mity kosmetyczne, które jednak są prawdą

Część mitów kosmetycznych sprawia wrażenie, jakby wymyśliły je koncerny dla własnych korzyści. Ale okazuje się, że niektóre teorie faktycznie się sprawdzają!
Mity kosmetyczne, które jednak są prawdą
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wskazówki dotyczące urody można teraz spotkać wszędzie, od prasy po Internet. Wiele z nich przekazują nam także starsze pokolenia kobiet. I choć część z nich to zdecydowanie mity kosmetyczne, okazuje się, że niektóre jednak są prawdą – choć brzmią nieprawdopodobnie.

Oto mity kosmetyczne które, jak się okazuje, mówią prawdę. Wyjaśnimy Ci, dlaczego te teorie sprawdzają się w praktyce i podpowiemy, jak nie wpaść w kosmetyczne pułapki. Twój wygląd i zdrowie zależą od odpowiedniej, świadomej pielęgnacji!

Najpopularniejsze mity kosmetyczne, które jednak są prawdą

1. Tusz do rzęs należy wymieniać co 3 miesiące

Na pewno znasz takie mity kosmetyczne, które brzmią tak, jakby zostały stworzone wyłącznie po to, żebyśmy kupowały częściej produkty do makijażu i pielęgnacji. To zalecenie brzmi jak właśnie taka manipulacja… ale jednak jest prawdziwe.

Tusz do rzęs należy wymieniać po trzech miesiącach.

Wydaje nam się, że niektóre mity kosmetyczne zostały stworzone by zachęcić nas do częstszego kupowania produktów.

Płynna postać maskary sprawia, że ten kosmetyk to idealne siedlisko dla bakterii. Kiedy wyjmujesz codziennie szczoteczkę z tubki, zapraszasz do wnętrza bakterie. Po trzech miesiącach ryzyko infekcji oka jest już wysokie – dlatego właśnie kosmetyk należy wymienić.

  • Jeśli widzisz, że Twoje oczy są zaczerwienione, podrażnione lub odczuwasz pieczenie i suchość, postaraj się przypomnieć sobie kiedy zaczęłaś używać obecnego opakowania maskary.
  • Pamiętaj także o tym, że jeśli nakładasz makijaż w niehigienicznym albo zanieczyszczonym miejscu, okres jego przydatności skróci się jeszcze bardziej.

Prostym sposobem na zapamiętanie daty otwarcia tuszu jest naklejenie na tubkę wodoodpornej naklejki z zanotowanym dniem.

2. Używanie toniku jest koniecznie niezależnie od rodzaju skóry

Ten mit ma w sobie sporo prawdy. Początkowo toniki do twarzy produkowane były głównie w wersjach dla skóry tłustej i służyły zapobieganiu trądzikowi. To właśnie dlatego nawet dziś wiele osób myśli, że jeśli nie ma tłustej cery nie musi sięgać w codziennej pielęgnacji po tonik.

W drogeriach są jednak toniki przeznaczone do każdego rodzaju skóry i różnych jej potrzeb. Musisz tylko znaleźć odpowiednią wersję dla siebie.

  • Jeśli musisz często stosować peeling i Twoja skóra się przetłuszcza, znajdź tonik z kwasami (na przykład kwasem salicylowym, glikolowym albo mlekowym)
  • Skórę podrażnioną złagodzą toniki zawierające rumianek, wyciąg z ogórka i witaminę E
  • Zależy Ci na nawilżeniu? Postaw na tonik zawierający glicerynę, aloes, kwas hialuronowy lub wodę różaną
  • Aby zniwelować przebarwienia związane z wiekiem, sięgnij po tonik z witaminą C

3. Pasta do zębów pomaga zwalczyć wypryski

Czasem mity kosmetyczne brzmią kompletnie nieprawdopodobnie. Sposób na trądzik polegający na używaniu pasty do zębów to świetny przykład. A jednak nadtlenek wodoru i triklosan zawarte w paście działają wysuszająco, co bardzo wyraźnie pomaga wygoić zmiany trądzikowe.

Niekiedy najdziwniejsze mity kosmetyczne okazują się prawdą – pasta do zębów pomaga leczyć trądzik.

Pasta do zębów ma także działanie antybakteryjne, a więc pomaga zapobiegać wypryskom. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że tak samo działają konwencjonalne produkty przeznaczone do pielęgnacji cery – a więc pasty do zębów należy używać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

  • Działanie wysuszające pasty do zębów jest na tyle silne, że nałożenie jej może przesuszyć wrażliwą skórę i doprowadzić do zaczerwienienia i łuszczenia.
  • Jeśli zauważysz takie skutki uboczne, zmień pastę na łagodniejszą albo używaj po prostu standardowych produktów do pielęgnacji cery.

4. Czerwony lakier do paznokci zażółca płytkę

To prawda. Paznokcie odbarwiają się od nakładanych na nie lakierów. Szczególnie źle działają na nie lakiery ciemne i czerwone. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu problemów jest używanie dobrego lakieru bazowego. Przezroczysty base coat wchłonie nadmiar koloru, który dzięki temu nie znajdzie się na Twoich paznokciach.

Jeżeli zapomniałaś o użyciu lakieru bazowego, po prostu postaraj się, jak najszybciej zmyć z paznokci lakier o intensywnym kolorze.

5. Spanie w makijażu przyczynia się do powstawania zaskórników

Wielu z nas wydaje się, że mity kosmetyczne związane ze spaniem w makijażu mają na celu wyłącznie zachęcenie nas do kupienia mleczek i płynów oczyszczających… ale jednak są one prawdą. W nocy Twój naskórek regeneruje się i pozbywa się martwych komórek, zostawiając miejsce na nowe.

Zawsze należy zmyć makijaż przed snem.

Kiedy Twoja skóra pokryta jest podkładem, pudrem i innymi produktami, pory się zatykają a procesy regeneracji są poważnie zakłócone. Tak więc postaraj się zawsze zmywać makijaż.

Jeśli jesteś zbyt zmęczona by dokładnie do usunąć, zetrzyj go chociaż wacikiem nasączonym żelem aloesowym albo olejem kokosowym. To ważne, by znaleźć cierpliwość i wyrobić sobie zdrowy nawyk oczyszczania skóry.

6. Usuwanie owłosienia woskiem sprawia, że jest ono mniej widoczne

Woskowanie przynosi znacznie lepsze efekty niż golenie. W ten sposób usuwasz włosy razem z cebulkami, co oznacza, że odrośnięcie do widocznego stanu zajmie im więcej czasu.

I choć woskowanie nie sprawi, że włosy przestaną całkowicie odrastać, stosowane regularnie pozwoli Ci cieszyć się gładką skórą przez długi czas.

Powodem jest ciągłe osłabianie mieszków i cebulek włosowych. Zobaczysz, że z czasem włosy będą odrastały słabsze – i będzie ich mniej.

7. Twoja skóra przyzwyczaja się z czasem do działania produktów

Niektóre mity kosmetyczne są częściowo prawdą. To jeden z nich. Zależnie od składników znajdujących się w kosmetykach, skóra może z czasem przyzwyczaić się do ich działania i efekty będą mniej widoczne. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku kosmetyków z witaminą A.

Efekt ten nie ma miejsca w przypadku każdego typu składników. Na przykład przeciwutleniacze, składniki nawilżające i peptydy będą działały zawsze, niezależnie od tego od jak dawna ich używasz.

Niektóre kosmetyki z czasem przestają przynosić wyraźne efekty.

Jeśli jednak chodzi o inne produkty, ich efekty w pewnej chwili przestaną stawać się coraz lepsze. Składniki po prostu zadziałają maksymalnie i nie będą w stanie dalej poprawić stanu Twojej cery.

Kiedy tak się stanie, powinnaś znaleźć inny produkt i skupić się na innym aspekcie pielęgnacji, który wymaga uwagi. Wypróbuj kolejny składnik aktywny. Możesz też zapytać dermatologa o sugestie.

Co myślisz o tych mitach kosmetycznych? Jak widzisz, niektóre z nich okazują się być prawdą! Dobrze jest potraktować je jako cenne wskazówki i wziąć pod uwagę w codziennej pielęgnacji. Teraz już wiesz, którym z nich warto wierzyć!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wilson, S.E., Bannan, R.A., McDonald, M.B., and Kaufman, H.E. (1990). Corneal trauma and infection caused by manipulation of the eyelashes after application of mascara. Cornea 9, 181–182.
  • Wilson, L.A., Kuehne, J.W., Hall, S.W., and Ahearn, D.G. (1971). Microbial contamination in ocular cosmetics. American Journal of Ophthalmology 71, 1298–1302.
  • Domínguez-Delgado, C.L., Rodríguez-Cruz, I.M., Escobar-Chávez, J.J., Calderón-Lojero, I.O., Quintanar-Guerrero, D., and Ganem, A. (2011). Preparation and characterization of triclosan nanoparticles intended to be used for the treatment of acne. European Journal of Pharmaceutics and Biopharmaceutics 79, 102–107.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.