Wyprysk skórny: przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Zapalenie skóry można złagodzić na wiele różnych sposobów, na przykład poprzez zmianę diety. Jednak zawsze ważne jest to, aby skonsultować się ze swoim dermatologiem. Dzięki temu będziesz w stanie uzyskać specjalistyczną diagnozę i kilka wskazówek pozwalających Ci wyleczyć ten niepożądany problem natury estetycznej.
Wyprysk skórny: przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czym w ogóle jest wyprysk skórny? W naszym dzisiejszym artykule omówimy najczęściej występujące problemy i choroby skóry. Do najpopularniejszych z nich bez wątpienia należy wyprysk skórny, zwany również egzemą i będący po prostu jedną z form zapalenia skóry.

Ten problem natury zdrowotnej oraz estetycznej zaczął w ostatnich latach znacznie częściej się pojawiać, przede wszystkim w obszarach przemysłowych ze względu na różnego rodzaju czynniki środowiskowe.

Naukowcy z różnych krajów szacują obecnie, że od 10% do 20% populacji w państwach o wysokim poziomie zanieczyszczenia cierpi na różne formy egzemy.

Dzięki nam będziesz w stanie poznać dziś niektóre przyczyny i objawy tego schorzenia, jakim jest wyprysk skórny, a także najlepsze sposoby leczenia tego problemu. Zapraszamy do lektury!

Czym tak naprawdę jest wyprysk skórny?

Na początek musisz koniecznie pamiętać o tym, że Twoja skóra jest największym organem w Twoim organizmie. A ponieważ jest to jednocześnie najbardziej odsłonięty obszar Twojego ciała, ma w ten sposób największy kontakt z czynnikami zewnętrznymi.

Analogicznie rzecz biorąc skóra jest także narządem, za pomocą którego możemy dostrzec pewne objawy, które mogą stanowić dla nas stan alarmowy wskazujący na potencjalną obecność innej choroby.

Zapalenie skóry można złagodzić na wiele różnych sposobów, na przykład poprzez zmianę diety. Jednak zawsze ważne jest to, aby skonsultować się ze swoim dermatologiem. Dzięki temu będziesz w stanie uzyskać specjalistyczną diagnozę i kilka wskazówek pozwalających Ci wyleczyć ten niepożądany problem natury estetycznej.

Egzema na dłoni

Wyprysk jest ogólnie rzecz biorąc stanem zapalnym skóry, który może pojawić się na każdej części ciała. W większości przypadków towarzyszy mu intensywny świąd lub pieczenie w miejscu zmienionym chorobowo. Do tego dochodzą także jeszcze zaczerwienienie i pęcherze.

Ten stan chorobowy Twojej skóry może pojawić się w każdym wieku i bez wyraźnego powodu. Tak samo może zniknąć z czasem lub wykazywać sporą odporność na jakiekolwiek formy leczenia. Takie właściwości tej choroby mogą poważnie utrudniać określenie przyczyny tego niepożądanego zjawiska, jakim jest wyprysk.

Rodzaje egzemy

Wyprysk cechuje się niezwykle szerokim wzorem klinicznym. Pojawia się również w bardzo różnych obszarach ciała. Dlatego też typy egzemy można podzielić biorąc pod uwagę następujące kryteria:

  • Czynniki egzogenne. Obejmują one wyprysk typu kontaktowego i wyprysk typu alergicznego.
  • Czynniki endogenne. Do tej grupy zaliczają się na przykład łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry i wyprysk typu obrzękowego.

Przyczyny występowania tej choroby skóry

Istnieje naprawdę rozległa lista czynników, które w ten, czy w inny sposób wywołują lub nasilają wyprysk skórny. Niektóre z tych czynników, o których należy zawsze pamiętać to:

Zapalenie skóry
  • Zanieczyszczenie środowiska
  • Kontakt z substancjami toksycznymi
  • Niezdrowa dieta
  • Wszelkiego rodzaju nietolerancje i alergie pokarmowe
  • Kosmetyki, płyny lub kremy do golenia zawierające drażniące substancje
  • Spaliny samochodowe lub emisje zakładów przemysłowych
  • Odpady środowiskowe pochodzące z elektrowni
  • Palenie lub zażywanie tytoniu (papierosy lub tabaka)
  • Uwarunkowania genetyczne
  • Szampony, farby do włosów, inne produkty do włosów itp.

Symptomy typowe dla wyprysku skórnego

Wyprysk skórny to choroba, która cechuje się bardzo oczywistymi wręcz objawami. To z kolei pozwala na jej bardzo łatwą identyfikację, jako że wszelkie objawy są doskonale widoczne, nie sposób wręcz ich przeoczyć:

  • Czerwonawe płytki, strupy lub pęcherze
  • Podrażnione miejsca w skórze pacjenta, na łokciach lub na kolanach.
  • Łupież
  • Wodniste rany, które cierpią na infekcje bakteryjne

Diagnoza

Aby poprawnie zdiagnozować wyprysk skórny, musisz pamiętać o tym, jak wyglądają typowe dla niego zmiany chorobowe. Dzięki temu nie pomylisz tej choroby z innym problemem skórnym.

Jednak jedynym skutecznym i pewnym sposobem na zdiagnozowanie tej choroby są odpowiednie badania, które określą, czy wyprysk skórny jest spowodowany jakiegoś rodzaju alergią, czy też jego przyczyny leżą gdzieś indziej.

Należy bowiem zawsze pamiętać, że ze względu na nowoczesny styl życia współczesnych społeczeństw i powszechnie spotykane nieprawidłowe nawyki żywieniowe, podatność ludzi na wszelkiego rodzaju alergeny znacząco wzrosła.

Wyprysk skórny i dostępne rodzaje leczenia

Leczenie tej choroby polega na wyeliminowaniu możliwie największej liczby czynników, które mogą wywołać wyprysk skórny. A jak już zdążyłeś się zapewne zorientować, ich gama może być naprawdę bardzo szeroka.

Wyprysk - swędzenie skóry to typowy objaw

Konwencjonalne leki to typowe kortykosteroidy, leki przeciwhistaminowe lub antybiotyki. Jednak nie zawsze są one skuteczne. Szczególnie jeśli objawy zostały błędnie rozpoznane i zdiagnozowane lub nowe symptomy chorobowe pojawiły się wraz z upływem czasu.

Ponadto wymienione powyżej leki dają także niepożądane efekty uboczne, które negatywnie wpływają na Twój ogólny stan zdrowia. Z drugiej jednak strony naturalna medycyna oferuje kilka cennych dodatków do Twojej codziennej diety.

Ich odpowiedni dobór będzie w stanie zapewnić Ci zapewne najlepszy sposób leczenia wyprysku skórnego i ogólnie wszelkiego rodzaju zapalenia skóry. Należą do nich między innymi:

Specyficznie dobrana dieta

Ludzie, którzy cierpią z powodu egzemy lub innych problemów skórnych, zwykle mają w zwyczaju zjadać nadmierne ilości produktów mlecznych i ogólnie nabiału, a także cukru, mąki rafinowanej, potraw smażonych i tłustych potraw. W rzeczywistości jednak łuszczenie się skóry wskazuje na jej nadmierną suchość, a nie przetłuszczenie.

Oznacza to, że wszelkiego rodzaju tkanka tłuszczowa gromadzi się pod skórą. W efekcie utrudnia ona prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz limfatycznego.

Zdrowe produkty

Powinieneś zatem wyeliminować z diety wszelkiego rodzaju niezdrowe produkty spożywcze, takie jak fast foody i innego rodzaju „śmieciowe” jedzenie, żywność przetworzoną metodami przemysłowymi i produkty smażone (na przykład pizza, frytki, hamburgery itp.) oraz zawierające duże ilości cukru (napoje gazowane, lody itp.).

A następnie musisz zwiększyć spożycie naturalnych, świeżych i pożywnych produktów spożywczych, takich jak:

  • Gotowane oraz surowe owoce i warzywa (w postaci sałatek, koktajli, czy też soków)
  • Produkty pełnoziarniste i całe ziarna, takie jak ryż, proso, komosa ryżowa i kasza gryczana
  • Rośliny strączkowe
  • Orzechy z drzew orzechowych i nasiona
  • Kiełki
  • Fermentowane produkty, takie jak kapusta kiszona i kefir
  • Grzyby
  • Algi i wodorosty
  • Wytłaczane na zimno oleje roślinne, na przykład z lnu, pierwiosnka, oliwek i kokosa

Rośliny oczyszczające Twój organizm

Aby zwalczyć nadmierną ilość szkodliwych toksyn w swojej skórze i pozostałych narządach organizmu, możesz na przykład zastosować naturalny środek zaradczy na bazie naturalnych roślin o właściwościach odtruwających.

Rośliny oczyszczające na wyprysk skórny

Najkorzystniejsze z nich to między innymi:

  • Pokrzywa
  • Mniszek lekarski
  • Łopian

Możesz spożywać te rośliny na przykład pod postacią naparów, wyciągów lub w tabletkach. Pamiętaj, by stosować je przez co najmniej trzy miesiące, niezależnie od wybranej przez siebie postaci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Suárez, A. L., Feramisco, J. D., Koo, J., & Steinhoff, M. (2012). Psychoneuroimmunology of psychological stress and atopic dermatitis: pathophysiologic and therapeutic updates. Acta dermato-venereologica, 92(1), 7-15.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3704139/
  • An overview of the different types of eczema. (n.d.).
    nationaleczema.org/eczema/types-of-eczema/
  • Bath-Hextall FJ, et al. (2012). Dietary supplements for established atopic eczema in adults and children.
    ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0033946/
  • Katta R, et al. (2014). Diet and dermatitis: Food triggers.
    ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3970830/
  • Skin care for eczema. (2017).
    ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072582/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.