Koronawirus rozprzestrzenia się łatwiej w niektórych środowiskach

Jedna grupa naukowców, kierowana przez dr Akiko Iwasaki, zauważyła, że koronawirus rozprzestrzenia się łatwiej w określonych środowiskach. W szczególności zimne, suche powietrze stwarza dla niego warunki, które zwiększają szansę infekcji i zmniejszają zdolność ludzkiego organizmu do reagowania na nią.
Koronawirus rozprzestrzenia się łatwiej w niektórych środowiskach

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Ostatnie badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że koronawirus prawdopodobnie rozprzestrzenia się łatwiej w niektórych środowiskach. W przeciwieństwie do tego, co sugerowano w ostatnich tygodniach, kluczowym czynnikiem w rozprzestrzenianiu się tego drobnoustroju nie jest klimat, ale wilgotność powietrza.

Jeśli zostanie udowodnione, że wilgotność jest istotnym czynnikiem rozprzestrzeniania się epidemii, możemy spodziewać się znacznego spadku liczby przypadków na półkuli północnej wraz z nadejściem wiosny. Jednak sama zmiana pory roku nie wystarczy do tego, by koronawirus wyhamował samoistnie.

Według wspomnianego we wstępie badania, kluczowy czynnik występowałby w gospodarstwach domowych. Ponieważ koronawirus rozprzestrzenia się łatwiej w niektórych środowiskach niż w innych, właściwym rozwiązaniem byłoby zwiększenie poziomu wilgotności w domach i budynkach, co miałoby zadziałać jak środek do ograniczenia infekcji.

Koronawirus rozprzestrzenia się łatwiej w niektórych środowiskach

Jedna grupa naukowców, kierowana przez dr Akiko Iwasaki, zauważyła, że koronawirus rozprzestrzenia się łatwiej w określonych środowiskach. W szczególności zimne, suche powietrze stwarza dla niego warunki, które zwiększają szansę infekcji i zmniejszają zdolność ludzkiego organizmu do reagowania na nią.

Obecnie badany jest związek między warunkami środowiska a rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Yale’a (oryg. Yale University) wykazało, że koronawirus rozprzestrzenia się łatwiej w niektórych środowiskach.

Chłodna pogoda

W szczególności zimne i suche środowisko jest idealne do zwiększenia nasilenia infekcji. Z drugiej strony ciepłe i wilgotne środowisko może spowolnić rozprzestrzenianie się tego drobnoustroju.

Chociaż wciąż pozostaje wiele nierozwiązanych pytań, dla większości naukowców jest jasne, że zimne i suche zimowe powietrze sprzyja SARS-CoV-2, czyli wirusowi wywołującemu COVID-19. Ten rodzaj środowiska pomaga w szybszym rozprzestrzenianiu się infekcji między ludźmi.

Immobiobiolog, dr Akiko Iwasaki, prowadząca wspomniane badania, powiedziała, że od setek lat wiemy, że choroby układu oddechowego nasilają się zimą i maleją wraz z nadejściem wiosny i lata. Wiemy dzisiaj także o tym, że dzieje się tak głównie dlatego, że zimne i suche powietrze sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Najważniejsze środki zapobiegawcze przeciwko chorobie COVID-19

Wilgotność wpływa na to, czy koronawirus rozprzestrzenia się łatwiej, czy też nie

Naukowcy z Uniwerstytetu Yale’a zauważyli, że gdy powietrze jest zimne i suche na zewnątrz, to wewnątrz budynków wzrasta ciepło. Prowadzi to do zmniejszenia wilgotności względnej w domu lub budynku o około 20%. To sprawia z kolei, że środowiska te sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Zakrywanie twarzy

Co gorsza, te gorące i suche środowiska wcale nie sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu dróg oddechowych. Takie środowiska oznaczają, że nasze rzęski tracą zdolność do poprawnego funkcjonowania. Rzęski są rodzajem włosów, które pokrywają nasze drogi oddechowe i pomagają wydalać cząsteczki wirusa.

Ponadto w gorącym i suchym otoczeniu zdolność naszego układu odpornościowego do reagowania na wirusy i bakterie jest znacząco ograniczona. Dlatego też naukowcy doszli do wniosku, że takie środowiska tworzą jednocześnie czynnik ryzyka na trzech różnych frontach.

Eksperymenty i inne dane

Eksperci uważają, że w środowiskach o niskiej wilgotności wirusy łatwiej się rozprzestrzeniają.

Badacze z Yale zacytowali wyniki testów laboratoryjnych przeprowadzonych na myszach. Odkryli oni dzięki nim, że w środowiskach o niskiej wilgotności gryzonie zakażone wirusami układu oddechowego częściej roznosiły wirusa na inne osobniki.

Stwierdzono również, że organizmy mysz żyjących w środowiskach o wilgotności względnej 50% były w stanie wygenerować silniejsze reakcje immunologiczne i ostatecznie wydalić wdychane wirusy. Podobny efekt występuje w środowiskach o wilgotności od 40 do 60%.

Z drugiej strony naukowcy zwrócili też uwagę, że w krajach tropikalnych (gdzie w środowisku panuje wysoka wilgotność względna) krople aeorozolu wydalane z dróg oddechowych przez zarażone osoby mogą pozostawać na powierzchniach obiektów dłużej niż zwykle.

Jeśli dodamy do tego brak wentylacji i przeludnienie, utracone zostaną zalety w postaci optymalnej wilgotności otoczenia.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Lekarstwo na COVID-19 jest obecnie w fazie opracowywania

Środki zapobiegawcze

Naukowcy zdecydowanie podkreślają, że te odkrycia dotyczą jedynie przenoszenia choroby drogą kropelkową. Czyli w sytuacjach, gdy zarażona osoba wydala z siebie krople aerozolu zawierające wirusa podczas mówienia, kaszlu lub kichania. Z tego powodu badacze radzą nam podjąć dwa kroki.

Pierwszym z nich jest stosowanie nawilżaczy w domach w okresie zimowym. Może to pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jednak musi temu towarzyszyć wystarczająca wentylacja i brak przeludnienia. Jeśli o to nie zadbamy, ten środek nie będzie skuteczny.

Jednak ważne jest także to, aby zrozumieć, że sama wilgotność nie zapobiegnie infekcji. O każdej porze roku wirus może być przenoszony przez bliski kontakt i przez powierzchnie, na których będzie obecny. Dlatego zawsze ważne będzie utrzymywanie dystansu społecznego i częste mycie rąk.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.