Olejki eteryczne: 7 pomysłów wykorzystania w domu

8 maja, 2019
Przeczytaj artykuł i poznaj najbardziej kreatywne sposoby wykorzystania olejków eterycznych we własnym domu.

Olejki eteryczne to naturalne produkty o działaniu leczniczym, które znajdują zastosowanie także w wielu domowych czynnościach.

Istnieje wiele skutecznych sposobów, aby stworzyć w domu przyjemną atmosferę, oczyścić powietrze i zapewnić wszystkim pomieszczeniom przyjemny zapach. Najlepiej do tego sprawdzają się olejki eteryczne. Poniżej znajdziesz aż 7 pomysłów.

1. Domowy odświeżacz powietrza

olejki eteryczne jako odświeżacze powietrza

Najprostszym i najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest wykorzystanie aromatycznych olejków do przygotowania domowego rozpylacza.

Możesz kupić gotowy rozpylacz w sklepie – niektóre wykorzystują parę pochodzącą z podgrzewanej wody, inne działają na zasadzie wibracji ultradźwiękowych, które generują mgiełkę wokół urządzenia. Przy otwartych drzwiach do zapewnienia świeżego zapachu w całym domu wystarczy jeden rozpylacz.

  • Dodaj do rozpylacza 4-5 kropli wybranego olejku i odrobinę wody.
  • Włącz rozpylacz ręcznie lub zaprogramuj, wskazując kiedy ma rozpylać zapach w Twoim mieszkaniu.

2. Spray odświeżający

To kolejny prosty i tani sposób na wykorzystanie olejków eterycznych do odświeżenia pomieszczenia.

Użyj butelki lub sprayu po komercyjnym odświeżaczu powietrza lub mgiełce i wlej do środka olejki oraz odrobinę wody. Wstrząśnij i wymieszaj, a następnie rozpyl mieszankę w wybranych pomieszczeniach.

Pamiętaj, aby wybierać najbardziej trwałe zapachy, których intensywność będziesz mogła zwiększyć na przykład przed wizytą gości.

Może zainteresuje Cię także artykuł: Naturalne odświeżacze powietrza do kuchni

3. Patyczki zapachowe

patyczki zapachowe

Dość często kupujemy patyczki bambusowe lub rattanowe zanurzone w olejkach eterycznych, które subtelnie pochłaniają, a następnie uwalniają zapach.

Patyczki są także eleganckim elementem dekoracyjnym. Ich zaletą jest to, że do funkcjonowania nie potrzebują ani baterii, ani prądu. Wystarczy zanurzyć je w olejku, a na efekt nie trzeba długo czekać.

Unikaj syntetycznych kupnych mieszanek – sama skomponuj swoją mieszankę olejków eterycznych, dodaj do nich odrobinę oleju migdałowego, i ciesz się całkiem nową ozdobą.

4. Olejki eteryczne pod poduszką

Jeśli ma problemy z zasypianiem lub zmagasz się z bezsennością, na pewno pomogą Ci terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Najlepsze będą olejki lawendowe, pomarańczowe, rumiankowe i jaśminowe. Jak wykorzystać właściwości tych olejków?

  • Skrop lekko wybranym olejkiem czystą ściereczkę.
  • Ściereczkę umieść pod poduszką lub w jej pobliżu.

Delikatny aromat na pewno pomoże Ci zasnąć i zapewni Ci dobrą jakość snu.

Olejki eteryczne to jeden z najlepszych domowych sposobów ułatwiających zasypianie i pozwalających się zrelaksować.

Pamiętaj jednak, aby stosować je z umiarem, gdyż w zbyt dużych ilościach mogą Cię drażnić i utrudnić wypoczynek.

5. Aromatyczne żarówki

To prosty, tani i skuteczny trik, który zapewni długotrwały efekt przyjemnego zapachu. Wystarczy zaaplikować kroplę olejku na wyłączoną żarówkę.

Gdy żarówka zostanie włączona i zacznie się nagrzewać, będzie stopniowo uwalniać aromat. Jest to dobra metoda, która sprawdzi się w przypadku małych pomieszczeń. Możesz z niej skorzystać także poza domem.

Przeczytaj też: Jak uprościć sobie sprzątanie? – 8 porad 

6. Domowe środki czystości

olejki eteryczne jako detergenty

Kolejnym sposobem na czysty i pięknie pachnący dom jest dodanie olejków do środków czystości, zwłaszcza tych wykorzystywanych do pielęgnacji drewna i podłóg.

Wybierz olejki eteryczne o działaniu odkażającym i antyseptycznym; są to między innymi olejek cytrynowy, miętowy oraz lawendowy. Nie tylko będziesz cieszyć się przyjemną atmosferą w domu, lecz także zwalczysz szkodliwe bakterie.

7. Zmiękczacz do tkanin

Ostatni sposób to dodanie olejków do płynu do płukania tkanin. Dzięki temu pachnieć będzie nie tylko Twój dom, lecz także Twoje ubrania – spokojnie obejdziesz się więc bez perfum!

Wybór należy do Ciebie, jednak my szczególnie polecamy olejki cytrusowe, na przykład mandarynkowy, grejpfrutowy i pomarańczowy, a także kwiatowe – lawendowy, różany i jaśminowy.

Koniecznie wykorzystaj niezwykły aromat i właściwości olejków eterycznych w swoim domu, a na pewno nie pożałujesz!