Jak naturalnie leczyć bezsenność

Jak naturalnie leczyć bezsenność

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Jeśli masz problemy ze snem, często nie możesz w nocy zasnąć, powinnaś zastosować kilka naturalnych sposobów walki z bezsennością.  Bezsenność w dzisiejszych czasach, jest bardzo często występującym u ludzi schorzeniem, mówimy o niej również, w przypadku osób mających bardzo lekki sen (budzi je większość odgłosów).

Dowiedz się, jak naturalnie leczyć bezsenność.

Jakie są przyczyny bezsenności?

Jak wynika z badań przeprowadzonych kilka lat na dużej grupie dorosłych, bezsenność spowodowana może być przez kilka różnych czynników, takich jak stres, depresja czy lęk.

Podobnie, nasz styl życia wpływa na jakość snu. Bezsenność może być również wywołana zmianą codziennego harmonogramu, zmianami nawyków lub podróżami do innego kraju.

Bardzo często ludzie nie mogą spać po ciężkiej dyskusji w pracy lub po kłótni z partnerem.

chłopak przed komputerem

Do bezsenności może prowadzić, również zbyt mała kolacja lub zbyt intensywne rozmyślanie nad tym co wydarzy się następnego dnia (przed ślubem, pierwszego dnia pracy, itd.).  Innym powodem może być zmiana przyzwyczajeń, na przykład podczas wakacji.

Organizm musi się przyzwyczaić do nowego rozkładu dnia, co może początkowo powodować bezsenność.

Naturalne środki zaradcze w leczeniu bezsenności

Jeśli często zmagasz się z bezsennością. Jeśli problem ten pojawia się bez wyraźnych przyczyn, przyjrzyj się tym naturalnym domowym środkom leczenia bezsenności.

  • Ciepłe mleko

  • Ciepłe mleko zawiera ono melatoninę, która ma wpływ na głębokość snu. Mleko jest zatem skuteczne w zwalczaniu bezsenności i innych podobnych problemów. Przed pójściem do łóżka, napij się samego ciepłego lub gorącego mleka (bez cukru).
  • Waleriana

    Korzeń tej rośliny ma właściwości uspokajające, które pomogą ci szybciej zasnąć i zapaść w głęboki sen.

    Pij napar lub herbatę na noc, a będziesz spała jak dziecko. Musisz jednak zwrócić uwagę na ilość waleriany jaką możesz spożyć. Jeśli wypijesz jej za dużo, możesz mieć problemy, aby wstać o odpowiedniej porze, nawet budzik nie będzie wstanie cię dobudzić.

    leząca dziewczyna

    Kwiat lipy jest wspaniałym środkiem uspokajającym. Pij herbatę z dodatkiem kwiatu lipowego, przed pójściem do łóżka, a odczujesz poprawę jakości snu.

    Jest on również zalecany osobom z problemami lękowymi lub skurczami, ponieważ zwalcza napięcie mięśniowe, i działa odprężająco dzięki swoim właściwościom przeciwskurczowym.

     

    • Sałata na bezsenność

    Jest ona powszechnie stosowana w problemach ze snem u niemowląt. Aby osiągnąć lepsze efekty, na kolację, lepiej pij napar z sałaty niż jedz sałatki z tego warzywa. Sałata zawiera wiele substancji mających działanie przeciwbólowe i uspokajające.

    Jeśli chcesz poprawić sen twojego dziecka, zanurz sałatę w wannie, a następnie polewaj wodą głowę swojej pociechy podczas kąpieli.

    • Lawenda

    Jeśli lubisz aromaterapię, to jest ona doskonałym wyborem. Jej zapach rozluźnia system nerwowy, pomaga zasnąć i zwalczyć stres. Jeśli spryskasz sypialnię aromatem lawendowym, będziesz w nocy spała jak kamień.

    • Kwiat pomarańczy

    Ma on jednocześnie działanie uspokajające i relaksujące. Dzięki niemu twój sen stanie się przyjemniejszy. Możesz pić herbatę z tym kwiatem, wdychać niewielkie ilości olejku eterycznego przed pójściem spać lub dodawać go do kąpieli. Jeśli masz ogród, nie wahaj się posadzić tego krzewu, obok okna sypialni.

    Jak zapobiegać bezsenności

    Poza wypróbowaniem wspomnianych wyżej środków domowych, dobrym pomysłem może okazać się zmiana rutynowych czynności, wykonywanych każdego dnia:

    • Używaj łóżka tylko do spania, a nie do pracy lub nauki

    Nie powinnaś również oglądać w nim telewizji, jeść, korzystać z telefonu, a nawet czytać książek (jeśli jednak, któraś z tych czynności odpręża twój umysł, to możesz to robić).

    Ciało będzie przyzwyczajało się do łączenia łóżka z innymi czynnościami niż spanie (lub stosunki seksualne), i będzie pozostawać czujne i gotowe do działania.

    Jeśli zjesz dużo na noc, bardzo prawdopodobne jest, że nie będziesz mogła spać. To samo dotyczy jedzenia żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, mąki lub cukru. W konsekwencji może wywołać to problemy z trawieniem, co utrudni ci zaśnięcie.

    Nie powinnaś jednak popadać w skrajność i nie jeść niczego, ponieważ pusty żołądek będzie ci przeszkadzać tak samo jak pełny i prawdopodobnie będziesz budzić się w środku nocy z pragnieniem zaatakowania lodówki. Dlatego najlepiej jest zjeść coś lekkiego na kolację.

    ludzie w restauracji

    • Medytuj 

    Bezsenność powoduje, że ciało i mózg pozostają czujne przez dłuższy czas w nieodpowiednich momentach. Medytacja i relaksacja mogą być w stanie pomóc uregulować ci cykle snu.

    • Skorzystaj z zalet muzykoterapii

    Niektóre melodie pomogą ci lepiej spać, zwłaszcza słuchanie muzyki klasycznej lub odgłosów natury, takich jak wodospad, fale oceanu, ptaki, itp. Musisz skupić się na muzyce i odpocząć. Twoje ciało będzie powoli usypiało.

    Nie radzimy słuchać zbyt ciężkiej muzyki, ulubionych hitów radiowych czy piosenek z dużą ilością tekstu.

    • Unikaj spożywania kawy, alkoholu, tytoniu lub herbaty

    Powinnaś iść spać co najmniej 4 godziny po ich spożyciu. Nie zachowując tego czasu, możesz spowodować że twój układ nerwowy będzie bardzo pobudzony i nie będziesz mogła się zrelaksować i zasnąć.  Nawet jeśli zaśniesz to twój sen nie będzie dobrej jakości.

    Zdjęcia dzięki uprzejmości Jacob Stewart, Carlos Martz Alyssa L. Miller, Casey Fleser, Alisdair

    Kwiat lipy


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.