Zmęczenie psychiczne – 5 rad na jego łagodzenie

Aby zwalczyć problem, jakim jest zmęczenie psychiczne, należy znaleźć trochę czasu dla siebie. Wyjście na spacer pomoże nam oczyścić emocje, a także zmienić punkt widzenia, co może znacząco wpłynąć na obniżenie poziomu naszego stresu.
Zmęczenie psychiczne – 5 rad na jego łagodzenie

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2016

Czy jest wśród nas ktoś, kogo nigdy nie dopadło zmęczenie psychiczne w takim czy innym momencie życia? Ma ono postać ucisku w skroniach, gdzie kotłują się tysiące obaw i setki problemów do rozwiązania. Do tego dochodzi także lęk, który niepotrzebnie przyspiesza pracę naszego serca.

Zmęczenie psychiczne to typowe przekleństwo dnia codziennego, od którego tak trudno jest się uwolnić… Co możemy z tym zrobić?

Przede wszystkim należy zacząć od zdania sobie sprawy z powagi problemu. Musisz zrozumieć, że nie możesz komfortowo żyć w przypadku, gdy zmęczenie psychiczne wciąż krąży jak “chmura” nad Twoją głową.

Po prostu jest to wyjątkowo niekorzystne z punktu widzenia stanu naszego zdrowia. Z tego też powodu chcemy dziś zaprezentować Ci pięć prostych wskazówek, które mogą pomóc w znacznym stopniu oczyścić i zrelaksować Twój umysł.

Czy jesteś gotowa do przeczytania reszty naszego artykułu? Świetnie!

1. Proste ćwiczenia z dziedziny akupresury pomogą obniżyć zmęczenie psychiczne

W naszych artykułach już wielokrotnie poruszaliśmy zalety wynikające ze stosowania akupresury, jak na przykład jej korzystny wpływ na łagodzenie bólu głowy. Ale czy akupresura naprawdę działa? Tak.

Wyjaśnimy zatem, jak należy postępować, aby złagodzić zmęczenie psychiczne, co jest doskonałym rozwiązaniem zawsze wtedy, kiedy czujesz się przytłoczona i przeciążona obowiązkami dnia codziennego.

Najprostsza rada opiera się na uciśnięciu odpowiedniego miejsca na dłoni. Oto, co należy zrobić: po prostu kciukiem i palcem wskazującym należy ucisnąć centralny punkt luźnej tkanki pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym drugiej dłoni.

Oddychanie

W tym miejscu znajduje się zakończenie włókien nerwowych, ich stymulacja i nawet lekki masaż może Ci przynieść zauważalną ulgę. Jest to bardzo prosta i skuteczna metoda.

Jest jeszcze jeden “magiczny” punkt, którego uciskanie pozwala uzyskać ulgę i odprężenie, gdy doskwiera Ci zmęczenie umysłowe. Znajduje się on na grzbiecie nosa, tuż w małym zagłębieniu między oczami.

Znalazłaś go? Bardzo dobrze, teraz palcem wskazującym i kciukiem delikatnie masuj to miejsce przez około 30 sekund. Zobaczysz jak może to być relaksujące i jak dobrze wpływa na zmęczenie psychiczne.

2. Zatrzymaj się na chwilę i po prostu oddychaj głęboko

Przed chwilą zakończyłaś swój dzień w pracy, ale wciąż rozmyślasz o tym, co masz do zrobienia jutro. W swoim umyśle wciąż jesteś przywiązana do swoich obaw, błędów i rozmów, jakie odbyłaś w ciągu dzisiejszego dnia roboczego.

Po powrocie do domu czeka na Ciebie kolejna część codziennych zajęć: dzieci, zrobienie zakupów, obiad… Jak można złagodzić towarzyszące temu zmęczenie psychiczne?

  • Musisz zdać sobie sprawę z jednej rzeczy: musisz znaleźć trochę czasu dla samej siebie, co najmniej dwie godziny dziennie, co pozwoli Ci być sobą. Po prostu skup się na zapewnieniu sobie swojej własnej, osobistej przestrzeni.
  • To nie jest zwykły kaprys, nic a nic, a jedna z naprawdę podstawowych potrzeb dla zachowania higieny psychicznej, oznaczającej po prostu “ucieczkę choć na chwilę” od codziennej rutyny wywołującej u Ciebie zmęczenie psychiczne.
  • Wyszukaj dla siebie spokojne i relaksujące miejsce. To właśnie w nim najłatwiej Ci będzie poczuć się lepiej i zwalczyć zmęczenie psychiczne.
  • Teraz oczyść swój umysł ze wszelkich obaw i trosk oraz oddychaj głęboko. Wydychaj powietrze po trochu. Powtórz ten proces pięć razy starając się jednocześnie o niczym nie myśleć.
  • Po tym prostym, relaksującym ćwiczeniu zafunduj sobie naprawdę satysfakcjonującego dla siebie samej. Wyjdź na spacer, poczytaj książkę, weź gorącą kąpiel.

3. Znajdź sobie schronienie w swoim “osobistym pałacu myśli”

Miejsce do medytacji

Załóżmy przykładowo, że jesteś jak zwykle w pracy. W biurze, w sklepie, czy też w dowolnym innym miejscu, do którego udajesz się każdego dnia z rana i gdzie zwykle ciąży na Tobie spora presja. Jak możesz w dowolnym momencie skutecznie złagodzić doskwierające Ci zmęczenie psychiczne?

  • Wystarczy tylko 5 minut. Idź do spokojnego miejsca, możesz nawet pozostać przy swoim biurku lub gdziekolwiek, gdzie jest cicho i spokojnie.
  • Spójrz w stronę okna lub jakiegoś spokojnego miejsca. Nie patrz na ekran komputera.
  • Teraz oddychaj głęboko i równomiernie.
  • I co dalej? Użyj swojej wyobraźni. Wyobraź sobie coś, co uznajesz za przyjemne, miejsca, do których na przykład chciałabyś wyjechać. Pomyśl o plaży, po której normalnie możesz sobie bez przeszkód spacerować.
  • Wyobraź sobie ciepły, pieszczący skórę wiatr i gorący piasek. Udaj się choćby na chwilę do tego swojego “osobistego pałacu”, gdzie wszystko Cię uspokaja i w którym nie ma żadnej presji. Zrelaksuj się tutaj, zapominając choć przez moment o całym tym stresie i nadmiarze obowiązków.

4. Napar z róży, limonki i melisy lekarskiej

Napar z róży

Napar z róży, limonki i melisy jest najbardziej odpowiednim napojem na potrzeby leczenia sytuacji umiarkowanego stresu i niepokoju. Jest on smaczny, lekki i naprawdę bardzo relaksujący. Jest to idealny sposób, aby złagodzić nasze zmęczenie psychiczne.

Potrzebujesz do tego jedynie około 10 gramów liści róży, 10 g melisy i 5 gramów limonki. Dodaj je do szklanki wody i zagotuj. Gdy już liście zostaną zaparzone i zmiękną, dodaj do napoju trochę miodu.
Pij napar powoli w miłej atmosferze, w samotności i ciszy.

Ciesz się tą chwilą, nie myśląc o niczym. Zapewnij sobie następnie 20 minut odpoczynku.

5. Korzyści, jakie zapewni Ci wyjście na spacer

Niewiele rzeczy może być tak relaksujących i uwalniających od codziennych trosk, jak zwykły spacer. Wystarczy tylko pół godziny, nawet jeśli dopadło Cię mocne zmęczenie psychiczne. Załóż na stopy parę wygodnych butów, jeśli masz psa, to zapnij mu smycz i udaj się na spacer.

Szybkie tempo zawsze będzie stymulować Twoje krążenie i usprawni pracę Twojego serca.

W ten sposób nie tylko dostarczysz więcej tlenu do swojego organizmu, ale także uwolnić swój umysł od codziennych trosk. Ciśnienie Twojej krwi się obniży, zredukujesz poziom stresu i być może ujrzysz wiele spraw z innego, zupełnie nowego punktu widzenia, co pozwoli Ci zapewne się bardziej zrelaksować.

Spacer

Niech wiatr zburzy Twoją fryzurę i odświeży umysł. Doskwierające Ci zmęczenie psychiczne zacznie stopniowo zmniejszać swoją intensywność, a Ty znajdziesz ukojenie. Być może to właśnie w tych chwilach zaczniesz rozmyślać o tym, czy nie warto byłoby dokonać jakichś zmian w swoim życiu.

Na przykład takich, aby ustalić właściwie priorytety i pomyśleć trochę więcej o sobie, tak, aby zredukować zmęczenie psychiczne.

Zasługujesz na to, aby być szczęśliwą i uwolnić się od niektórych z tych problemów, które obciążają Twoją psychikę. Dlaczego więc nie zacząć już od dzisiaj?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.