Jak złagodzić stres masażem ucha?

Masaż ucha nie tylko łagodzi stres i napięcie. Odpowiednio wykonany działa leczniczo na cały organizm.
Jak złagodzić stres masażem ucha?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Stres należy do najczęściej spotykanych dolegliwości. Styl życia, hałas, nadmiar obowiązków i wiele innych sytuacji, mogą prowadzić do powstania napięcia fizycznego i emocjonalnego, które ściśle wpływa na komfort naszego życia.

Konsekwencje, które niesie ze sobą stres, mogą wpływać na rozwój innych problemów zdrowotnych: silne bóle głowy, stany lękowe, nadmierne pocenie się, bóle mięśni, problemy trawienne, zawroty głowy itp.

Każda z nas niejednokrotnie doświadczyła na własnej skórze, czym jest stres. Kluczem jest uniknięcie sytuacji, w której staje się on problemem notorycznym, gdyż może wywołać wiele niepożądanych efektów.

Wiadomo, że istnieje nieskończona ilość metod na walkę z napięciem i kojenie nerwów. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że umiejętne masowanie ucha przynosi niemalże natychmiastowe rezultaty. Wiesz co mamy na myśli? Zaraz to sobie wszystko szczegółowo wyjaśnimy.

Jak zwalczyć stres masażem ucha?

Zanim zaczniesz stosować techniki masażu, musisz wziąć pod uwagę, że pierwszym krokiem jest wyzwolenie sie ze wszystkich negatywnych emocji nagromadzonych w ciągu dnia. Pamiętaj, żeby nie tłumić emocji, a jedynie je odizolować. Wtedy wyzwolisz się z napięcia, frustracji, złości i złego humoru.

Zmiany humoru

Kiedy już pozbędziesz się wszystkich negatywnych energii, możesz przejść do wyeliminowania fizycznych skutków wywołanych przez stres. Dzięki tej technice masażu będziesz mogła się zrelaksować i uśmierzysz bóle wywoływane przez napięcia.

Wiele z Was na pewno będzie zaskoczone rezultatami tej terapii. Uszy są częścią ciała, którą bardzo często ignorujemy. Nic bardziej błędnego. Są swego rodzaju neuroprzekaźnikami, które – odpowiednio masowane – wprawiają w ruch różne mechanizmy lecznicze.

Jeżeli pozwolisz innej osobie wykonać ten masaż, odczujesz również tak zwany “entuzjazm sensorialny”. To dlatego, że uszy są wyjątkowo unerwione. Ich stymulacja pomaga nam pozbyć się wszelkiego rodzaju napięć.

Migrena

Punkt znajdujący się w uszach, który powinno się masować, w kulturze chińskiej znany jest jako Shen Men, czyli “Bramy Niebios” . Pomaga zwalczyć stres i napięcia, poprawia przepływ energii i dba o nasze samopoczucie.

Punkt Shen Men jest usytuowany w centrum górnej części małżowiny.

Co należy zrobić?

Eksperci wskazują, że masaż tej części ucha pomaga rozładować stres i wszelkiego rodzaju niepokoje. Postępujemy w następujący sposób:

 • Delikatnie masujemy punkt Shen Men, korzystając z patyczka do uszu. Uciskamy i masujemy okrężnymi ruchami.
 • Oddychamy głęboko, koncentrując się na reakcji naszego ciała.
 • Wykonujemy ćwiczenia oddechowe: przy wdechu patrzymy w lewo, przy wydechu w prawo.
 • Już po kilku minutach odczujesz ogromna ulgę: zarówno fizyczną, jak i emocjonalną. Najważniejsza jest koncentracja i uwolnienie się od negatywnych emocji.

Dodatkowe rady

 • Możesz też masować punkt Shen Men używając palców. Korzystaj z tej terapii za każdym razem, kiedy odczujesz stres i nadmierne napięcie.
 • Staraj się wykonywać to ćwiczenie codzienne, przed pójściem do łóżka.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • McFadden, KL, Healy, KM, Hoversten, KP, Ito, TA y Hernández, TD (2012). Eficacia de la acupresión para la reducción del estrés. Terapias complementarias en medicina , 20 (4), 175–182. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2011.12.003
 • Song, HJ, Seo, HJ, Lee, H., Son, H., Choi, SM, y Lee, S. (2015). Efecto de la autoacupresión para el tratamiento de los síntomas: una revisión sistemática. Terapias complementarias en medicina , 23(1), 68 78. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2014.11.002
 • McFadden KL, Healy KM, Hoversten KP, Ito TA, Hernández TD. Efficacy of acupressure for non-pharmacological stress reduction in college students. Complement Ther Med. 2012;
 • Chen YW, Wang HH. The Effectiveness of Acupressure on Relieving Pain: A Systematic Review. Pain Management Nursing. 2014.
 • Arai YCP, Sakakima Y, Kawanishi J, Nishihara M, Ito A, Tawada Y, et al. Auricular acupuncture at the “shenmen” and “point Zero” points induced parasympathetic activation. Evidence-based Complement Altern Med. 2013;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.