Mleko z miodem - dlaczego warto pić je przed snem

Oprócz zwalczania zjawiska bezsenności i zapewniania dobrej jakości snu, połączenie mleka i miodu może dodatkowo poprawić kondycję Twoich kości i spowolnić proces przedwczesnego starzenia się. Spróbuj napić się go już dziś przed snem!
Mleko z miodem - dlaczego warto pić je przed snem

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W ostatnich latach wyniki wielu badań naukowych udowodniły niezbicie, że spożywanie pewnych naturalnych produktów przed snem może nie tylko poprawić jego jakość, ale przede wszystkim zmniejszyć poziom stresu i skutecznie zlikwidować problem z bezsennością. Jednym z takich produktów może być mleko z miodem.

Domowe środki zaradcze oparte o naturalne składniki zawierają zazwyczaj tryptofan i inne niezbędne aminokwasy, które stymulują produkcję melatoniny. Jest to substancja chemiczna odpowiadająca bezpośrednio za dobry sen.

Jednym z takich cennych napojów jest mleko z miodem, znane ze swoich licznych właściwości leczniczych i niesamowitej wręcz zdolności do zapewniana głębokiego i zdrowego snu.

Zarówno mleko, jak i miód są produktami, które pomagają Ci zasnąć. A jeśli to nie wystarczy, to powinieneś wiedzieć także o tym, że oferują Twojemu organizmowi wiele dodatkowych korzyści, gdy już uda Ci się zapaść w głęboki sen.

Mleko z miodem

Nie jest to z pewnością odpowiedni napój dla osoby zmagającej się z nietolerancją laktozy. Jednak świetnie sprawdzi się u wszystkich tych, którzy bez żadnych problemów natury żołądkowo-jelitowej mogą wypić mleko i na dodatek miewają regularne lub okresowe problemy ze snem.

Ponieważ wiele osób nie ma zielonego pojęcia o tym, jakie wspaniałe zalety ma mleko z miodem, w naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Wam 7 najważniejszych korzyści zapewnianych przez ten napój.

1. Mleko z miodem chroni Twoją skórę

Regularnie stosowane mleko z miodem pomaga oczyścić krew, zmniejszyć poziom toksyn i innych związków będących produktami przemiany materii, które są szkodliwe dla skóry.

Zdrowa skóra

Napój ten zawiera także liczne związki antybakteryjne i przeciwutleniające, które pomagają głęboko oczyścić skórę. Zapobiega to infekcjom oraz rozwojowi różnych chorób lub wad skórnych.

Mleko z miodem może być nawet stosowane jako miejscowy zabieg zapobiegający powstawaniu zmarszczek, a także osłabianiu powierzchni skóry i odkładaniu się złogów w postaci martwych komórek.

2. Poprawa funkcjonowania układu pokarmowego

Ten prosty napój o cennych właściwościach leczniczych jest bardzo pomocny w przypadku problemów z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Również substancje o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych zawarte w miodzie naturalnym pomagają skutecznie zapobiegać infekcjom jelitowym i problemom żołądkowym.

Mleko z miodem działa jak naturalny probiotyk. Jesto to idealny środek stymulujący rozwój flory bakteryjnej Twojego układu pokarmowego, czyli przyjaznych bakterii, które chronią Twoje jelito grube.

3. Mleko z miodem wzmacnia Twój organizm, zapewnia Ci siłę i energię

Jeśli wypijesz mleko z miodem, to Twoje ciało uzyska szybką, jednorazową dostawę dużych ilości białka i węglowodanów złożonych. Pomagają one przyspieszyć procesy metaboliczne.

Kobieta ćwiczy hula hop

Wypicie szklanki tego napoju wieczorem przed pójściem do łóżka, a także w godzinach porannych zapewni Twojemu ciału spory zastrzyk energii i poprawi kondycję fizyczną i psychiczną.

W ten sposób będziesz mógł się lepiej wyspać. Twój organizm będzie w stanie wydajniej przeprowadzić swoje standardowe procesy regeneracyjne albo z większym poczuciem energii rozpocząć kolejny, aktywny dzień.

Dzięki enzymom zawartym w mleku wszelkie białka zwierzęce szybko rozkładają się na aminokwasy. Następnie odpowiednie łańcuchy białek zostają ponownie poskładane w odpowiednią całość tworząc nowy rodzaj białka, które może być wykorzystane przez Twój organizm jako źródło energii.

4. Mleko z miodem poprawia kondycję Twoich kości

Mleko jest jednym z najlepszych naturalnych źródeł wapnia. Miód natomiast zawiera cenne składniki odżywcze, które pomagają organizmowi wchłonąć dostarczany przez mleko wapń.

Oznacza to, że połączenie tych dwóch produktów pomaga skutecznie poprawić stan Twoich kości i uniknąć ich utraty lub obniżenia gęstości.

Mleko z miodem stanowi więc w pełni naturalny lek, który zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy i innych zaburzeń chorobowych, które pogarszają kondycję tkanki kostnej.

5. Mleko z miodem ma właściwości antybakteryjne

Wyniki wielokrotnie przeprowadzonych badań naukowych wykazały, że mleko z miodem ma niezwykle silny wpływ na bakterie gronkowca. Co więcej, skuteczność antybakteryjna tego środka jest jeszcze wyższa, gdy zaczniesz zażywać sam miód, bez łączenia go z mlekiem.

Bakterie

Miód ma uznane właściwości przeciwbakteryjne, antybiotykowe i przeciwzapalne. Badania wykazują, że może on pomóc skutecznie zapobiegać różnym rodzajom infekcji.

Ten produkt jest nawet uznany za wsparcie dla układu odpornościowego o cechach leku, a nie tylko suplementu diety. Ponieważ jego regularna konsumpcja zapobiega występowaniu przeziębienia, kaszlu i innych problemach z oddychaniem, warto rozważyć go w momencie, gdy zbliża się sezon na grypę.

6. Skutecznie zwalcza bezsenność

Jak wspomniano powyżej, zarówno mleko, jak i miód są pełne substancji czynnych, które pomogą Ci głęboko i spokojnie spać.

Mieszanka tych dwóch składników była stosowana od wielu wieków jako znakomite lekarstwo na bezsenność. Ponadto może ona z powodzeniem zastąpić wiele różnych leków mających na celu ułatwienie zasypiania.

Miód oferuje wysoką ilość cukrów prostych naturalnego pochodzenia. W jego składzie znaleźć można także tryptofan, który powoduje uwalnianie substancji chemicznych odpowiedzialnych za szybkie zasypianie i głęboki sen.

Te właściwości w połączeniu z substancjami odżywczymi zawartymi w mleku stymulują Twój organizm do wytwarzania większych ilości serotoniny. Neuroprzekaźnika związanego z poczuciem relaksu i redukującego poziom stresu.

7. Mleko z  miodem spowalnia proces przedwczesnego starzenia się

Mleko z miodem już w postaci jednej szklanki na dobę nie tylko obniża ryzyko przedwczesnego starzenia się skóry, ale także i całego ciała.

Wiele z przeciwutleniaczy zawartych w tym napoju zmniejsza negatywny wpływ wolnych rodników na Twoje zdrowie. Są one cząsteczkami zakłócającymi aktywność komórek Twojego organizmu. Zatem ich eliminowanie naturalnymi metodami w oczywisty sposób przedłuża Twoje życie.

Przedwczesne starzenie się, pij mleko z miodem

Niektóre starożytne kultury uważały nawet mleko z miodem za “eliksir życia”. Regularne picie tego napoju uważane jest za postępowanie zapobiegające pogarszaniu się kondycji komórek ciała i rozwojowi wielu chorób.

Czy jesteś już gotów, aby wypróbować smak i cenne właściwości tego napoju? Jeśli tak, to po prostu dodaj łyżkę miodu do szklanki mleka i cieszyć się dobrym snem i jeszcze lepszym zdrowiem.

Pamiętaj tylko, że mleko nie może być gorące, gdyż wysoka temperatura likwiduje większość cennych właściwości miodu zostawiając jedynie jego słodki smak.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Michaëlsson, K., Wolk, A., Langenskiöld, S., Basu, S., Lemming, E. W., Melhus, H., & Byberg, L. (2014). Milk intake and risk of mortality and fractures in women and men: Cohort studies. BMJ (Online). https://doi.org/10.1136/bmj.g6015
  • Haug, A., Høstmark, A. T., & Harstad, O. M. (2007). Bovine milk in human nutrition – A review. Lipids in Health and Disease. https://doi.org/10.1186/1476-511X-6-25
  • Bogdanov, S., Jurendic, T., Sieber, R., & Gallmann, P. (2008). Honey for nutrition and health: a review. Journal of the American College of Nutrition.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.