Osteoporoza - walcz z nią naturalnymi metodami

Zwiększenie spożycie żywności bogatej w wapń, witaminy i minerały jest niezbędne do wzmocnienia kości i skutecznej walki z osteoporozą
Osteoporoza - walcz z nią naturalnymi metodami

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

To normalne, że musimy zaakceptować pewne rzeczy wynikające z procesu starzenia się. Dla niektórych osób starzenie się oznacza zaburzenia poznawcze lub artretyzm. Dla innych, problemem staje się osteoporoza.

Choroba ta sprawia, że Twoje kości stopniowo zaczynają słabnąć, ze względu na zmniejszający się poziom wapnia. Osteoporoza wpływa na wytrzymałość i gęstość Twoich kości, zwiększając niebezpieczeństwo ich łamania. Nawet prosty upadek może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Istnieją leki, które mogą pomóc w zwiększeniu wytrzymałości kości. Jeśli jednak szukasz naturalnych sposobów, to ten artykuł jest skierowany do Ciebie. Poniżej zdradzimy Ci kilka sprawdzonych metod radzenia sobie z nią.

Osteoporoza – poznaj naturalne sposoby leczenia i zapobiegania

Ocet: osteoporoza pod kontrolą

Jednym z najlepszych sposobów na wzmocnienie twoich kości jest zwiększenie spożycia składników mineralnych, zwłaszcza wapnia. Musisz uzupełniać te związki w sposób regularny, zwłaszcza w późniejszym wieku.

Ocet pomaga twojemu organizmowi bardziej efektywnie wchłaniać wapń z innych potraw. Dodając choć trochę octu do swojej sałatki, możesz spowolnić rozwój osteoporozy.

Rzuć palenie

Jest to nałóg, który ma negatywny wpływ na Twoje zdrowie, niezależnie od tego, jak na to spojrzeć. Jeśli chodzi o choroby przewlekłe, jak osteoporoza, Twoja sytuacja może stać się jeszcze bardziej poważna.

złamany papieros

Rzucenie palenia nie tylko ochroni Twoje kości. Oprócz tego, powstrzymasz zalewanie swojego organizmu substancjami rakotwórczymi i unikniesz rozwoju wielu innych zaburzeń.

Nie odchudzaj się za bardzo

Wiadomo, że skrajności są złe. Otyłość w ciągu ostatnich lat stała się problemem dla wielu ludzi. Posiadanie jednak odrobiny tłuszczu nie jest niczym strasznym.

Jeśli jednak jesteś wyjątkowo chudą osobą i cierpisz na zaburzenia odżywiania, to niebezpieczeństwo rozwinięcia się u Ciebie zwyrodnień kości i osteoporozy jest znacząco większe.

Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać stałą wagę, dzięki czemu twoje kości pozostaną silne.

Żywność sojowa

Soja zawiera dużą ilość fitoestrogenów. Są to związki, bardzo podobne do estrogenów, które kobiety powinny utrzymywać na zrównoważonym poziomie. Oprócz tego, pomagają one również zwiększać gęstość kości u kobiet.

Powszechnie znanym faktem jest, że u kobiet znacznie częściej niż u mężczyzn rozwija się osteoporoza. Spożywanie żywności pochodzącej z soi, takiej jak na przykład tofu, może znacznie pomóc w zapobieganiu rozwoju tej choroby.

Koniczyna czerwona

Tak jak w przypadku części białka pochodzącego z soi, koniczyna czerwona posiada podobne właściwości do estrogenów występujących w organizmie człowieka. Może to znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju osteoporozy u kobiet.

Należy jednak pamiętać, że zawiera ona również związki lotne. Oznacza to, że zanim wybierzesz koniczynę czerwoną jako opcję leczenia, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Łosoś

Ta ryba zawiera duże ilości wapnia i witaminy D, a także kwasów tłuszczowych omega-3, które są bardzo korzystne dla zdrowia.

łosoś z warzywami

Dlatego właśnie łosoś jest jednym z najlepszych pokarmów w walce z rozwojem osteoporozy. Pamiętaj, że zachowanie różnorodnej diety to podstawa. Dobrym pomysłem będzie jedzenie ryb od dwóch do trzech razy w tygodniu.

Regularne ćwiczenia a osteoporoza

Pozostawanie aktywną jest najlepszym sposobem na utrzymanie silnych mięśni. Pozwoli to znacznie zwiększyć wytrzymałość Twoich kości, jednocześnie redukując ryzyko złamania w czasie ciężkiego upadku lub uderzenia.

Ćwicząc w odpowiedni sposób, twój poziom energii będzie wzrastać i pomoże zapobiegać rozwojowi innych schorzenia, które mogą pojawić się wraz z wiekiem.

Zmniejsz spożycia alkoholu

Spożycie alkoholu w rozsądnych dawkach może zwiększyć wchłanianie wapnia, ale powinnaś bardzo uważać, aby nie przesadzić. Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu może mieć poważny wpływ na wytrzymałość Twoich kości i ogólny stan zdrowia.

Oprócz tego, pijaństwo wpływa na stan Twojej równowagi, a więc zwiększa ryzyko upadku i złamania kości.

Ananas

Mangan odgrywa niezwykle ważną rolę w zdrowiu Twoich kości, a deficyt tego minerału może zwiększyć ryzyko zachorowania na osteoporozę. Jeśli zadbasz o to, aby dostarczać organizmowi zalecaną dzienną dawkę tego minerału, to twoje kości będą mocne i zdrowe.

ananas a osteoporoza

Ananas zawiera więcej niż 70% manganu potrzebnego Twojemu organizmowi do utrzymania zdrowych kości. Dlatego dobrym pomysłem będzie regularne picie pysznego soku ananasowego.

Jeśli cierpisz na cukrzycę lub masz stan przed cukrzycowy, to zwracaj uwagę na to, aby cukier zwarty w tym soku nie podnosił Ci poziomu glukozy we krwi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Curiel, M. D., García, J. J., Carrasco, J. L., Honorato, J., Cano, R. P., Rapado, A., & Sanz, C. álvarez. (2001). Prevalencia de osteoporosis determinada por densitometría en la población femenina Española. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1016/S0025-7753(01)71732-0

  • Quesada Gómez, J., & Sosa Henríquez, M. (2011). Nutrición y osteoporosis. Calcio y Vitamina D. Osteoporosis y Menopausia. https://doi.org/10.5565/rev/athenea.1697

  • Mark, S., & Link, H. (1999). Reducción de la osteoporosis: prevención en la infancia y la adolescencia. Boletín de La Organización Mundial de La Salud.

  • Plan de alimentación para la prevención de la osteoporosis. (2019). Retrieved from https://intermountainhealthcare.org/ext/Dcmnt?ncid=520490707

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.