Czy aby zapobiec osteoporozie, warto pić mleko?

Może warto by było spróbować przygotować nasz własny napój sezamowy? Sezam zawiera więcej wapnia niż mleko, a także jest łatwiejszy w strawieniu.
Czy aby zapobiec osteoporozie, warto pić mleko?

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2019

Wiele osób uważa, że aby zapobiec osteoporozie, powinniśmy pić więcej mleka, ponieważ zawiera ono wapń, który chroni kości. Dlaczego jednak w wielu kulturach, w których nie spożywa się mleka ani jego pochodnych, wskaźnik występowania osteoporozy jest znacznie niższy niż w naszej? Dlatego też chcemy zbadać, czy relacja ta jest prawidłowa.

W tym artykule opiszemy wady i zalety spożywania produktów mlecznych w celu profilaktyki, leczenia i zapobiegania osteoporozie, a także podamy kilka zdrowych alternatyw w celu zwalczania tej choroby oraz żywność, której należy unikać, ponieważ wypłukuje wapń z naszych kości.


Dlaczego mleko jest zalecane, aby zapobiec osteoporozie?

Przyjmuje się, że mleko i produkty mleczne były zawsze polecane dla zdrowia kości i zapobieganiu osteoporozie. Wynika to ze względu na dużą zawartość wapnia, czyli 120 mg na każde 100 g. oraz laktozy (cukier w mleku), która poprawia absorpcję wapnia w organizmie.

Czy mleko zapobiega osteoporozie?

Ponadto, mleko jest naturalnym i łatwo dostępnym produktem, chociaż jego jakość jest obecnie znacznie niższa niż kilka dekad temu.

Jakie są wady?

Pomimo dużej zawartości wapnia w mleku, prawdą jest, iż spożywanie tego produktu w nadmiernej ilości niesie ze sobą kilka istotnych szkód.

 

Pierwszą jest to, że ​​absorpcja wapnia nie jest tak wysoka, jak się powszechnie wydaje, z powodu wpływu innych składników mleka, czyli białek, hormonów trójwapniowych oraz stosunku wapnia do fosforu.

Deska serów

 

Niekorzystne jest również to, że białka nadają krwi odczyn kwaśny, powodując demineralizację kości. Z tego powodu organizm musi zużyć więcej wapnia, aby przywrócić zasadowość środowiska i przeciwstawić się osteoporozie.

Jest także wiele osób, które doświadczają różnych stopni nietolerancji laktozy, początkowo nawet o tym nie wiedząc. Nietolerancja objawia się uszkodzeniem jelit – podrażnia je i pogarsza wchłanianie składników odżywczych.

Reasumując, wapń pomimo, że wymieniony jako główna zaleta, nie zawsze jest wchłaniany przez organizm prawidłowo. Zatem może sprzyjać osteoporozie. Dlatego znajdujemy wysoki odsetek występowania osteoporozy u osób, które spożywają produkty mleczne przez całe swoje życie.

Mając to na uwadze, proponujemy poszukać innych źródeł wapnia, które są bardziej lekkostrawne oraz wybieranie żywności zawierającej minerały, przyczyniające się do prawidłowego przyswajania i wiązania tego składnika.

Alternatywne źródła wapnia nie sprzyjające osteoporozie

  • Sezam: Zawiera więcej wapnia niż mleko i jest o wiele łatwiej strawny. Możesz jeść na surowo zmielony lub jako Gomashio (zmielony i zapieczony z solą), olej lub tahini (pasta sezamowa). Można również zmieszać tahini z wodą, cytryną, cynamonem i miodem jako zdrowy napój nieprzyjazny osteoporozie.
  • Gotowana marchew: Jest znacznie bogatsza w wapń niż surowa.
    Brokuły zapobiegają osteoporozie
  • Wodorosty: Są także bardzo bogate w wiele innych minerałów. Można je stosować do gotowania gulaszu, sezonowych sosów i sałatek. Proponujemy spirulinę .
  • Zielone warzywa liściaste, zwłaszcza brokuły.
  • Maca: Zawiera dużo wapnia i żelaza, a także jest doskonałym regulatorem gospodarki hormonalnej. Ludzie z niekontrolowanym nadciśnieniem i nadmiernie ekscytujący się, powinni być ostrożni. Zalecamy przeczytanie tego artykułu, aby wiedzieć jakie dawki należy stosować w diecie przeciwko osteoporozie.
  • Mikstura cynamonowa: Cynamon jest bardzo bogaty w wapń, ale należy go jeść w małych ilościach i w postaci naparów lub napojów roślinnych i owocowych, aby nie powodować zakwaszenia organizmu.
  • Skrzyp: Nie sugerujemy tego składnika w diecie przeciwko osteoporozie ze względu na zawartość wapnia, ale raczej dlatego, że jest bardzo bogaty w krzem, który pomaga przyswajać wapń lepiej. Można spożywać dwie lub trzy filiżanki dziennie.
  • Słona woda: naturalny i zrównoważony suplement, który zawiera wszystkie potrzebne minerały w odpowiednich proporcjach. Można go znaleźć w sklepach zielarskich i dietetycznych. Zalecamy pić łyżkę przed każdym posiłkiem.

Które produkty wypłukują wapń?

Równie ważne jak spożywanie wapnia jest to, aby unikać produktów, które usuwają ten minerał z naszego organizmu a sprzyjają osteoporozie. Oto przykłady:

  • Biały cukier
  • Sól rafinowana lub stołowa
  • Napoje butelkowane
  • Mięso
  • Kawa i herbata czarna
  • Napoje alkoholowe

Zdjęcia dzięki uprzejmości ulterior epicure i @ Doug88888


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.