Zdrowe kości – 7 składników wzmacniających układ szkieletowy

2 lutego, 2019
Regularne picie niektórych herbat to świetny sposób na poprawę zdrowia kości. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej o tym, co możesz zrobić dla zdrowia swoich kości!

Układ szkieletowy to kompletna i złożona konstrukcja, która zapewnia ciału wsparcie i możliwość poruszania się. Mocne i zdrowe kości sprawiają, że posiadasz niekończącą się listę możliwości i umiejętności.

To właśnie zdrowe kości w połączeniu ze ścięgnami, więzadłami, chrząstkami i innymi elementami powoduje wytwarzanie białych i czerwonych krwinek.

Co więcej, działa również jak magazyn dla niezbędnych składników odżywczych, przez co ma ogromny wpływ na układ odpornościowy. Problem polega na tym, że układ kostny nie jest wolny od chorób. Niestety wiele wewnętrznych i zewnętrznych czynników może negatywnie wpłynąć na jego stan.

W rezultacie, może dojść do silnego bólu i stanów zapalnych, które rozwijając się, mogą znacznie pogorszyć Twoją jakość życia. Niemniej jednak, możesz tego uniknąć. Wyrabiając sobie zdrowe nawyki i stosując naturalne lekarstwa, możesz zachować mocne i zdrowe kości na długie lata.

W tym artykule chcemy przedstawić 7 roślin, które dzięki swoim właściwościom odżywczym, stanowią idealne środki do ochrony układu szkieletowego.

1. Zdrowe kości? Sięgaj po bazylię

Bazylia to bardzo popularne zioło, które dzięki wysokiej zawartości wapnia, świetnie wpływa na zdrowie Twoich kości.

Ten niezbędny składnik wzmacnia kości, a także zapobiega ich zużyciu związanemu z procesem starzenia.

Bazylia na zdrowe kości

 • Używaj bazylii jako dodatku do zup i sałatek. Możesz także zaparzyć z niej herbatę.

Zobacz takżeBazylia – Korzyści z picia herbaty

2.Lucerna

Łodygi lucerny są bogate w minerały i substancje odżywcze. Podczas trawienia te substancje są uwalniane i przedostają się do Twoich kości, wzmacniając je.

Zawiera również związki, które działają przeciwzapalnie i hamują negatywne działanie wolnych rodników. Zmniejsza także ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.

Warto wspomnieć, że lucerna ma działanie podobne do estragonu, które jest istotne w zapobieganiu utraty masy kostnej.

 • Tę roślinę możesz wykorzystać do sałatek i soków naturalnych.
 • Możesz ją także znaleźć jako składnik niektórych leków i suplementów diety.

3.Wierzba

Wierzba to roślina bogata w salicylany, związki które posiadają właściwości przeciwbólowe i pomagają uśmierzyć bóle kości.

Wierzba na zdrowe kości

Jej właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne pomagają zachować zdrowe kości, a także niwelują pojawianie się problemów z poruszaniem się.

4. Mniszek lekarski

Mniszek jest powszechnie stosowany ze względu na jego działanie moczopędne. Warto jednak wspomnieć, że posiada on składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na zdrowie kości.

Zawiera minerały takie jak wapń i magnez, które są niezbędne do utrzymywania gęstości kości.

Jego właściwości przeciwzapalne i detoksykujące stymulują krążenie krwi i pomagają kontrolować produkcję białych i czerwonych krwinek.

 •  Pij herbatę z mniszka trzy razy dziennie.

Przeczytaj równieżMniszek lekarski – Właściwości i zastosowania

5. Pokrzywa

Jedną z zalet pokrzywy jest jej zdolność do ochrony kości przed negatywnym działaniem wolnych rodników i czynników środowiskowych.

Ta roślina cechuje się dużą zawartością żelaza, wapnia i magnezu. Są to niezbędne minerały, które wzmacniają Twoje kości.

Pokrzywa na zdrowe kości

 • Aby czerpać z jej dobroczynnych właściwości należy wypić dwie filiżanki herbaty z pokrzywy dziennie.

6. Skrzyp

Skrzyp to roślina, która ma wiele zalet odżywczych. Po wchłonięciu przez organizm, przynosi korzyści dla zdrowia Twoich kości i stawów.

Dzięki posiadanym właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym, skrzyp przynosi ulgę w bólu, stanach zapalnych i innych objawach, na które zwykle cierpi układ szkieletowy.

Witaminy zawarte w skrzypie wspierają procesy syntezy kolagenu i zapobiegają zużyciu, które sprawia, że kości ocierają się o siebie.

 • Wypijaj dwie lub trzy filiżanki herbaty ze skrzypu, przynajmniej trzy razy w tygodniu.

7. Rumianek

Rumianek to jedna z najbardziej popularnych roślin w arsenale alternatywnej medycyny naturalnej. Wiele osób korzysta z jego właściwości przeciwbólowych i uspokajających. Doskonale się nadaje do uśmierzenia bólu o słabym natężeniu.

Nie wszyscy wiedzą jednak, że jest to również doskonały składnik dla zachowania zdrowych kości. Dzieje się tak, nie tylko ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, ale także ze względu na niezbędne minerały jakie zawiera.

Rumianek na zdrowe kości

Spożywanie rumianku zmniejsza obrzęk, który może wpływać na Twoją ruchomość. „Smaruje” również chrząstkę i więzadła, które spajają Twoje kości.

 • Delektuj się filiżanką herbaty rumiankowej trzy razy dziennie.
 • Używaj go również zewnętrznie, podczas kąpieli lub w postaci kompresów na obolałe miejsca.

Jak widać istnieje wiele roślin, których właściwości pomagają utrzymać mocne i zdrowe kości.

Spożywaj je regularnie, aby czerpać z ich dobroczynnego działania, jako środek zapobiegawczy przeciwko wielu chorobom.

 • Bashira S, Drehera F, Chewa A. Cutaneous bioassay of salicylic acid as a keratolytic; International Journal of Pharmaceutics 2005 (292): 187-194.
 • Corletto F. [Female climacteric osteoporosis therapy with titrated horsetail (Equisetum arvense) extract plus calcium (osteosil calcium): randomized double blind study]. Miner Ortoped Traumatol 1999;50:201-206.
 • Cola de caballo (Equisetum arvense L.) (Abril 2010) holadoctor.com/es/hierbas-y-suplementos-a-z/cola-de-caballo-equisetum-arvense-l
 • Janmejai K, Eswar Shankar, Sanjay Gupta. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future.  (2010) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/