Pokrzywa z cytryną – niezawodny sposób na anemię

Aby szybko i skutecznie zwalczyć anemię, należy wzbogacić codzienną dietę o produkty o wysokiej zawartości żelaza. Zdaniem specjalistów znacznie skuteczniejsze w działaniu są świeże produkty żywnościowe niż suplementy diety.
Pokrzywa z cytryną – niezawodny sposób na anemię
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy wiesz, że pokrzywa pomaga zwalczyć anemię? Choroba ta, zwana również niedokrwistością, to stan wywołany spadkiem poziomu hemoglobiny we krwi. Zwykle jej przyczyną jest niedobór żelaza w diecie lub powstaje w wyniku następstw innych dolegliwości.

Zanim sięgniesz po chemiczne suplementy diety, dowiedz się, jak popularna ziele pomaga zwalczyć anemię i złagodzić towarzyszące jej objawy.

A do najczęściej występujących objawów niedokrwistości zaliczamy: zmęczenie, osłabienie i wypadanie włosów, łamliwość paznokci itp. Już pierwsze objawy powinny skłonić nas do wykonania analizy krwi i szybkiej reakcji w postaci wzbogacenia codziennej diety o produkty zawierające sporą dawkę żelaza.

W przeciwnym razie anemia będzie się pogłębiała, stopniowo wyniszczając nasz organizm i osłabiając go z każdym dniem. Doskonałym naturalnym środkiem, który skutecznie pomaga zwalczać niedokrwistość jest popularna pokrzywa. A łącząc ją z cytryną otrzymasz wyjątkowo silny lek, który szybko uzupełni niedobór żelaza w twoim ciele.

Poznaj dziś z nami przepis na to naturalne lekarstwo oraz dowiedz się więcej na temat anemii i niesamowitych leczniczych właściwości pokrzywy. Zapraszamy do lektury!

Jak pokrzywa zwalcza anemię?

Anemia to choroba, którą stosunkowo łatwo wykryć. Jej pierwszymi i najbardziej oczywistymi oznakami są: ciągłe zmęczenie, apatia i bark chęci do działania. Symptomy te powinny skłonić nas do niemalże natychmiastowej wizyty u lekarza i wykonania podstawowych badań krwi. Bardzo ważne jest bowiem wykrycie przyczyny problemu.

Laboratoryjna analiza krwi

Przyczyn niedokrwistości może być wiele: począwszy od niedoboru składników odżywczych w organizmie, a skończywszy na poważnych dolegliwościach zdrowotnych i chorobach, których utajniony rozwój może prowadzić do anemii.

Warto więc je wykluczyć poprzez odpowiednie badania i konsultacje z lekarzem. Prawidłowa diagnoza odgrywa kluczową rolę w leczeniu anemii. Pamiętajmy, że kuracja zależy od stanu zaawansowania niedokrwistości oraz jej przyczyny.

Żelazo w postaci suplementów diety

Z suplementami diety, zwłaszcza tymi bogatymi w żelazo, należy postępować bardzo ostrożnie, ponieważ często wywołują one w naszym organizmie negatywne skutki uboczne. Stanowią one bowiem przyczynę nadmiernego występowania procesów utleniania, a co za tym idzie, osłabiają samopoczucie oraz negatywnie wpływają na układ trawienny.

Specjaliści i lekarze zgodnie twierdzą, że najlepszym i najbezpieczniejszym dla naszego organizmu sposobem zapobiegania anemii i walki z nią jest zwiększenie spożycia produktów bogatych w żelazo, na przykład wszelkiego rodzaju warzyw o zielonych liściach, roślin strączkowych, buraków, pietruszki czy kiełków lucerny.

Warto wiedzieć również, że witamina C w znaczący sposób ułatwia przyswajanie żelaza. Postaraj się więc spożywać produkty bogate w ten pierwiastek w towarzystwie tych, które zawierają cenną dawkę witaminy C.

Pokrzywa

Pokrzywa to bardzo popularna w naszym kraju roślina. Z pewnością każdy z nas ją zna i nieraz zaobserwował, że rośnie ona dziko przy drogach, w rozmaitych zaroślach, lasach, na łąkach itp. Zwykle kojarzy nam się z naparem czy herbatką.

Pokrzywa w moździerzu

W rzeczywistości pokrzywa jest w 100% jadalna i doskonale nadaje się również jako główny składnik zup, kremów i sosów. Roślina ta znajduje także szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, zazwyczaj w postaci leczniczego naparu. Walczy nie tylko z anemią, ale także poprawia ogólny stan zdrowia organizmu.

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zebrać pokrzywę, koniecznie wybierz obszar nieskażony i zaopatrz się w grube rękawice. W przeciwnym wypadku możesz się „poparzyć”. Pamiętajmy jednak, że „ogniste” właściwości tej rośliny znikają po wysuszeniu lub ugotowaniu liści.

Pokrzywa to roślina bogata w witaminy i minerały, zwłaszcza w żelazo. Słynie także ze swych właściwości poprawiających trawienie, dbających o zdrowie wątroby oraz moczopędnych. Generalnie jest ona doskonałym naturalnym środkiem oczyszczającym i odtruwającym cały nasz organizm.

Cytryna

Wielokrotnie pisaliśmy już o niesamowitym wpływie cytryny na zdrowie układu immunologicznego oraz praktycznie wszystkich narządów. Owocu tego nie może zabraknąć w żadnej diecie i w żadnej naturalnej kuracji leczniczej!

Oprócz tego, że oczyszcza organizm, cytryna ułatwia i przyspiesza wchłanianie wielu rozmaitych substancji odżywczych.

W przypadku leczenia anemii cytryna jest niezastąpioną towarzyszką produktów bogatych w żelazo. Bez niej nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo asymilować tego kluczowego pierwiastka.

Zaleca się spożywanie cytryn pochodzących z ekologicznych upraw i wykorzystywanie ich skórki do przygotowywania naparów, deserów, sosów, sałatek, koktajli itp. Doskonałym sposobem na przechowywanie skórki cytryny jest jej zamrożenie. W ten sposób zawsze, gdy będziesz jej potrzebować, będziesz ją mieć ją pod ręką.

Pokrzywa z cytryną – skuteczny lek na anemię

Mając na względzie niesamowite lecznicze właściwości tych dwóch produktów, chcielibyśmy podzielić się z Tobą przepisem na niezwykle skuteczne lekarstwo w przypadku niedokrwistości oraz naturalny suplement żelaza, dzięki któremu unikniesz utraty tego pierwiastka z organizmu.

Suszone liście pokrzywy

 

Składniki

  • 5 łyżek ususzonych liści pokrzywy (50 g)
  • Sok z jednej cytryny
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania

W celu przygotowania naturalnego lekarstwa na anemię należy wykonać poniższe kroki:

  • W pierwszej kolejności wlewamy do garnka litr wody i stawiamy na gazie aż do zagotowania. Gdy woda zacznie bulgotać, wyłączamy ogień i wrzucamy 5 łyżek suszu z pokrzywy.
  • Nakrywamy garnek przykrywką i pozostawiamy przez 5 minut do zaparzenia. Następnie przecedzamy powstały napar.
  • Kolejnym krokiem jest wyciśnięcie soku z jednej cytryny i dodanie go do naparu z pokrzywy.
  • Jeśli mamy ochotę, możemy osłodzić napar odrobiną stewii lub łyżeczką pszczelego miodu.

Jak i kiedy należy pić napar?

W celach leczniczych napar należy popijać przez cały dzień, najlepiej w porach pomiędzy posiłkami.

Na przykład możesz spożywać dwie filiżanki herbatki z rana, na czczo, jedną w południe i jedną w porze podwieczorka. Kuracja powinna trwać przez piętnaście dni. W tym okresie powinna nastąpić widoczna poprawa, gdyż poziom żelaza w organizmie zostanie odbudowany.

Po upływie dwóch tygodni możemy dalej pić napar w celach profilaktycznych. Wówczas zaleca się jedną filiżankę herbatki z pokrzywy dziennie. Szczególnie zaleca się spożywanie tego typu naparu przez kobiety w trakcie miesiączki, gdyż to właśnie w te dni tracimy wraz z krwią wiele cennego żelaza.

Aby wzmocnić lecznicze działanie pokrzywowej kuracji warto wyrobić sobie nawyk dodawania do każdego posiłku kilku kropel soku z cytryny, gdyż zawarta w nim witamina C ułatwia i przyspiesza przyswajanie zawartego w innych produktach żelaza.

Na zakończenie

Świeże liście pietruszki – obok cytryny i pokrzywy – stanowią również bardzo cenne źródło witaminy C i żelaza w jednym. Są one więc bardzo pożądanym dodatkiem do każdego posiłku. Już odrobina posiekanej natki zadba o dostarczenie odpowiedniej dziennej dawki tych niezastąpionych substancji odżywczych.

Należy podkreślić, że proponowany przez nas naturalny lek na anemię z początku może stać się przyczyną pewnych dolegliwości, takich jak ból głowy czy odbijanie. Są one wynikiem silnie oczyszczających właściwości poszczególnych jego składników i zanikają po krótkim czasie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.