Mniszek lekarski - Właściwości i zastosowania

Świeże łodygi mniszka zawierają alkohol, nie należy więc podawać ich dzieciom oraz kobietom ciężarnym.
Mniszek lekarski - Właściwości i zastosowania

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Mniszek lekarski to roślina o nieco gorzkim smaku, który wskazuje na to, że jest on bardzo korzystny dla zdrowia Twojej wątroby i wspomaga ją w eliminacji toksyn z organizmu. Naukowcy określają go mianem Taraxacum ofificinal, choć jest to dość wyrafinowana nazwa, jak na dziko rosnącą roślinę.

Mniszek jest najbardziej rozpowszechniony na półkuli północnej, zwłaszcza w Europie i Ameryce. To właśnie tam był uprawiany od wieków i to tam odkryto jego wszechstronne zastosowania, zarówno kulinarne, jak i lecznicze. Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie czytaj dalej!

Co kryje się w mniszku?

Kobieta z dmuchawcem

Mniszek jest przede wszystkim znany ze swoich twardych i ostrych liści oraz symetrycznych żółtych kwiatów.

Jest to roślina, która przekwitając zamienia się w puchatą kulkę, która tak często staje się zabawką w dłoniach dzieci, które dmuchają w nią i obserwują unoszące się w powietrzu pyłki, przekonane, że dzięki temu spełni się jakieś ich życzenie.

W naturalny sposób to wiatr roznosi owe pyłki w różne miejsca, dzięki czemu roślina ta rozmnaża się i rozprzestrzenia w bardzo szybki i skuteczny sposób, przez co jest łatwo widoczna i dostępna.

Oto główne składniki obecne w mniszku lekarskim:

  • węglowodany
  • witamina B
  • witamina C
  • beta-karoteny
  • potas
  • flawonoidy
  • kwas oleinowy
  • kwas linolowy
  • tanina

Które części mniszka możemy spożywać?

Napar z mniszkiem

Najlepszym czasem na zbieranie mniszka jest wiosna – wtedy też jego liście nadają się do spożycia nawet na surowo, na przykład jako dodatek do sałatki. Możesz także nazbierać ich więcej na zapas i ususzyć je w płóciennym woreczku.

Z kolei, jeśli interesują Cię korzenie tej rośliny, najlepiej zebrać ją pod koniec lata. Wówczas należy przechowywać je w szklanym pojemniku ze szczelnym zamknięciem. Jakie jeszcze inne części mniszka można zbierać i wykorzystać?

Liście

Zupełnie jak w przypadku szpinaku, liście mniszka mogą być spożywane na surowo, na przykład w sałatce, lub ugotowane czy smażone. Ich smak jest lekko gorzkawy, zwłaszcza, gdy dojrzeją, więc jeśli Ci nie odpowiada, wybierz te mniej dojrzałe i mniejsze.

Niektóre osoby cenią sobie także napary przygotowane z suszonych liści mniszka, które uśmierzają wiele dolegliwości.

Kwiaty

Zanim jeszcze mniszek dojrzeje i się otworzy, możesz zerwać jego kwiaty i zaprawić w soli i occie, tak samo jak robisz w przypadku korniszonów. Później możesz je smażyć bądź dodawać do sałatek.

Korzenie

Jeśli chodzi o dojrzałą roślinę (co najmniej dwuletnią), możesz wykorzystać także jej korzenie. Odetnij je, a następnie usmaż, upiecz lub wykorzystaj do przygotowania naparu. Napar taki skutecznie zastąpi Ci kawę, gdyż korzenie mniszka działają niczym kofeina.

Właściwości lecznicze mniszka

Liście mniszka

Teraz, gdy poznałaś już trochę informacji o mniszku, czas pomówić o jego właściwościach leczniczych.  Z pewnością ta bogata lista przekona Cię, by sięgać po tę roślinę jak najczęściej.

Naturalne lekarstwo na cukrzycę

W Europie mniszek lekarski jest bardzo często wykorzystywany jako lekarstwo dla diabetyków. Jego korzenie zawierają bowiem wyjątkowo lekkostrawne cukry.

Mniszek na problemy z nerkami i infekcje układu moczowego

We Francji bardzo często mniszek jest stosowany na dolegliwości układu moczowego. Doskonale stymuluje on pracę nerek, jest więc skuteczny w walce z wieloma infekcjami moczowymi, a także zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.

Jego działanie moczopędne nie wywołuje jednak utraty potasu z organizmu, jest to więc jego wyższość nad innymi preparatami o takim działaniu.

Usprawnia trawienie

Mniszek jest łagodnym środkiem przeczyszczającym i tonizującym. Doskonale poprawia apetyt osobom w okresie rekonwalescencji po dłuższej chorobie. Co więcej, stymuluje produkcję żółci, zapobiega zaparciom i leczy wiele dolegliwości trawiennych.

Sojusznik Twojej wątroby

Stosowanie mniszka zaleca się szczególnie w celu eliminacji nadmiaru toksyn z organizmu. Jest on więc doskonałym sojusznikiem Twojej wątroby, można korzystać z jego właściwości do leczenia zapalenia wątroby, żółtaczki, a nawet nowotworów i guzów tego organu.

Właściwości oczyszczające mniszka sprawiają, że z organizmu i krwiobiegu usuwane są szkodliwe substancje, które często dostają się do niego wraz z pożywieniem, bądź z zanieczyszczonego środowiska. Mniszek pomaga także unormować poziom cholesterolu we krwi i usuwa nadmiar kwasu moczowego z ciała.

Mniszek a piękna skóra

Mniszek to tradycyjny sposób walki z wypryskami, trądzikiem, egzemą, a nawet łuszczycą. Napar mniszka, przygotowany z garści kwiatów na szklankę wrzącej wody, to jeden z najlepszych naturalnych produktów dla Twojej skóry.

Poczekaj aż ostygnie i wykorzystaj go do przemywania ran czy innych problemów skórnych.

Wspomaga organizm w walce z anemią

Jest to roślina, której liście zawierają duże ilości żelaza, dzięki czemu można wykorzystać go do walki z anemią lub do profilaktyki tej dolegliwości. Mniszek wspomaga organizm w dojściu do siebie w okresach niedoboru witamin czy żelaza.

Właśnie dlatego jest zalecany zwłaszcza kobietom ciężarnym, u których anemia jest dość częstym problemem.

Na dobry wzrok

Osoby cierpiące na tzw. kurzą ślepotę albo inne problemy z plamką żółtą, mogą wykorzystać mniszka, aby dostarczyć sobie dodatkową dawkę witaminy A, beta-karotenów oraz heleniny. Są to trzy składniki niezbędne dla zdrowia Twoich oczu – poprawiają ich kondycję i chronią je na przyszłość.

Na żylaki i hemoroidy

Za sprawą obecnych w mniszku tanin, które zapewniają efekt relaksujący i rozluźniający, roślina ta jest pomocna w walce z żylakami i hemoroidami. Wystarczy nasiadówka z naparu przygotowanego z garści liści mniszka oraz gorącej wody lub też okłady nasączone tymże naparem stosowane miejscowo.

Możliwe efekty uboczne i przeciwwskazania

Dziewczynka z mleczem

Generalnie nie ma zbyt wielu przeciwwskazań, jeśli chodzi o stosowanie mniszka w celach leczniczych. Warto jednak uważać, jeśli cierpi się na alergie skórne, bądź egzemę. Z kolei w przypadku nadmiernego spożycia mniszka może występować biegunka, zgaga lub też niestrawność.

Świeże łodygi mniszka mogą być lekko trujące i zawierają alkohol, przez co należy zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku dzieci i kobiet ciężarnych. U innych osób także warto stosować je z umiarem, czy to świeże czy suszone.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.