Układ moczowy – naturalne leczenie infekcji

· Luty 27, 2016
Ananas świetnie wpływa na układ moczowy - dzięki zawartych w nim witaminach zwalcza infekcje i stany zapalne.

Układ moczowy jest bardzo podatny na infekcje. Pojawiają się one najczęściej w pęcherzu, w cewce lub w nerkach. Weź pod uwagę, że to właśnie my – kobiety – jesteśmy na nie najbardziej narażone.

Przyczyna? Nasza cewka moczowa jest dużo krótsza i znajduje się bliżej odbytu, niż w przypadku mężczyzn. Mało tego! Problemy, takie jak menopauza, znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu dolegliwości.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jakie produkty żywnościowe wpływają korzystnie na układ moczowy. Dzięki temu będziesz w stanie zapobiec jakimkolwiek infekcjom.

Układ moczowy – infekcje pęcherza, cewki i nerek

Infekcje mogą pojawiać się w różnych miejscach. W każdym z przypadków potrzebna będzie wizyta u lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę i sprecyzuje potrzebne leczenie. Możemy też same zadbać o profilaktykę.

Warto włączyć do codziennej diety produkty o właściwościach przeciwbakteryjnych, bogate w antyoksydanty i witaminy.

Układ moczowy jest podatny na następujące rodzaje infekcji:

 • Nerki: Stanów zapalnych nerek nie można lekceważyć; to bardzo bolesna dolegliwość. Zazwyczaj towarzyszy jej gorączka, dreszcze i ciągłe uczucie zmęczenia.
 • Moczowody: Są to przewody, które łączą nerki z pęcherzem. Stany zapalne występują tutaj bardzo rzadko i są łatwo wyleczalne.
 • Cewka: To za jej pośrednictwem mocz przedostaje się z pęcherza na zewnątrz. Zapalenie cewki moczowej jest dolegliwością raczej powszechną.

Dieta wspomagająca układ moczowy

1. Napar z rumianku

Napar z rumianku

Mówi się, że rumianek jest jednym z najlepszych leków na układ moczowy. Zawiera związki przeciwbakteryjne, które doskonale zwalczają stany zapalne. Oprócz tego, działa oczyszczająco. Przygotowujemy napar w następujący sposób:

Składniki

 • 20 gramów rumianku
 • Szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

Napar pijamy dwa razy dziennie – z samego rana i po południu. Wystarczy doprowadzić do wrzenia szklankę wody, dodać 20 gramów rumianku i gotować przez 20 minut. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy do zaparzenia. Pijemy powoli.

Płyn do higieny intymnej z dodatkiem rumianku

Możemy też przygotować sobie naturalny płyn do higieny intymnej z rumiankiem:

 • Litr wody.
 • 40 gramów rumianku.
 • Gotujemy przez 30 minut i zaparzamy przez kolejne 10. Czekamy aż trochę przestygnie. Przelewamy napar do miski i siadamy w niej na jakieś 15 minut. W tym przypadku rumianek działa bezpośrednio w miejscu infekcji.

2. Sok żurawinowy

Napar żurawinowy

Sok z żurawin działa niezwykle skutecznie na układ moczowy; zwłaszcza na pęcherz. Zwalcza bakterie i chroni przed wieloma dolegliwościami. Wystarczy szklanka soku dziennie (koniecznie bez dodatku cukru).

3. Poranne remedium z sody i cytryny

Soda z cytryną

Zarówno soda oczyszczona, jak i sok z cytryny, doskonale wpływają na układ moczowy. Pomagają uśmierzyć ból i działają zasadowotwórczo na nasz organizm, tym samym zwalczając nadkwaśność będącą przyczyną infekcji.

Może brzmi to dziwnie, ponieważ cytryna jest kwaśna, ale rzeczywiście – jak już zostanie strawiona przez nasze ciało – ma efekt zasadowo-twórczy w moczu i jest w stanie złagodzić podrażnienia.

Składniki

 • Sok z połówki cytryny
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej (3 g)
 • Szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

Wystarczy rozpuścić sodę w wodzie i dodać sok z cytryny. Mieszamy. Pijemy na czczo, w temperaturze pokojowej, przez 5 dni.

4. Ananas

Świeży ananas

Ananas jest jednym z najlepszych owoców w walce z infekcjami moczowymi. Zabija bakterie i działa przeciwzapalnie, a obecna w nim bromelina przyspiesza proces leczenia. Wystarczą 3 -4 plastry dziennie. Pamiętaj, że musi to być świeży ananas – nie ten z puszki.

Najlepsze rezultaty przynosi zjadany na pusty żołądek – na 15 minut przed obiadem i na 15 minut przed kolacją.

 • Jepson, R. G., Williams, G., & Craig, J. C. (2013). Cranberries for preventing urinary tract infections. Sao Paulo Medical Journal. https://doi.org/10.1590/1516-3180.20131315T1
 • Howell, A. B., Botto, H., Combescure, C., Blanc-Potard, A. B., Gausa, L., Matsumoto, T., … Lavigne, J. P. (2010). Dosage effect on uropathogenic Escherichia coli anti-adhesion activity in urine following consumption of cranberry powder standardized for proanthocyanidin content: A multicentric randomized double blind study. BMC Infectious Diseases. https://doi.org/10.1186/1471-2334-10-94
 • Farid Hossain, M. (2015). Nutritional Value and Medicinal Benefits of Pineapple. International Journal of Nutrition and Food Sciences. https://doi.org/10.11648/j.ijnfs.20150401.22