Oczyść swój pęcherz w naturalny sposób!

Aby oczyścić nasze nerki ,a także pęcherz moczowy w naturalny sposób – jest bardzo ważne, aby ograniczyć spożycie soli i nawadniać organizm.
Oczyść swój pęcherz w naturalny sposób!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Pęcherz odgrywa w naszym organizmie kluczową rolę, jeśli chodzi o magazynowanie i  wydalanie moczu. Możesz w to wierzyć lub nie, jednak narząd ten jest niezwykle wrażliwy i podatny na różne choroby, infekcje, stany zapalne, nadczynność czy nawet choroby nowotworowe. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o tym jak pęcherz funkcjonuje i jak ułatwić jego pracę.

Oczyść swój pęcherz w naturalny sposób!

Gdy pęcherzowi potrzebne jest wsparcie…

Tak jak już wspomnieliśmy, pęcherz to wyjątkowo wrażliwy organ, a infekcje układu moczowego to bardzo powszechny problem. Wystarczy nawet niewielka obecność toksycznych czy szkodliwych substancji w moczu, aby wystąpił stan zapalny oraz infekcja. Tych toksycznych substancji należy więc jak najszybciej się pozbyć i wyeliminować je ze swojego organizmu.

Również problemy takie jak nietrzymanie moczu czy nadczynność pęcherza mogą skutecznie utrudnić codzienne życie. Zbyt częste wizyty w toalecie na początku są po prostu uciążliwe, z czasem jednak mogą uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Właśnie dlatego konieczne jest zdobycie podstawowej wiedzy, jak dbać o swój pęcherz, na przykład co jeść i jaki tryb życia prowadzić, aby organ ten pracował jak należy. Pamiętaj również, że nawracające problemy układu moczowego nie powinny być ignorowane, gdyż co raz częściej przyczyną takiego stanu rzeczy są choroby nowotworowe, wywoływane na przykład – przez palenie papierosów. Zawarte w papierosach szkodliwe substancje wypływają na ściany pęcherza i powodują tworzenie się guzów.  Może to prowadzić nawet do całkowitego zatrzymania pracy pęcherza, a jedynym rozwiązaniem jest wówczas cewnikowanie i życie ze specjalnym woreczkiem na mocz.

Pierwszą radą, o której musisz więc pamiętać jeśli chcesz zadbać o swój pęcherz jest zdecydowanie rzucenie palenia.

1. Oczyszczaj pęcherz dwa razy w tygodniu

2#:pęcherz.jpg

Aby wesprzeć pracę swojego pęcherza, bardzo ważne jest oczyszczanie go, co najmniej raz na trzy dni. Poniższe rady pomogą Ci także ułatwić pracę nerek.

Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić jest ograniczenie spożycia soli. Dodatkowo, aby pozbyć się toksyn z pęcherza i nerek co najmniej dwa razy w tygodniu postępuj w następujący sposób:

  • Nie pij kawy, wody sodowej ani gazowanych słodkich napojów.
  • Nie jedz potraw zbyt bogatych w białka.
  • Co trzy dni przez cały dzień jedz wyłącznie owoce, warzywa, pij naturalne soki i wodę. Unikaj mięsa, słodyczy i mąki.
  • Pij dwa litry wody codziennie.

2. Pij sok żurawinowy

3#:pęcherz.jpg

Sok żurawinowy jest zdecydowanie najlepszym naturalnym lekarstwem na problemy układu moczowego. Wiele badań wykazało, że żurawina jest świetnym środkiem wzmacniającym pęcherz i zapobiegającym infekcjom. Żurawina ułatwia bowiem wydalanie toksyn oraz nadmiaru wapnia, który gromadzi się w pęcherzu i nerkach, prowadząc do tworzenia się kamieni nerkowych. Właśnie dlatego warto pić sok żurawinowy regularnie, aby zadbać o swój układ moczowy!

3. Pij soki bogate w potas na śniadanie

4#:pęcherz.jpg

Zapewne zastanawiasz się, jaki sok będzie najlepszy, jeśli chcesz dostarczyć swojemu organizmowi jak najwięcej potasu. Wystarczy, że masz w domu blender, marchewkę, selera, szpinak, pietruszkę i odrobinę wody. Tak przygotowany sok jest bogaty w substancje odżywcze i posiada wiele właściwości zdrowotnych: oczyści Twój pęcherz i dostarczy Ci energii na cały dzień.

4. Jedz arbuzy

Ze względu na swoje działanie moczopędne, arbuz jest idealnym środkiem wzmacniającym i oczyszczającym pęcherz. Jedz arbuzy tak często jak tylko się da, a zapobiegniesz infekcjom układu moczowego i ułatwisz pracę nerek. Możesz dodawać go do samodzielnie przygotowanego soku czy sałatki lub sięgać po niego jako przekąskę w ciągu dnia.

5. Wykorzystaj zalety chlorofilu

5#:pęcherz.jpg

Aby zadbać o swój pęcherz i ogólny stan zdrowia, możesz wykorzystać właściwości chlorofilu. Suplementy diety z chlorofilem są dość łatwo dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością, na przykład w formie kapsułek. Chlorofil jest naturalnym środkiem przyspieszającym metabolizm i wzmacniającym układ odpornościowy. Ma działanie oczyszczające, a dodatkowo dodaje energii, dlatego też warto stosować go co najmniej przez 5 dni w miesiącu.

Jak widzisz, aby zadbać o swój pęcherz nie potrzebujesz wiele czasu, pieniędzy i energii… Dlatego zacznij dbać o niego już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García Mediero J.M., Angulo Cuesta J., Luján Galán M., Rodríguez García N., Berenguer Sánchez A.. Efecto del tabaco sobre la evolución de los tumores de vejiga. Actas Urol Esp  [Internet]. 2007  Abr [citado  2018  Dic  08] ;  31( 4 ): 349-354. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0210-48062007000400006&lng=es.
  • Jiménez Gutiérrez, M. Lombraña Mencía, M. Lloréns Rovira, B. Acebron Antón, I. García Marrón. Tabaco y cáncer de vejiga urinaria. ASOCIACIÓN ESPAÑOLA DE ENFERMERÍA EN UROLOGÍA. 2003. N° 85. 27-36.
  • Risco Ester, Miguélez Carlos, Sánchez de Badajoz Eduardo, Rouseaud Alberto. Efecto del arandano americano (Cysticlean®), sobre la adherencia de Escherichia colia células epiteliales de vejiga: Estudio in vitro y ex vivo. Arch. Esp. Urol.  [Internet]. 2010  Ago [citado  2018  Dic  08] ;  63( 6 ): 422-430. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06142010000600003&lng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.