Wzmacniamy nasze nerki — co jeść?

Wzmacniamy nasze nerki — co jeść?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nerki są jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Oprócz tego, że pełnią funkcję wydalniczą, ich zadaniem jest również utrzymanie równowagi wewnętrznej organizmu (homeostazy). Nerki odpowiadają za wydalanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii nagromadzonych we krwi wraz z moczem.

Istnieje jednak wiele czynników, które powodują, że nerki zaczynają szwankować i nieprawidłowo spełniać swoje funkcje. W związku z tym, że narząd ten jest nam niezbędny do życia, każde jego osłabienie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby o nerki zadbać, prowadzić zdrowy tryb życia, dzięki czemu przedwcześnie zapobiegniemy kłopotów, jakie mogą nam przysporzyć.

Bardzo duży wpływ na to, jak nasze nerki funkcjonują, Na to, co jemy. Jest grupa produktów żywnościowych, która w szczególny sposób niekorzystnie wpływa na ich pracę, ale na szczęście, również istnieją takie, które tę pracę wspomagają i dobroczynnie na nie wpływają. Dziś w artykule poznasz niektóre z nich, a wprowadzając je do swojej diety, zapewnisz swoim nerkom wszystko to, czego potrzebują, aby poprawnie funkcjonować.

Wspomóż swoje nerki!

Burak

Warzywo znane ze swojego dużego potencjału moczopędnego i odtruwającego, a dzięki dużej zawartości potasu nie tylko wspomaga, oczyszcza nerki, ale i korzystnie wpływa na pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Najlepszym sposobem na jego spożywanie jest przygotowanie soku z dodatkiem marchwi lub dodanie do sałatek.

Jagody

Jagody są niezastąpionym detoksykantem nerek, a dodatkowo wpływają oczyszczająco na pęcherz moczowy. Zwiększają one odporność nerek, zapobiegając zakażeniom bakteryjnym. Szczególnie zalecany jest sok żurawinowy, spożywany na czczo.

Produkty pełnoziarniste

Produkty zawierające całe ziarna są bogate w błonnik, który wspomaga usuwanie zbędnych i toksycznych produktów z organizmu. Również przeciwdziałają retencji wody.

Seler

Znajdziemy w nim wiele niezbędnych minerałów i witamin, między innymi: alfa-tokoferol, witaminę E i C, beta-karoten, kwas foliowy, i wiele innych.

Seler

Działa moczopędnie i oczyszcza nerki. Najlepiej spożywać go w postaci soku, naparu lub dodawać do sałatek.

Cebula

Jest bogata we flawonoidy, a szczególnie w jeden, zwany kwercetyną. To silny przeciwutleniacz, który wspomaga pracę nie tylko nerek, ale i serca. Reguluje ona również procesy przemiany materii, dzięki czemu wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.

Truskawki

Są silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chronią struktury komórkowe przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Truskawki na nerki

Włączenie truskawek do dziennej diety tylko pomoże w zachowaniu zdrowych nerek, wspomagając również ich naturalny proces oczyszczania.

Arbuz

Arbuz jest najskuteczniejszym produktem w procesie zapobiegania chorobom układu moczowego. Owoc ten w 93% składa się z wody, a na 100g zawiera tylko 20 kalorii! Oprócz tego, to niesłychane źródło witamin i minerałów,  takich jak potas czy magnez. Szczególnie polecane jest jego spożywanie przy zapaleniu cewki moczowej i pęcherza, kamicy nerkowej oraz przy retencji płynów w organizmie.

Ananas

Ananas charakteryzują silne właściwości moczopędne, dzięki czemu jest szczególnie polecany, jeżeli chcemy zadbać o nasze nerki.

Ananas na nerki

Ten egzotyczny, lubiący słońce owoc jest bogatym źródłem witaminy c, potasu i bromeliny (enzym proteolityczny), które pomagają w zwalczaniu infekcji i stanów zapalnych, pobudzają procesy trawienia i zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych.

Ziemniaki

Są pełne witamin i minerałów, które obniżają ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Są źródłem skrobi, potasu, magnezu, wapnia, fosforu, witaminy B i C. Dzięki tym wszystkim składnikom,  nerki są wzmacniane i oczyszczane, a kamienie nerkowe ulegają szybszemu rozpuszczeniu. Najlepiej spożywać gotowane ziemniaki lub przygotować napar z jego skórek.

Rukiew wodna

Rukiew posiada silne właściwości moczopędne, jednocześnie zapobiegając powstawaniu kamieni nerkowych.

Rukiew wodna

Pomaga również walczyć z retencją płynów w organizmie i usprawnia eliminację toksyn. Najlepszą formą, w jakiej ją spożywać to przygotowanie soku i picie bez dodatku substancji słodzących.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.