Wzmacniamy nasze nerki — co jeść?

· Lipiec 7, 2015

Nerki są jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Oprócz tego, że pełnią funkcję wydalniczą, ich zadaniem jest również utrzymanie równowagi wewnętrznej organizmu (homeostazy). Nerki odpowiadają za wydalanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii nagromadzonych we krwi wraz z moczem.

Istnieje jednak wiele czynników, które powodują, że nerki zaczynają szwankować i nieprawidłowo spełniać swoje funkcje. W związku z tym, że narząd ten jest nam niezbędny do życia, każde jego osłabienie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby o nerki zadbać, prowadzić zdrowy tryb życia, dzięki czemu przedwcześnie zapobiegniemy kłopotów, jakie mogą nam przysporzyć.

Bardzo duży wpływ na to, jak nasze nerki funkcjonują, Na to, co jemy. Jest grupa produktów żywnościowych, która w szczególny sposób niekorzystnie wpływa na ich pracę, ale na szczęście, również istnieją takie, które tę pracę wspomagają i dobroczynnie na nie wpływają. Dziś w artykule poznasz niektóre z nich, a wprowadzając je do swojej diety, zapewnisz swoim nerkom wszystko to, czego potrzebują, aby poprawnie funkcjonować.

Wspomóż swoje nerki!

Burak

Warzywo znane ze swojego dużego potencjału moczopędnego i odtruwającego, a dzięki dużej zawartości potasu nie tylko wspomaga, oczyszcza nerki, ale i korzystnie wpływa na pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Najlepszym sposobem na jego spożywanie jest przygotowanie soku z dodatkiem marchwi lub dodanie do sałatek.

Jagody

Jagody są niezastąpionym detoksykantem nerek, a dodatkowo wpływają oczyszczająco na pęcherz moczowy. Zwiększają one odporność nerek, zapobiegając zakażeniom bakteryjnym. Szczególnie zalecany jest sok żurawinowy, spożywany na czczo.

Produkty pełnoziarniste

Produkty zawierające całe ziarna są bogate w błonnik, który wspomaga usuwanie zbędnych i toksycznych produktów z organizmu. Również przeciwdziałają retencji wody.

Seler

3#:Seler-nerki.jpg

Znajdziemy w nim wiele niezbędnych minerałów i witamin, między innymi: alfa-tokoferol, witaminę E i C, beta-karoten, kwas foliowy, i wiele innych. Działa moczopędnie i oczyszcza nerki. Najlepiej spożywać go w postaci soku, naparu lub dodawać do sałatek.

Cebula

Jest bogata we flawonoidy, a szczególnie w jeden, zwany kwercetyną. To silny przeciwutleniacz, który wspomaga pracę nie tylko nerek, ale i serca. Reguluje ona również procesy przemiany materii, dzięki czemu wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.

Truskawki

4#:Truskawki-nerki.jpg

Są silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chronią struktury komórkowe przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Włączenie truskawek do dziennej diety tylko pomoże w zachowaniu zdrowych nerek, wspomagając również ich naturalny proces oczyszczania.

Arbuz

Arbuz jest najskuteczniejszym produktem w procesie zapobiegania chorobom układu moczowego. Owoc ten w 93% składa się z wody, a na 100g zawiera tylko 20 kalorii! Oprócz tego, to niesłychane źródło witamin i minerałów,  takich jak potas czy magnez. Szczególnie polecane jest jego spożywanie przy zapaleniu cewki moczowej i pęcherza, kamicy nerkowej oraz przy retencji płynów w organizmie.

Ananas

5#:Ananas-nerki.jpg

Ananas charakteryzują silne właściwości moczopędne, dzięki czemu jest szczególnie polecany, jeżeli chcemy zadbać o nasze nerki. Ten egzotyczny, lubiący słońce owoc jest bogatym źródłem witaminy c, potasu i bromeliny
(enzymy proteolityczny), które pomagają w zwalczaniu infekcji i stanów zapalnych, pobudzają procesy trawienia i zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych.

Ziemniaki

Są pełne witamin i minerałów, które obniżają ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Są źródłem skrobi, potasu, magnezu, wapnia, fosforu, witaminy B i C. Dzięki tym wszystkim składnikom,  nerki są wzmacniane i oczyszczane, a kamienie nerkowe ulegają szybszemu rozpuszczeniu. Najlepiej spożywać gotowane ziemniaki lub przygotować napar z jego skórek.

Rukiew wodna

6#:Rukiew wodna-nerki.jpg

Rukiew posiada silne właściwości moczopędne, jednocześnie zapobiegając powstawaniu kamieni nerkowych. Pomaga również walczyć z retencją płynów w organizmie i usprawnia eliminację toksyn. Najlepszą formą, w jakiej ją spożywać to przygotowanie soku i picie bez dodatku substancji słodzących.