Seler naciowy: 20-dniowa dieta uzdrawiająca

Dieta na bazie selera nie tylko pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ale także oczyszcza żyły i tętnice z nadmiaru cholesterolu oraz pomaga naturalnie zwalczyć infekcje i rozwijające się w organizmie stany zapalne.
Seler naciowy: 20-dniowa dieta uzdrawiająca
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Dieta, w której seler naciowy odgrywa główną rolę, jest niezwykle prosta do wdrożenia w codzienne życie. W zaledwie trzy tygodnie znacząco poprawia ogólny stan zdrowia oraz bardzo korzystnie wpływa na jakość codziennego życia. Warto wspomnieć, że selerowa dieta nie jest restrykcyjna ani wyniszczająca dla organizmu.

Proponowana przez nas dieta wcale nie zakłada, że przez najbliższe dni seler będzie jedynym składnikiem w twoim jadłospisie. Warzywo to stanowi jedynie podstawę planu żywieniowego – dodatek, który należy włączyć do każdego z posiłków w ciągu dnia.

Prawdopodobnie z początku będziesz musiał się przyzwyczaić do charakterystycznego smaku selera naciowego. Kiedy już się z nim oswoisz, po zakończeniu diety z pewnością warzywo to na stałe zagości w twojej codziennej diecie – jako składnik naturalnych koktajlów, sałatek i sosów.

Seler to warzywo bogate w cenne składniki odżywcze, nie zawiera tłuszczów i jest niskokaloryczne. Fakt ten fantastycznie motywuje do zastosowania 20-dniowej diety, która poprawi ogólny stan zdrowia organizmu oraz fantastycznie wpłynie na twoje samopoczucie. Rozpocznij swoją selerową dietę już dziś!

Seler na co dzień – sok na dobry początek

Twój każdy poranek powinien zaczynać się od zdrowego i pożywnego śniadania – bogatego w błonnik pokarmowy, białka i witaminy. Ponadto niskokaloryczny sok z dodatkiem selera okaże się fantastycznym dodatkiem do niego dodatkiem. Staraj się pić go 3-4 razy w tygodniu na pusty żołądek.

Jakie korzyści płyną z regularnego spożywania tego leczniczego napoju?

  • Sok na bazie selera doskonale oczyszcza organizm z toksyn i innych szkodliwych substancji.
  • W naturalny sposób usprawnia procesy trawienne: ułatwia przyswajanie substancji odżywczych przez organizm, skutecznie zwalcza zaparcia, zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody w tkankach organizmu oraz wspomaga pracę wątroby.

Ponadto specjaliści ds. zdrowego żywienia zalecają spożywanie poniższego soku kilka razy w tygodniu na pusty żołądek, na pół godziny przed śniadaniem, a w ciągu dnia również przed każdym posiłkiem.

Poznaj przepis na odżywczy i niskokaloryczny napój na bazie selera naciowego!

Składniki

  • Sok z połówki cytryny
  • Seler naciowy – jedna lub dwie zielone gałązki
  • 5 liści świeżej mięty lub łyżka suszu (10 g)
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania i spożywania

  • Przygotowanie soku jest bardzo proste. Wystarczy zmiksować ze sobą wszystkie powyższe składniki, a następnie wypić. Ponadto pamiętajmy, że im świeższy sok, tym więcej zawiera on cennych substancji odżywczych.

Propozycje dań z dodatkiem selera

Jak powiedzieliśmy na samym początku, selerowa dieta nie jest restrykcyjna i bez problemu możemy ją dostosować do naszych potrzeb i kulinarnych gustów. Wystarczy odrobina wyobraźni i w krótką chwilę będziemy w stanie wyczarować danie z selerem w roli głównej.

Seler

Pamiętajmy, że seler można wykorzystać w kuchni nie tylko jako warzywo, ale także jako fantastyczną przyprawę, która uwydatni smak wielu potraw. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które możesz modyfikować wedle swoich kulinarnych upodobań:

  • Sałatka, na którą składają się następujące składniki: seler naciowy, ciecierzyca, rodzynki oraz zielone jabłko
  • Zupa-krem z selera i marchwi
  • Dorsz wędzony z dodatkiem selera naciowego i jabłka
  • “Frytki” z selera naciowego z piekarnika
  • Seler w połączeniu z tuńczykiem i dojrzewającą szynką
  • Sałatka z selera, zielonego ogórka, pomidorów, suszonych śliwek, piersi z kurczaka i pieprzowego sosu.
  • Quiche z selera i dyni
  • Zupa z morszczuka z selerem i cebulą
  • Krem z cukinii z dodatkiem selera i kawałków piersi z indyka
  • Groch z porem i selerem naciowym
  • Pełnoziarnisty ryż z selerem, rodzynkami, tuńczykiem i oliwkami
  • Pieczony pstrąg w sosie z cytryny, selera, marchwi i białego wina
  • Zupa pieczarkowa z dodatkiem selera i jabłka

Seler codziennie na talerzu przez 20 dni – 7 pozytywnych zmian

Większość z nas jako dodatek do dań stosuje wyłącznie zielone gałązki selera naciowego. Następnym razem, gdy sięgniesz po to wartościowe warzywo, nie wyrzucaj jego liści ani nasion – są one jadalne i dostarczają naszemu organizmowi wiele korzyści.

Sałatka z selera

Śmiało dodawaj je do swoich ulubionych sałatek i zup. Rezultat z pewnością zaskoczy cię bardzo pozytywnie. A jeśli będziesz spożywać seler regularnie, już po kilku tygodni odczujesz niesamowite zmiany w swoim organizmie. Pamiętaj, że seler jest bardzo zdrowy i istnieje wiele powodów, by go jeść. Poznaj kilka z nich!

1. Koniec z nadmiarem cholesterolu we krwi!

Gałązki selera naciowego zawierają silny składnik aktywny, który naturalnie eliminuje lipoproteiny o wysokiej gęstości, popularnie znane jako „zły” cholesterol (LDL). Co więcej, dzięki częstemu spożywaniu selera w naturalny sposób obniżymy również poziom trójglicerydów we krwi.

2. Seler zwalcza obrzęki i stany zapalne w organizmie

Seler naciowy jest cennym źródłem antyoksydantów i polisacharydów o bardzo silnym naturalnym działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym. Ponadto doskonale zwalcza nieprzyjemne objawy zapalenia stawów, reumatyzm czy artretyzm.

Dzięki zawartości flawonoidów i polifenoli warzywo to hamuje stres oksydacyjny i zapobiega niszczycielskiemu działaniu wolnych rodników. Gałązki selera naciowego pomagają zachować młodość i piękny wygląd na długie lata.

Płaski brzuch

Inną, ogromną zaletą tego zielonego warzywa jest jego troska o cały układ sercowo-naczyniowy naszego organizmu. Stąd też selerowa dieta jest szczególnie zalecana osobom chorym na serce, zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym krwi.

3. Strażnik prawidłowego ciśnienia krwi

Nieco ostre w smaku nasiona selera naciowego – dzięki zawartości potasu, kwasu heksanowego i metanolowego – pomagają w naturalny sposób regulować ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo liście tego warzywa są źródłem innych naturalnych substancji i ekstraktów, które usprawniają krążenie krwi, oczyszczają naczynia krwionośne oraz czuwają nad prawidłowym ciśnieniem krwi.

4. Zdrowa i w pełni sprawna wątroba

Zielone gałązki selera naciowego są wielkim sprzymierzeńcem diety osób zmagających się ze stłuszczeniem wątroby.

Enzymy zawarte w łodydze naciowej w połączeniu w produktami bogatymi w błonnik pokarmowy i zwartymi w świeżych owocach antyoksydantami skutecznie wspomagają regenerację wątroby oraz poprawiają ogólny stan zdrowia organizmu.

5. Szybkie i skuteczne odchudzanie

Fakt częstego spożywania selera naciowego sam z siebie nie sprawi, że zgubimy nadprogramowe kilogramy. Doskonale wspomaga on jednak proces odchudzania i znacząco go przyspiesza dzięki następującym czynnikom:

  • Warzywo to jest sycące i niskokaloryczne
  • Przyspiesza przemianę materii oraz proces spalania najgłębiej zlokalizowanych pokładów tłuszczu
  • Ma silne działanie moczopędne, dzięki czemu wspomaga proces naturalnego oczyszczania się organizmu
  • Ponadto wykazuje silne działanie przeciwzapalne
  • Usprawnia procesy trawienne
    Seler na talerzu

6. Skuteczny lek przeciw infekcjom

Bardzo ciekawy jest fakt, że nasiona selera są od stuleci stosowane w naturalnej medycynie jako lek zwalczający infekcje będące następstwem ataku bakterii. Jeśli często dopada cię infekcja dróg moczowych, selerowa dieta z pewnością przyniesie ci ulgę oraz pomoże zapobiec występowaniu tego problemu w przyszłości.

7. Ochrona przed nowotworami

Wielokrotnie pisaliśmy już, że zdrowa i zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę w trosce o zdrowie organizmu oraz w zapobieganiu rozwojowi komórek nowotworowych. Jednym z warzyw, które fantastycznie oczyszczają organizm oraz pomagają uniknąć raka, jest właśnie seler naciowy.

Warto spożywać go w towarzystwie innych produktów antyrakowych, na przykład marchwi, kopru włoskiego, pietruszki, selera korzeniowego. Poprzez połączenie związków aktywnych tych warzyw otrzymamy silny naturalny środek przeciwrakowy.

Jesteś już gotowy na zdrową rewolucję w twojej codziennej diecie? Najlepiej zacząć już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moghadam MH, Imenshahidi M, Mohajeri SA. Antihypertensive Effect of Celery Seed on Rat Blood Pressure in Chronic Administration. J Med Food. 2013;
  • Sun T., Powers JR. Antioxidants and antioxidant activities of vegetables. ACS Symp Ser. 2007;
  • Tsi D, Das NP, Tan BKH. Effects of aqueous celery (Apium graveolens) extract on lipid parameters of rats fed a high fat diet. Planta Med. 1995;
  • Zhou Y, Taylor B, Smith TJ, Liu Z, Clench M, Davies NW, et al. A novel compound from celery seed with a bactericidal effect against Helicobacter pylori J Pharm Pharmacol. 2009;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.