Jednodniowa dieta oczyszczająca na usunięcie toksyn

Jednodniowa dieta oczyszczająca to szybki i skuteczny sposób na detoks organizmu, bazująca wyłącznie na jednym składniku lub gamie produktów.
Jednodniowa dieta oczyszczająca na usunięcie toksyn
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

To nic niezwykłego, że budząc się z obrzmiałym brzuchem, opuchniętymi nogami lub powiekami odczuwasz dyskomfort i ciężar, który towarzyszy gromadzeniu się płynów ustrojowych w organizmie. Jednodniowa dieta oczyszczająca może okazać się zbawienna dla Twojego organizmu.

Poznaj jakie korzyści niesie dieta oczyszczająca dzięki której oczyścisz swój organizm z problemów dnia codziennego.

Jednodniowa dieta oczyszczająca – wyeliminuj sól

Sól jest niezbędna dla naszego organizmu, o ile jest wysokiej jakości, jak sól morska lub sól himalajska, i jest spożywana w małych ilościach.

Ale jeśli chcesz pozbyć się zgromadzonych zanieczyszczeń w organizmie w stosunkowo krótkim czasie, musisz wyeliminować ją ze swojej diety do momentu zmniejszenia się obrzęku. Oznacza to, że:

 • Zrezygnujesz z dodawania soli do przygotowanych potraw
 • Zastąpisz ją wodą morską lub naturalnymi przyprawami (cytryna, ocet, musztarda, zioła). Zawarta w wodzie morskiej mała ilość soli pomoże zrównoważyć poziom płynów w organizmie.
sól, dieta oczyszczająca

Warto zachować szczególną ostrożność w przypadku produktów żywnościowych, które posiadają bardzo wysoką zawartość soli. Przykładem może być:

 • Ser
 • Zimne przekąski
 • Sosy
 • Frytki lub chipsy
 • Orzeszki solone
 • Mrożona lub przetwarzana żywność

Zwiększenie spożycia potasu, dieta oczyszczająca

Potas, w przeciwieństwie do sodu, jest minerałem, który wspomaga oczyszczenie organizmu ze zgromadzonych w nim toksyn. Dlatego też powinien być składnikiem diety nie tylko oczyszczającej, ale również tej stosowanej na co dzień.

Źródłem potasu jest:

 • Pomidor
 • Dynia
 • Seler
 • Karczoch
 • Szparagi
 • Orzech kokosowy
 • Guawa
 • Kiwi
 • Banan

Dobrym rozwiązaniem może okazać się rozpoczęcie dnia od koktajlu z bananów, kokosów i kiwi, z dodatkiem naturalnego słodzika roślinnego – stewii. Innym sposobem może być przygotowanie sałatki pomidorów, dyni, selera i szparagów, przyprawionej czosnkiem, octem, oregano i oliwą z oliwek.

Spożycie wody lub napojów oczyszczających z samego rana przyczyni się do szybszej regeneracji organizmu, umożliwiając mu tym samym skupienie się na wykonywaniu naturalnych procesów moczopędnych.

Żywność zawierająca potas

Pij wodę, aby usunąć toksyny z organizmu

Może to wydawać się paradoksem, ale picie wody rzeczywiście pomaga usunąć toksyny z organizmu, ponieważ aktywuje pracę nerek. Pamiętaj, aby spożywać wysokiej jakości wodę, najlepiej o niskiej zawartości sodu.

Jeśli nie jesteś w stanie wypić 8 szklanek wody dziennie, spróbuj wody z cytryną, skórką owoców, świeżymi ziołami lub z dodatkiem kilku kropel stewii.

Jednodniowa dieta oczyszczająca to też herbaty oczyszczające

Spożywanie herbat oczyszczających wspomaga proces detoksykacji organizmu z wszelkich zanieczyszczeń. Składnikiem herbaty oczyszczającej może być: Skrzyp polny: Jest to jeden z najsilniejszych leków moczopędnych, a zatem powinien być spożywany tylko przez krótki okres, a nie przez cały czas.

 • Mniszek lekarski: To zioło działa nie tylko na nerki, ale także na wątrobę, dzięki czemu jest doskonałym sposobem na oczyszczenie organizmu.
 • Łopian: Łopian wspomaga proces oczyszczania płynów ustrojowych wraz z moczem i potem.
 • Pokrzywa: Roślina ta wspomaga pracę nerek, oczyszcza skórę z plamami i jest idealna na niedokrwistość ze względu na zawartość żelaza.

Szczotkowanie na sucho

Szczotkowanie na sucho jest techniką przydatną do zwalczania cellulitu i do oczyszczenia organizmu z toksyn. Jest sposobem na poprawę krążenia krwi i pobudzenia komórek, który przyczynia się do szybszego wydalenia zanieczyszczeń z organizmu.

Jak to zrobić?

Potrzebujesz tylko suchej szczoteczki. Użyj jej do masażu lub pocierania stóp, zawsze w kierunku serca. Nie zapomnij o plecach. Jeśli nie możesz tego zrobić samodzielnie, poproś o pomoc drugą osobę.

Ćwicz energicznie

Innym sposobem na oczyszczenie organizmu jest pozbycie się toksyn poprzez pocenie, wykonując ćwiczenia o średniej intensywności. Są to ćwiczenia uwzględniające kilka sekund odpoczynku, które należy powtarzać określoną ilość razy.  

Ćwiczenia o średniej intensywności

Dzięki temu przyspieszymy nasz metabolizm, spalimy więcej kalorii i będziemy się pocić. W celu zwiększenia procesu pocenia się, możesz sięgnąć po imbir, który również wpłynie na Twój metabolizm.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.