Potas - które produkty zawierają go najwięcej?

Chociaż banany są owocami, które pierwsze przychodzą na myśl, gdy mówimy o potasie, są też inne warzywa, owoce i przyprawy, które również dostarczają dużej ilości tego minerału
Potas - które produkty zawierają go najwięcej?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Kiedy powiedziano ci, że musisz wprowadzić do diety produkty bogate w potas, prawdopodobnie automatycznie na myśl przyszły Ci banany. Istnieją jednak inne pokarmy, które również zawierają ten wartościowy składnik odżywczy.

Nie grozi Ci więc żywieniowa nuda i nie musisz jeść w kółko tego samego, aby uzyskać optymalny poziom tego minerału, który bierze udział w wielu ważnych funkcjach organizmu. Dowiedz się z naszego artykułu gdzie znajduje się potas poza bananem i dlaczego jest tak istotny w naszej diecie.

Co to jest potas i jaką pełni punkcję?

Zasadniczo, potas jest minerałem o działaniu moczopędnym, który jest odpowiedzialny za eliminowanie nadmiaru płynów i soli z organizmu. W związku z tym brak potasu powoduje zatrzymywanie wody, obrzęki i nadciśnienie.

Jeśli spożywasz dużo soli lub nie pijesz wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, podstawowe znaczenie ma spożywanie pokarmów zawierających ten składnik odżywczy. Poważny niedobór potasu może powodować niebezpieczne problemy zdrowotne, takie jak uszkodzenie układu nerwowego, uszkodzenie nerek lub choroby serca.

Dzięki temu minerałowi komórki są dobrze nawodnione, zdrowe i odżywione, ponieważ potas pomaga również w eliminacji toksyn.

Pierwszy wybór dla sportowców

Potas jest niezwykle ważny, dla osób aktywnie uprawiających sport. Z tego powodu sportowcy (np. tenisiści) często zjadają banana w czasie meczu lub przed i po zawodach.

Potas dostarcza energii i uzupełnia płyny i elektrolity, które są tracone gdy się pocimy. Pomaga także w przekazywaniu impulsów nerwowych i jest niezbędny do kurczenia mięśni i regeneracji po ćwiczeniach.

Potas dostarcza energii

Jakby tego było mało, ten składnik odżywczy jest zalecany dla osób z problemami kardiologicznymi lub nadciśnieniem, ponieważ reguluje rytm serca i ciśnienie tętnicze, a także zapobiega arytmii.

Kolejną korzyścią diety niskosodowej bogatej w potas jest ochrona zdrowia nerek poprzez poprawę transportu krwi i lepsze jej filtrowanie. Ponadto taka dieta zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.

Oczywiście, jest więcej korzyści płynących z tego minerału:

 • W końcu jest również znany jako doskonały przeciwutleniacz, który wiąże się z wolnymi rodnikami i sprawia, że są nieaktywne.
 • Ponadto pomaga zapobiegać demineralizacji kości i osteoporozie poprzez przeciwdziałanie wydalanie wapnia podczas oddawania moczu.
 • Wreszcie, potas wpływa również na produkcję soków żołądkowych. Biorą one udział w niektórych procesach metabolicznych, takich jak wydzielanie insuliny i równoważenie płynów w organizmie.

Jakie pokarmy są bogate w potas?

Dzienne spożycie potasu powinno wynosić od 3000 do 4000 mg u osób dorosłych. Dobrze jest wiedzieć, że w swoim naturalnym stanie wszystkie produkty spożywcze mają więcej potasu niż sodu. Jednak, gdy poddane zostają licznym procesom, ta relacja ulega zmianie.

Z tego powodu należy zwiększyć spożycie nieprzetworzonych składników o wysokiej zawartości potasu. W jaki sposób? Poprzez zrównoważoną dietę zawierającą niektóre z niżej wymienionych produktów:

1. Botwina

Przede wszystkim, to pyszne warzywo zawiera wiele witamin i może być spożywane na różne sposoby: w tartach, zupach czy kanapkach.

Botwina
 • Jest to jedno z najbardziej bogatych w potas warzyw. 100 gramów (surowych liści) zawiera 380 mg potasu.
 • Mając na uwadze, że jedna szklanka botwinki ma około 200 gramów, nie jest trudno dodać ją do naszej codziennej diety.

2. Awokado

Ten owoc zawiera dużą ilość magnezu, błonnika, witaminy E i potasu. Dodatkowo ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, serce i skórę.

 • Jest idealny do leczenia niepokoju, depresji i bezsenności.
 • Zmniejsza również anemię, łagodzi objawy zapalenia żołądka lub wrzodów i zmniejsza ból menstruacyjny.

3. Cherimoya

Ten tropikalny owoc uważany jest za jeden z najbardziej kompletnych owoców, jaki istnieje. Ma dziesiątki właściwości leczniczych i każde 100 gramów dostarcza nam 382 mg potasu.

Cherimoya
 • Może być spożywany jako deser lub w połączeniu ze słodkim przysmakiem.
 • Cherimoya zawiera również białko, wapń, żelazo, fosfor i witaminy B1, B2 i B6.

4. Tymianek

Wiele aromatycznych ziół jest bogata w potas. W przypadku tymianku jest używany szczególnie w kuchni śródziemnomorskiej. Zawiera również olej tymolowy, flawonoidy, aminokwasy, wapń, żelazo i witaminę C.

Tymianek leczy choroby zakaźne dróg oddechowych, jest bardzo silnym naturalnym antybiotykiem, wzmacnia system ochronny organizmu, pozbywa się niestrawności i działa przeciwzapalnie (dzięki czemu jest idealny do zmniejszania bólu menstruacyjnego).

5. Ostropest plamisty

Roślina ta, pochodząca z basenu Morza Śródziemnego i Europy Środkowej, jest od wieków używana jako lekarstwo.

 • Leczy przewlekłe choroby pęcherzyka żółciowego i wątroby.
 • Obniża poziom cukru we krwi
 • Zatrzymuje tworzenie się kamieni nerkowych
 • Zmniejsza poziom cholesterolu
 • Zawiera kompleks witamin, które są szczególnie polecane kobietom po porodzie.
Ostropest plamisty

Każde 100 g ostropestu dostarcza nam 400 mg potasu.

6. Bazylia

Jest to jedno z ziół, które warto mieć zawsze w swojej kuchni, aby nadać potrawom zarówno smak, jak i aromat.

Pochodząca z Indii (ale dobrze znana na całym świecie), bazylia jest bogata we flawonoidy, witaminy B1 i E, olejki eteryczne i minerały, takie jak potas.

Niektóre z jej właściwości:

 • Przeciwskurczowe (łagodzi ból brzucha)
 • Pobudzający (pomaga w trawieniu)
 • Łagodzi mdłości
 • Poprawia apetyt
 • Naturalny antykoagulant
 • Zapobiega nadciśnieniu

7. Ziemniaki

Wreszcie, ziemniaki to warzywo, które można jeść na tysiąc różnych sposobów i które stanowi ważną część zarówno amerykańskiej, jak i europejskiej diety. One również zapewniają nam dużą ilość potasu.

Potas w ziemniakach

100 gramów zawiera co najmniej 418 mg tego minerału. Zalecamy, aby przyrządzać je gotowane na parze lub pieczone, a nie smażone lub solone.

To może Cię zainteresować ...
Niedobór potasu – 4 podstawowe objawy
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Niedobór potasu – 4 podstawowe objawy

Niedobór potasu może mieć negatywne skutki dla Twojego zdrowia. Do głównych objawów można zaliczyć przewlekłe zmęczenie i skurcze mięśni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Murray D., Miller KC., Edwards E., Does a reduction in serum sodium concentration or serum potassium concentration increase the prevalence of exercise associated muscle cramps? J Sport Rehabil, 2016. 25 (3): 301-4.
 • Elliott TL., Braun M., Electrolytes: potassium Disorders. FP Essent, 2017. 459: 21-28.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.