Seler – 5 niezwykłych właściwości, które pokochasz

Lipiec 29, 2017
Czy wiesz, że seler to jedno z niewielu warzyw, które po ugotowaniu nie tracą swoich właściwości? Koniecznie włącz seler w różnych odsłonach do swojego jadłospisu.

Seler to jadalna roślina z rodziny selerowatych, znana niemal na całym świecie i wykorzystywana w kuchniach wielu regionów. Jak możesz się domyślić, seler to nie tylko składnik wielu pysznych dań, ale przede wszystkim źródło licznych substancji odżywczych i właściwości zdrowotnych, wobec których nie można przejść obojętnie.

Czytaj dalej i poznaj 5 niezwykłych właściwości selera, których jeszcze nie znasz, ale które z pewnością pokochasz!

Skąd wziął się seler?

Dzika odmiana selera pochodzi z bagnistych obszarów centralnej Europy i zachodniej Azji, gdzie panuje klimat umiarkowany. Niektórzy badacze sądzą jednak, że pierwotnie seler był warzywem spotykanym przede wszystkim w obszarze Morza Śródziemnego.

Jeśli chodzi o fakty historyczne, to historię selera możemy prześledzić wiele wieków wstecz.

Pokrojony seler

Było to warzywo chętnie wykorzystywane i opisywane przez Egipcjan, Rzymian i Greków, a sam Hipokrates zalecał jego stosowanie jako naturalny środek moczopędny.

Dopiero w średniowieczu uprawy selera na stałe zagościły w krajach europejskich i od tamtej pory jest to jedno z podstawowych warzyw w naszych kuchniach. Podkreśla się przede wszystkim wpływ selera na utratę masy ciała – jest to niezwykle niskokaloryczna przekąska.

Jedna porcja (100 gramów) selera to zaledwie 16 kalorii, a samo warzywo w 95% składa się z wody. Jedzony na surowo dostarcza dużą dawkę błonnika, który zapewnia uczucie sytości i chroni nas przed podjadaniem. Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych właściwości selera.

Niesamowite właściwości selera

Sok z selera

Włączając selera w różnych odsłonach do swojego codziennego jadłospisu dostarczysz sobie dużą dawkę witamin i substancji odżywczych. Oto, jak warzywo to wpłynie na Twoje zdrowie:

1. Poprawia krzepliwość krwi

Seler to źródło witaminy K, substancji niezbędnej do prawidłowego przebiegu procesów krzepliwości krwi. Jedna szklanka selera dostarcza aż 30% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

2. Chroni Twoje serce

To popularne warzywo doskonale wpływa na zdrowie Twojego układu krążenia. Dlaczego? Oto przykłady:

  • Reguluje ciśnienie krwi. Dzieje się to za sprawą wysokiej zawartości potasu.
  • Obniża poziom cholesterolu we krwi. Błonnik wspomaga wydalanie nadmiaru tłuszczów z układu trawiennego.
  • Działa łagodząco i kojąco, a to za sprawą obecności wysokiej jakości fitochemikaliów.

3. Działa przeciwzapalnie

W selerze nie brakuje przeciwutleniaczy, które łagodzą stany zapalne organizmu. Tym samym warzywo to jest doskonałym naturalnym lekarstwem na objawy takich schorzeń jak zapalenie stawów. Co więcej, flawonoidy chronią i wzmacniają stawy i tkanki łączne.

4. Dba o układ trawienny

Warzywo to było od stuleci wykorzystywane jako naturalne lekarstwo na zgagę. Nie jest to jednak jedyna dolegliwość trawienna, z którą skutecznie walczy seler.

  • Zapobiega zaparciom, dzięki wysokiej zawartości błonnika.
  • Stymuluje wydzielanie śliny i soków żołądkowych, co przyspiesza i ułatwia trawienie.
  • Dba o błonę śluzową żołądka.
  • Zapobiega tworzeniu się wrzodów.

5. Oczyszcza organizm z toksyn

To niesamowite zielone warzywo posiada zdolność usuwania toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii z naszego organizmu. Radzi sobie także z takimi problemami zdrowotnymi jak kamienie żółciowe czy nerkowe!

Jakby tego było mało…

Seler na przekąskę

Jedną z największych zalet selera jest fakt, że możesz korzystać z jego właściwości zarówno na surowo, jak i po różnorakiej obróbce.

W przeciwieństwie do większości warzyw jego właściwości nie zmieniają się bowiem niezależnie od tego, czy podajemy go na surowo, gotujemy go, pieczemy czy przygotowujemy napar.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka – badania wykazują, że seler poprawia… atrakcyjność mężczyzn. To nie żart! Roślina ta zawiera wysokie ilości androsteronów i androstenoli, czyli męskich feromonów.

Wielu naukowców uważa, że w ten sposób mężczyzna jedzący dania z selerem regularnie zwiększa swoją atrakcyjność w oczach kobiet. Dlaczego by nie spróbować?

WIĘCEJ DLA CIEBIE